Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Temat : Promocja Zdrowia.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Temat : Promocja Zdrowia."— Zapis prezentacji:

1 Temat : Promocja Zdrowia.
Stefan Kuroczycki – Saniutycz Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Piszu. Luty 2007 Część pierwsza: Zapobieganie zakażeniom. Wymagania dla personelu i pacjentów opieki zdrowotnej

2 Droga powietrzna : - odra - ospa wietrzna,półpasiec - gruźlica

3 Droga kropelkowa,zakażenia bakteryjne :
- inwazyjna postać wywołana przez Neisseria meningitidis, ZOMR,zapalenie płuc,sepsa - błonica - Mycoplazma pneumoniae - krztusiec - inwazyjna ch.,Haemophilus influenzae typ b – ZOMR,zap.płuc,nagłośni,sepsa

4 Droga kropelkowa c.d. - Streptococci gr A – zap.gardła,płuc lub płonica u niemowląt i małych dzieci. Infekcje wirusowe : - Adenowirusy - Grypa - Świnka - Różyczka

5 Droga kontaktowa : - zakażenia przewodu pokarmowego - Clostridium difficile - chorzy z nietrzymaniem moczu - Escherichia coli 0157:H7 - Shigella -WZW typu A - rotawirusy - wirus paragrypy

6 Droga kontaktowa, zakażenie skóry :
- Błonica – postać skórna - Herpes simplex wirus - Czyraczność,zap.mieszków włosowych,odleżyny - wszawica - świerzb - zakażenia gronkowcowe skóry niemowląt i małych dzieci

7 Zakażenie skórne : - półpasiec - wirusowe krwotoczne zapalenie spojówek - wirusowe gorączki krwotoczne (Ebola,Lassa,Marburg)

8 1995 – Tokio atak przy użyciu sarinu
USA wąglik USA Ricin SARS

9 Edukacja : oprócz personelu, zarówno pacjenci jak i odwiedzający powinni znać zasady zapobiegania zakażeniom.

10 Zapobieganie : Mycie rąk Używanie rękawiczek Zakładanie masek,okularów,zasłon na twarz Zakładanie fartuchów Stosowanie wyposażenia zapobiegającemu zakażeniom u chorych Bielizna

11 Właściwe umieszczanie chorego w szpitalu
Ochrona górnych dróg oddechowych (N95) Transport chorego Ochrona przed zakażeniem kropelkowym (większym niż 5 mikronów)

12 Część druga : Modyfikujące czynniki ryzyka :
Palenie tytoniu Nieodpowiednia dieta,brak aktywności fizycznej Konsumpcja alkoholu Zakażenia Wypadki drogowe Zachowania seksualne Narkomania Palenie tytoniu jest główną przczyną zgonów.Aczkolwiek „zła dieta” i brak aktywności fizycznej najprawdopodobnie wyprzedzą tytoń jako główną przyczynę zgonu.

13 Trzy modyfikujące zachowania stylu życia:
- palenie tytoniu - niezdrowa żywność - brak aktywności fizycznej Mają wpływ na rozwój takich chorób jak: -choroby układu krążenia - choroby nowotworowe - wylew - cukrzyca

14 USA – powyżej 65r życia : - 54,5% ma pewien rodzaj inwalidztwa - 14,2% nie jest zdolna wykonywać jednej z podstawowych czynności jak mycie,ubieranie - 21,6% nie jest zdolna do – samodzielnych zakupów,przygotowania posiłku.

15 WHO zaleca aby spożycie tłuszczów nasyconych nie przekraczało 1% dziennej diety, przy założeniu że zjadamy ok kalorii dziennie – co wynosi 2g (trans fat). Trzy ciastka kupione w sklepie właśnie przekraczają ten limit.

16 Nazwa prod. Waga ilość tł.nas.
Kawa z ml g ,11 g Płatki ,03 Capucino Kawa ,01 Bułka,chleb ,17 Bułka z kiełb ,02 Pizza weget Eklerka z czek ,14

17 Czasami produkty o wadze nie przekraczającej 100g a zawierające nie więcej niż 0,5g tłuszczów nasyconych mogą zawierać na etykiecie 0g tłuszczu.

