Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Religia a Ekonomia Czyli, jak zarobić na wierze.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Religia a Ekonomia Czyli, jak zarobić na wierze."— Zapis prezentacji:

1 Religia a Ekonomia Czyli, jak zarobić na wierze

2 „Jeżeli człowiek naprawdę chce zarobić milion dolarów, najlepszym sposobem jest założenie własnej religii.” Hubbard –zalożyciej Church of Scientology of California, 1949 New Jersey

3 Plan Prezentacji Przedstawienie Problemu Krótka historia Suche fakty
Opis przykładów według religii Ciekawostki Podsumowanie Pytania Bibliografia

4 Przedstawienie Problemu
Czym jest religia? Jaki ma wpływ na społeczeństwo?

5 Przedstawienie Problemu Czym jest religia?
Według różnych źródłosłowów: „związanie” człowieka z Bogiem (od religare), „odczytywanie” na nowo tego, co należy do Boga, „obieranie sobie czegoś za przedmiot czci” (od reeligare), „odłączanie tego, co święte, od profanum (od relinquere).

6 Przedstawienie Problemu Czym jest religia?
Według historii: dla Rzymian – obowiązek wobec wyższych mocy, które były uznane przez państwo dla Chrześcijan – łączność człowieka z Bogiem

7 Przedstawienie Problemu Czym jest religia?
Według wielu religia jest jedynie wytworem człowieka mającym rekompensować mu pewne potrzeby i tworzą je na własne podobieństwo. „(...) konie malowałyby bogów w postaci koni (...) Etiopowie na przykład utrzymują, że bogowie mają spłaszczone nosy i czarną skórę...”

8 Przedstawienie Problemu Czym jest religia?
„Ewolucja” bogów Mitologia Solarna Mitologia Zwierzęca Mitologia Rzymsko-Grecka Judaizm

9 Przedstawienie Problemu Jaki ma wpływ na społeczeństwo?
„Ucisk ludzkości przez religię jest jedynie wytworem i odbiciem ucisku ekonomicznego w łonie społeczeństwa.” Lenin

10 Przedstawienie Problemu Jaki ma wpływ na społeczeństwo?
„Elementy doktryny i zachowań religijnych zawsze były obecne w życiu społecznym. Historia uczy o różnych stopniach utożsamienia się religii i polityki (…).” Ks. Prof. Andrzej Zwoliński, Drogami Sekt

11 Przedstawienie Problemu Jaki ma wpływ na społeczeństwo?
„Łatwiej jest miasto w powietrzu wybudować niż założyć państwo bez religii.” Plutarch

12 Krótka historia Etapy rozwoju społeczeństwa
Akafelia – brak zwierzchnictwa, religia i magia tożsame, legitymizacja świata społecznego Ewolucja Powiązań Religii z polityką – szamani, deifikacja przywódców Religia Lojalności – słabnące państwo, kult ochrania przywódcę Europejskie Średniowiecze – władza z błogosławieństwem boga Próby (daremne) oddzielenia r. i p. – wskazują na silny wpływ i powiazania

13 Suche Fakty

14 Opis przykładów wg religii
Wielkie religie - makro Małe związki wyznaniowe i Sekty – mikro

15 Wielkie religie Chrześcijaństwo
Szacunkowo oblicza się, że chrześcijaństwo wyznaje ponad 33% ludności świata. Najbardziej znanymi krucjatami były: Rekonkwista - wojny prowadzone od VIII do XV wieku na Półwyspie Iberyjskim przeciw istniejącym tam państwom arabskim. Wyprawy krzyżowe - prowadzone w XI, XII i XIII wieku w celu odzyskania Ziemi Świętej, a zwłaszcza Jerozolimy. Krucjaty połabskie - zbrojne próby chrystianizacji Słowian połabskich podejmowane w XII wieku.

