Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wykonała: Adrianna Chmura

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wykonała: Adrianna Chmura"— Zapis prezentacji:

1 Wykonała: Adrianna Chmura
Najpiękniejsze miejsca świata Wodospad Niagara Koloseum Piramida Cheopsa Wielki Mur Chiński Wyspa Bora-Bora Katedra w Ely Zamek Krak des Chevaliers Morskie Oko Jezioro Trześniowskie Mierzeja Helska Wykonała: Adrianna Chmura

2 Wodospad Niagara

3 Wodospad Niagara to jedna z największych atrakcji środkowo-wschodniej części USA i Kanady. Rzeka Niagara, płynąca z jeziora Erie do jeziora Ontario, musi pokonać prawie stumetrową różnicę poziomów. Mniej więcej w połowie drogi rzeka rozwidla się na dwie części i spada dwiema około 50-metrowymi kaskadami. Te dwie części to część amerykańska, w całości na terytorium USA i część "kanadyjska" Horseshoe. Granica między USA i Kanadą biegnie środkiem tej drugiej części.

4 Koloseum

5 Koloseum, Amfiteatr Flawiuszów- amfiteatr w Rzymie, wzniesiony w latach do 80 n.e. przez cesarzy z dynastii Flawiuszów. Jest to duża eliptyczna budowla o długości 188 m i szerokości 156 m, obwodzie 524 m, wysokości 48,5 m, z pojemną widownią, która mogła pomieścić 50 tysięcy ludzi; z galeriami komunikacyjnymi oraz areną z systemem podziemnych korytarzy.

6 B o r a - B o r a

7 Bora-Bora - wyspa na Oceanie Spokojnym, koralowy atol otaczający powulkaniczny stożek, w Polinezji Francuskiej, na Wyspach Pod Wiatrem w archipelagu Wysp Towarzystwa, na północny zachód od Tahiti. Zamieszkana przez Polinezyjczyków, którzy osiedlili się tu przed wiekami i pozostały po nich ruiny świątyń oraz płaskorzeźby. Na wyspie zamieszkuje około stałych mieszkańców, jej powierzchnia to około 44 km2. Na wyspie znajdują się dwa szczyty: Pahia (661 m n.p.m.) oraz Otemanu 727 m n.p.m., a w pobliżu znajdują się dwie mniejsze wyspy koralowe.

8 Morskie Oko

9 Morskie Oko – największe jezioro w Tatrach, położone w Dolinie Rybiego Potoku u stóp Mięguszowieckich Szczytów, na wysokości 1395 m n.p.m. Jest to jezioro pochodzenia polodowcowego o charakterze karowo-morenowym. Morskie Oko ma powierzchnię 34,93 ha, długość ok. 862 m, szerokość ok. 566 m, a w najgłębszym miejscu osiąga 50,8 m. Dno zasłane jest przy brzegach głazami, ku środkowi żwirem. Wokół jeziora rosną okazałe limby. Przejrzystość wody wynosi 12 m. Występują wyraźnie oddzielone warstwy wody, tzw. Termokliny.

10 Wielki Mur Chiński

11 Wielki Mur Chiński- mur obronny, zaopatrzony w bramy i wieże, od Shanhaiguan (nad zatoką Liaodong) do Jiayuguan w górach Nan Shan o długości ok km (uwzględniając tylko wiodącą nitkę muru bez bocznych odgałęzień), mający dawniej chronić Chiny przed najazdami ludów z Wielkiego Stepu. Nazywany jest też "Murem Li". 7 lipca 2007r. ogłoszono go jednym z siedmiu nowych cudów świata.

12 Mierzeja Helska

13 Mierzeja Helska – piaszczysty wał w kształcie kosy, będący ciągiem zalesionych wydm utworzonych przez wiatr i prąd morski płynący na wschód wzdłuż polskiego brzegu. Długość mierzei wynosi 34 km, szerokość od 300 m u nasady, poprzez 150 m w najwęższym miejscu, do ok. 3 km na cyplu ma 32,3 km² powierzchni. Stanowi ona najmłodszy fragment wybrzeża w Polsce, gdyż jeszcze lat temu znajdował się tu ciąg wysp. Mierzeja odchodzi od Pobrzeża Kaszubskiego, rozciągając się na południowy wschód od wysoczyzny o nazwie Kępa Swarzewska.

14 P i r a m i d a H e o p s a

15 Piramida Cheopsa, Wielka Piramida – egipska piramida, znajdująca się w Gizie nieopodal Kairu, wzniesiona ok r. p.n.e. prawdopodobnie według projektu Hemona, będąca częścią nekropolii memfickiej, według powszechnie akceptowanej przez środowiska naukowe teorii, stanowiąca w starożytności miejsce pochówku faraona Cheopsa.

16 Katedra w Ely

17 Katedra w Ely (dokładnie - Kościół Katedralny Świętej i Niepodzielnej Trójcy w Ely- anglikańska katedra gotycka w diecezji Ely, siedziba anglikańskiego biskupa Ely, znajdująca się w mieście Ely w hrabstwie Cambridgeshire w Wielkiej Brytanii. Budowę katedry rozpoczęto za panowania Wilhelma Zdobywcy w 1083r. Trwała aż do XIV w. Katedra, mierząca 565 stóp (ok. 172 m), jest najdłuższym gotyckim kościołem nie tylko w Anglii ale także w Europie, jednak prawdopodobnie ze względu na lokalizację, żadne większe miasto nie zostało tu zbudowane. Górując nad okolicą, do dziś pozostaje przykładem wielkości średniowiecznych zakonów.

18 Zamek Krak des Chevaliers

19 Krak des Chevaliers– zamek w zachodniej części Syrii, w górach Dżabal an-Nusajrijja, dawna siedziba joannitów. Ten potężny zamek znajduje się na wschód od Trypolisu, niedaleko miasta Hims (Homs), na szczycie 650-metrowego uskoku, wzdłuż jedynej drogi z Antiochii do Bejrutu i Morza Śródziemnego. Pierwszy zamek na tym miejscu wzniesiono w 1031 dla emira Aleppo. Rajmund II, hrabia Trypolisu, oddał go szpitalnikom w 1142, którzy rozbudowali zamek i jego umocnienia. W centralnej części twierdzy o wymiarach 110 na 60 metrów zbudowany został kościół, sala rycerska i kilka wież - wszystko w stylu gotyckim.

20 Jezioro Ciecz (Trześniowskie)

21 Jezioro Trześniowskie (Ciecz) jest pod wieloma względami wyjątkowe
Jezioro Trześniowskie (Ciecz) jest pod wieloma względami wyjątkowe. Przede wszystkim to najgłębszy akwen na Środkowym Nadodrzu (58,8 m), a w skali kraju pod tym względem zajmuje 10 miejsce. W dodatku zbiornik leży na dnie bardzo głębokiej i wąskiej rynny polodowcowej, a nad jego wodami wznosi się najwyższe wzgórze Ziemi Lubuskiej - góra Bukowiec (227 m npm).


Pobierz ppt "Wykonała: Adrianna Chmura"

Podobne prezentacje


Reklamy Google