18 Ryby, szczególnie żyjące głęboko :
Łosoś Makrela Sardynki Tuńczyk Zawierają dużo kwasów omega – 3,są to tłuszcze wielonienasycone.

19 Zapobieganie i kontrola nadciśnienia tętniczego:
1.Zadbaj o prawidłową wagę 2.Bądź aktywny fizycznie 3.Jedz zdrowo 4.Spożywaj alkohol z umiarem 5.Zapobiegaj cukrzycy 6.Nie pal 7.Bierz zalecane leki 8.Czynniki genetyczne

20 Index masy ciała i obwód w pasie :
Niedowaga < 18,5 Waga prawidłowa 18,5 – 24,9 Nadwaga ,9 Otyłość > 30 Obwód w pasie : Kobiety < 35 cali ok. 88cm Mężczyźni <40cali ok. 102cm

21 Część trzecia : Stres. Co jest Stresem ? 1.Awans w pracy. 2.Złapałem „gumę” w samochodzie. 3.Zabawa do 2-giej w nocy. 4.Choroba psa. 5.Przywieźli nowe meble do sypialni. 6.Znajome małżeństwo przyjechało na tydzień. 7.Źle się czuję, mam goraczkę.

22

23 Wszystko co było na poprzednim slajdzie jest stresem.

24

25 Jeśli myślisz że stres jest czymś co przyprawia o zmatrwienie , jesteś w błędzie !
Stres jest wypadkową wielu spraw: Wydarzenia pozytywne(szczęśliwe) Wydarzenia negatywne(smutne) Alergia Zmiany fizyczne Wielu ludzi „dźwiga” olbrzymi ładunek stresu, nie wiedząc o tym.

26

27 Co to jest stres ? Stres jest wtedy,kiedy matrwimy się o to żeby nie stracić pracy,lub czy mamy wystarczającą ilość pieniędzy do zapłacenia za nasze rachunki,lub martwimy się kiedy dowiadujemy się że nasza matka będzie miała operację.

28

29 Faktycznie,dla większości z nas stres jest synonimem zmartwienia
Faktycznie,dla większości z nas stres jest synonimem zmartwienia.Coś co powoduje zmartwienie jest stresem.Wszystko co zmienia się w naszym życiu powoduje stres. Nie ma znaczenia czy jest to „dobra” zmiana czy „zła”,obie są stresem.

30

31 Jeśli doczekasz się swojego własnego,ulubionego mieszkania i przeprowadzasz się, to jest to także stres. Jeśli złamiesz nogę,jesteś w stresie. Każda zmiana,zła czy dobra jak długo się tym przejmujemy – jest stresem.

32

33 Nawet wyimaginowane w naszych myślach zmiany prowadzą do stresu.
Jakiekolwiek zmiany w ciągu dnia są stresujące. Jakiekolwiek zmiany naszego zdrowia są stresujące.

34 Stres emocjonalny. Kiedy argumenty,kontraargumenty powodują konflikt w Twoim życiu osobistym – to jest to stres.

35 Choroba. Przeziębienie,złamanie ręki,bóle pleców są zmianami kondycji ciała prowadzące do stresu.

36

37 Zbyt duży wysiłek. Jeśli pracujesz (lub bawisz się) 16 godzin dziennie,redukujesz możliwość odpoczynku.Wcześniej lub później energia się kończy,opadasz z sił.Zbyt mało czasu pozostaje na jej zregenowanie lub wymianę neurotransmiterów w mózgu.Jeśli ten styl życia kontynuujesz dochodzi do nieodwracalnych zmian w organizmie.

38

39 Czynniki środowiskowe.
Bardzo gorący lub bardzo zimny klimat może być stresujący.Wszelkie toksyny lub trucizny powodują stres.

40

41 Używanie tytoniu. Tytoń jest potężną trucizną,zabija komórki które chronią takie narządy jak tchawica,oskrzela i płuca.Powoduje rozedmę płuc i przewlekłe zapalenie oskrzeli wolno prowadząc do asfikcji. Tlenek węgla z papierosów powoduje przewlekłe zatrucie CO.

42

43 Tytoń uszkadza naczynia krwionośne i tym samym zmniejsza ilość krwi płynącej do mózgu,serca i innych narządów. Palenie papierosów zwiększa 50-krotnie ryzyko zachorowania na raka.