16 Wielkie religie Chrześcijaństwo
Krucjaty pruskie - zbrojne wyprawy chrystianizujące pogańskich Prusów i Jaćwingów Wojny husyckie - zbrojne działania prowadzone głównie przez Zygmunta Luksemburskiego przeciwko powstaniu czeskich husytów. Krucjaty antytureckie - ogłaszane przez papieży do walki z postępującym w Europie Imperium Osmańskim Krucjaty przeciwko Katarom - na początku XIII w. na terenie południowej Francji Krucjata przeciwko waldensom - w drugiej połowie XV w. na pograniczu Francji i Sabaudii

17 Wielkie religie Chrześcijaństwo
Skutki wypraw krzyżowych: pomnożenie majątku kościelnego rozkwit handlu lewantyńskiego ogromny rozwój miast włoskich (szczególnie Wenecji i Genui) rozwój kultury i nauki rozwój żeglugi morskiej przyśpieszenie przemian gospodarczych i społecznych średniowiecznej Europy osłabienie Cesarstwa Bizantyjskiego upadek Miast Wschodu, pól, winnic, lasów wzrost potęgi królów francuskich (gdyż najbardziej awanturniczy element opuścił kraj)

18 Wielkie religie Chrześcijaństwo
996 – chrzest Polski Powody: zapobieganie wzrostowi wpływów niemieckich i ustanowienie samodzielnej pozycji państwa Polan w chrześcijańskiej Europie, zbliżenie z panami saksońskimi, co miało ułatwić wspólne działania przeciwko plemionom połabskim (np. Wieletom), ugruntowanie sojuszu z państwem czeskim (a przez to zneutralizowanie sojuszu czesko-wieleckiego; niedługo potem Czesi przysłali posiłki, dzięki którym Mieszko zwyciężył Wichmana), umocnienie swojej władzy (religijne jej usankcjonowanie) i unifikacja państwa Polan. Skutki: Możliwość zawierania paktów z silnymi państwami chrześcijańskimi Usunięcie zagrożenia wojny z Niemcami Rozwój Polski Rozwój „życia intelektualnego”

19 Wielkie religie Chrześcijaństwo
Przyczyny ekonomiczne miały też wpływ na celibat księży w kościele katolickim. Reforma kościelna papieża Grzegorza VII w 1197. Przypuszczalne przyczyny: Obawa przed podziałem majątków kościoła na dzieci księży Obawa przed tworzeniem się „dynastii kościelnych”

20 Wielkie religie Islam Szacunkowo oblicza się, że islam wyznaje ponad 21% ludności świata. Najszybciej rozwijająca się (pod względem liczby wiernych) religia na świecie.

21 Wielkie religie Islam Bardzo niebezpieczna – oddawanie życia w walce z niewiernymi jest najprostszą drogą do raju. „Niechże walczą na drodze Boga ci, którzy za życie tego świata kupują życie ostateczne! A kto walczy na drodze Boga i zostanie zabity albo zwycięży, otrzyma od Nas nagrodę ogromną.”(4:74) „To nie wy ich zabijaliście, lecz Bóg ich zabijał. To nie ty rzuciłeś, kiedy rzuciłeś, lecz to Bóg rzucił; aby doświadczyć wiernych doświadczeniem pięknym, pochodzącym od Niego. Zaprawdę, Bóg jest słyszącym, wszechwiedzącym!”(8:17)

22 Główny wpływ na gospodarkę międzynarodową
Wielkie religie Islam Główny wpływ na gospodarkę międzynarodową 11 września. Skutki depresje spadek zaufania do linii lotniczych spadek wzrostu gospodarczego (2001 – z 1,4 na 0,9) straty spowodowane spadkiem cen akcji firm ubezpieczeniowych w pierwszym tygodniu po ataku wyniosły około 1,2 biliona dolarów wojna w Iraku zwiększenie kontroli granicznych – utrudnienie handlu spadek inwestycji w Stanach Zjednoczonych

23 Wielkie religie Hinduizm
Warny – hindusi wierzą, że idealne społeczeństwo powinno być podzielone na cztery warny Bramini – kapłani Kszatriowie – wojownicy i rządcy, monarchowie Wajsjowie – kupcy, rzemieślnicy Siudrowie – robotnicy rolni

24 Wielkie religie Hinduizm
Święte krowy Obecnie ubój krów jest zakazany w większości indyjskich stanów. Produkcja zwierzęca jest – z ekonomicznego punktu widzenia – najważniejszym działem produkcji rolniczej. W Polsce ze sprzedaży bydła i cieląt pochodzi 4,6% przychodów pieniężnych w gospodarstwach rolnych. W Unii Europejskiej udział ten w produkcji końcowej wynosi dla bydła i cieląt ponad 10%.