44

45 Żucie tytoniu również nie jest bezpieczne
Żucie tytoniu również nie jest bezpieczne.Uszkadza naczynia krwionośne i stwarza takie same ryzyko wystąpienia nowotworu,szczególnie głowy i szyi. Tytoń jest potężnym źródłem stresu w naszym życiu.

46

47 Czynniki hormonalne. Dojrzewanie – zmiany hormonalne są stresujące.Ludzki organizm zmienia się,nabiera innego kształtu,jest zdolne do żucia płciowego,uwalnia duże ilości hormonów. Dojrzewanie jak dobrze wiemy jest pełne stresu.

48

49 Zespół przedmiesiączkowy.
Brak żeńskich hormonów jest głównym czynnikiem powodującym stres.Jeden raz w miesiącu,przed miesiączką,poziom kobiecych hormonów raptownie spada co powoduje duży stres(overstress).

50

51 Po porodzie. Po okresie ciąży poziom hormonów zmienia się dramatycznie.Po normalnym porodzie,po poronieniu wiele kobiet przeżywa duży stres(overstress) w wyniku utraty hormonów.

52

53 Menopauza. Okres w którym ilość hormonów obniża się nazywamy menopauzą. Menopauza powoduje duży stres(overstress).

54

55 Alergia. Reakcje alergiczne są naturalnym czynnikiem obronnym organizmu na niektóre czynniki.Wtedy to nasz ustrój próbuje pozbyć się ich,atakuje je lub neutralizuje.

56

57 Alergia c.d. Coś co lokalizuje się w nozdrzach,powoduje katar;na skórze kończy się wysypką;przy wdychaniu następuje reakcja ze strony dolnych dróg oddechowych(np..kaszel);jeśli coś zjemy może się pojawić swędząca,czerwona wysypka na całym ciele. Alergia jest zdefiniowana jako reakcja stresowa.

58

59 Podejmowanie działań w imieniu innej osoby.
Jeśli wykonujemy coś za kogoś i odpowiadamy za to w pełni – następuje zmiana w naszym życiu.Jest to rodzaj stresu,określany jako czynnik stersujący(stresor).

60

61 Stres wsp.wartości Śmierć współmałżonka Rozwód Menopauza Separacja Więzienia Śmierć czł.bliskiej rodziny Wypadek lub choroba Ślub lub stałe partnerstwo Utrata pracy Pogodzenie się z osobą bliską Emerytura

62

63 Stres wsp.wartości Choroba osoby bliskiej Praca 40godz/tyg lub dłużej Ciąża Problemy z seksem Nowy członek rodziny Zmiana pracy Zmiana w zarobkach Śmierć przyjaciela Liczba kłótni w małżeństwie Duża pożyczka

64

65 Stres wsp.wartości Koniec pożyczki Sen-mniej niż 8 godz Zmiana odpowiedzialności w pracy 25 Kłopoty z dziećmi Sukces osobisty Współmał.-podjęcie lub zak.pracy 20 Początek lub koniec szkoły Zmiany w domu(goście,nowe meb) 20 Zmiany w zachowaniu-dieta,palen. 20 Chroniczna alergia Klopoty z przełożonym

66

67 stres wsp.zmian Zmiana godz pracy lub warun Zmiana zamieszkania Okres przedmiesiączkowy Zmiany w szkole Zmiana aktywności religijnej Zmiana aktywności socjalnej Mała pożyczka Zmiana częstości spotkań z rodz Wakacje Udział w zimowych wakacjach Niewielkie złamanie prawa

68

69 Wynik sumaryczny stresu :
> 250 duży stres (overstress) Przy normalnej tolerancji stresu,ale wynik 150 może prowadzić do dużego stresu(overstress) przy małej tolerancji stresu. Duży stres prowadzi do choroby.Jest to tak jak jazda samochodem bez oleju,albo pozostawiony chleb w toasterze w pozycji „on”.Wcześniej czy później coś się stanie np..załamanie itp..

70

71 Walka ze stresem. 1.Udzielanie się towarzyskie – spotkania z przyjaciółmi,znajomymi;udział w zajęciach które lubisz. 2.Ćwiczenia – wzmacniają koncentrację,energię,metabolizm,podnoszą nastrój. 3.Jedz zdrowo – stosownie do zajęć. 4.Opoczynek(sen) – 7-8 godz. 5.Dobra organizacja zajęć – planowanie,zapisywanie. 6.Ułożenie priorytetów – co mam robić jutro,w następnym miesiącu. 7.Pracuj z wyprzedzeniem – jeśli mam więcej wolnego czasu. 8.Granice pracy – czasami trzeba powiedzieć „nie”. 9.Nastawienie pozytywne – mogę to zrobić.

72

73 Ćwiczenia fizyczne. 1.Zaczynaj stopniowo,10-15min,2x w tyg.,i stopniowo wydłużaj czas. 2.Łatwiej się ćwiczy z kimś. 3.Weź lekcje u trenera – jak używać sprzęt,jakie ćwiczenia i kiedy. 4.Notuj kiedy będziesz ćwiczyć – jest to bardzo ważne. 5.Zapytaj swojego lekarza o zakres ćwiczeń;np.ktoś ma astmę,nadciśnienie itp.. 6.Wybór : szybkie chodzenie,bieganie,jazda na rowerze,pływanie,tenis,koszykówka,bieganie na nartach itp..

74

75 1.Zachowania zdrowotne : a)Właściwy czas snu b)Mycie rąk
Szkoła podstawowa – wiedza i praktyka. 1.Zachowania zdrowotne : a)Właściwy czas snu b)Mycie rąk c)Zdrowe śniadanie i kanapka w szkole d)Ćwiczenia fizyczne i aktywna zabawa e)Zapinanie pasów i kask rowerowy f)Identyfikacja miejsc bezpiecznych do zabawy g)Szkodliwy efekt nikotyny,alkoholu i innych używek i)Unikanie czynienia szkody sobie i innym j)bezp.pływanie,łyżwiarstwo,wrotki,rower

76

77 k)Jak otrzymać pomoc od dorosłych
l)Co robić w stanie zagrożenia(999,998,997) m)Przedmioty które są niebezpieczne – noż,scyzoryk,śrubokręt np..Szwecja,zakaz noszenia scyzoryków.

78

79 Czynniki mające wplyw na zdrowie :
1.pogoda-właściwy ubiór,osłona skóry przed słońcem itp.. 2.Używanie wspólnych grzebieni i szczotek-możliwość zakażenia się wszawicą 3.Wizyty u lekarza i dentysty, jak właściwie myć zęby ? 4.Media a zdrowie,pozytywny i negatywny aspekt.TV,radio,komputery,gry wideo(np..morze krwi)

80

81 Zachowania międzyludzkie :
1.Jak budować i utrzymywać przyjaźń ? 2.Jak unikać i rozwiązywać sytuacje konfliktowe;informować dorosłych o posiadaniu niebezpiecznych przedmiotów. 3.Rodzaje przemocy –fizyczna,psychiczna,emocjonalna,seksualna,jak unikać i jak szukać pomocy.

82

83 Szkoła średnia. 1.Edukacja zdrowotna : a)Higiena osobista b)Strategia pozbywania się stresu c)Zmiany w okresie dojrzewania,rola hormonów(wzrost), d)Leki bezrecepturowe e)Myślenie krytyczne odnośnie badań naukowych i informacji prozdrowotnych f)Uzależnienia chemiczne,nałóg palenia tytoniu,picia alkoholu i używania narkotyków i innych substancji g)Jazda pod wpływem alkoholu

84

85 h)Choroby przenoszone drogą płciową(STD), HIV/AIDS
i)Udzielanie pierwszej pomocy j)Umiejętność odróżnienia produktów żywieniowych – zdrowych k)Związki negatywne i pozytywne pomiędzy rówieśnikami l)Praktyczne metody kontroli niepokoju i złości m)Identyfikacja czynników stresujących i ich wpływ na zdrowie n)Wpływ rówieśników na decyzje

86

87 o)Typy zaburzeń w odżywianiu
Bulimia Anoreksja Nadmierne łaknienie p)Cykl życia człowieka – od urodzenia do śmierci q)Choroby przenoszące się od człowieka do człowieka,choroby cywilizacyjne.