25 Małe związki wyznaniowe i Sekty Judaizm
Najstarsza religia monoteistyczna. Początki sięgają 4000 lat wstecz. Żydzi uważają się za naród wybrany. Życie Żyda jest bardzo ściśle określane przez Prawo (halacha) i czasem trudno oddzielić wyznawanie religii od zajęć doczesnych. Micwa (hebr. מצווה - przykazanie, obowiązek; liczba mnoga - micwot) przykazań obowiązujących każdego dorosłego Żyda.

26 Małe związki wyznaniowe i Sekty Judaizm
Znaczący wpływ na rozwój bankowości i miasteczek żydowskich miały micwoty: P197     Micwa pożyczania pieniędzy biednemu (Wyjścia 22:25) - banki P198     Micwa pożyczania nie-Żydowi na procent (Powtórzonego 23:21) - lichwa

27 Małe związki wyznaniowe i Sekty Judaizm
Przepisy religijne judaizmu (hebr. kaszrut) dotyczą także jedzenia i picia. Zakaz spożywania potraw nie-koszernych. Wpływ na rolnictwo. Produkcja zwierzęca jest – z ekonomicznego punktu widzenia – najważniejszym działem produkcji rolniczej. W Polsce ze sprzedaży trzody chlewnej pochodzi 21,5% przychodów pieniężnych w gospodarstwach rolnych. W Unii Europejskiej udział ten w produkcji końcowej wynosi dla wieprzowiny ponad 12%.

28 Małe związki wyznaniowe i Sekty Świadkowie Jehowy
Świadkowie Jehowy są zorganizowani na wzór firmy handlowej. Kierownictwo Służebnicy Religijni Rejonowi Służebnicy Służebny Kierownik Rada Służebna – wizyty domowe

29 Małe związki wyznaniowe i Sekty Świadkowie Jehowy
Przykładowy artykuł: „cudowna pszenica” – 2$ za kilogram która miała przynieść 5-krotnie wyższe plony Po poddaniu w wątpliwość przez gazetę zażądali odszkodowania w wysokości 100 tys. dolarów – powództwo oddalono po ekspertyzie która nie wykazała żadnych śladów niezwykłości.

30 Małe związki wyznaniowe i Sekty Świadkowie Jehowy
Rodziny Bethel - system central wydawniczo-produkcyjnych , kompleksów gospodarczych. Każdy z 1000 zatrudnionych w oddziale w Selters otrzymuje kieszonkowe 100 marek miesięcznie i nocleg. Wartość posiadłości w oddziale w Selters szacuje się na 150 mln marek.

31 Małe związki wyznaniowe i Sekty Kościół Scjentologii
„Róbcie pieniądze. Wykorzystujcie innych ludzi i nie przebierajcie w środkach.” Według sekty można oszukiwać, szantażować, przekupywać, używać fizycznej przemocy, obmowy itp.

32 Podsumowanie Religia (wierzenia) mają ogromny wpływ na życie społeczne – ekonomiczne. Jest to „skondensowany” sposób myślenia człowieka.

33 Pytania Która religia ma największy wpływ na obecny świat?

34 Bibliografia Książki: ks. prof. Andrzej Zwoliński, Drogami Sekt
Jerzy Cepik, Jak Człowiek Stworzył Bogów Michel Malherbe, Religie Ludzkości Michał Zieliński, Człowiek i Religie Praca Zbiorowa, Religie Wczoraj i Dziś Strony internetowe: Dodatkowe: mgr. J. Tomal – judaizm wiedza własna


Pobierz ppt "Religia a Ekonomia Czyli, jak zarobić na wierze."

Podobne prezentacje


Reklamy Google