88

89 Czynniki wpływające na zdrowie :
1.Czynniki fizyczne i środowiskowe np..klimat,ale również gangi młodzieżowe 2.Środowisko – emisja czynników szkodliwych,jakość wody,odpady.

90

91 Szkoła wyższa. 1.Cele i zadania narodowego programu zdrowia – jednostka indywidualna,rodzina,społeczeństwo. 2.Zależność pomiędzy budową człowieka a dietą i ćwiczeniami fizycznymi. 3.Zależność pomiędzy odżywianiem,jakością życia a chorobą. 4.Przekazywanie organów ciała – transplantacja. 5.Bezdomni. 6.Strategia zapobiegania samobójstwom – np..rola rodziców,dziadków itp..

92

93 7.Oddziaływanie czynników stresujących – jak sobie z tym poradzić,walka z niepokojem i depresją.
8.Zależność pomiędzy promocją zdrowia a zapobieganiem chorobom. 9.Przebieg ciąży,porodu;opieka okołoporodowa,właściwe odżywianie dziecka,karmienie piersią. 10.Zagrożenia środowiskowe – ołów,rtęć. 11.Zapobieganie i stosowne zachowanie w czasie zamierzonego zranienia i przypadkowego. 12.Zaburzenia emocjonalne,fizyczne,seksualne(gwałt). 13.Opieka zdrowotna dla ludzi w różnym wieku – badania przesiewowe,program szczepień ochronnych.

94

95 14.Opieka zrowotna: Medycyna zapobiegawcza Lecznictwo Rehabilitacja Opieka w nagłych przypadkach. 15.Różnica pomiędzy spotykaniem się a małżeństwem. 16.Szacunek do siebie,rodziny i innych. 17.Metody komunikacji : Bierna Agresywna zachowawcza

96

97 Całkowite unikanie seksu jest jedyną metodą zapobiegającą w 100% ciąży,chorobom przenoszonym drogą płciową i przenoszeniu się wirusa HIV lub AIDS(Acquired Immune Deficiency Syndrom).

98

99 Potrzebny jest olbrzymi wysiłek ludzi aby dostęp do opieki zdrowotnej był jak największy,szczególnie w krajach rozwijających się.Można to częściowo osiągnąć poprzez edukację.

100

101 Cel :dodać życia do lat – jakość życia.
dodać lat do życia – długość życia. Chcemy żyć nie tylko dłużej ale i lepiej.

102

103 Relaks. Stres całkowicie jest nie do uniknięcia ale niektóre nasze zachowania mogą skutecznie z nim walczyć. 1.Głębokie oddechy – regularne,wolne są charakterystyczne dla medytacji,wysyłają sygnał do mózgu o braku niebezpieczeństwa,obniżają RR.

104

105 2.Urlop – wakacje. Zmiana miejsca pobytu,wyglądu otoczenia uwalnia mózg od dotychczasowego obciążenia,powoduje że ignorujemy pocztę elektroniczną itp.,urlop aż w 82% poprawia nasz nastrój

106

107 3.Zadbaj o przyjaciół. Izolacja naszego życia powoduje negatywne psychologiczne skutki wywołane stresem.Amerykanie mają po dwóch bliskich sobie przyjaciół którym mogą powierzyć swoje sekrety a 20 lat wstecz posiadali trzech.

108

109 4.Ćwicz regularnie. Ćwiczenia „chronią”nasze serce,które w pierwszej kolejności jest narażone na stres.Dodatkowo,ćwiczenia fizyczne pozwalają na szybką zmianę reakcji mózgowej z jednej sytuacji na drugą.

110

111 5.Jedz dużo owoców i warzyw.
Antyoksydanty i inne składniki utrzymują niezbędną równowagę,zapobiegając produkcji zwiększonej ilości czynników mających wpływ na procesy zapalne.Białka te w większej ilości powstają w wyniku stresu.

112

113 6.Nie siedź długo wieczorem.
Nieregularne chodzenie do łóżka,zbyt późne,podnosi efekt stresu w naszym ciele.Dochodzi do nierównowagi metabolicznej a to z kolei zwiększa ryzyko chorób serca.

114

115 7.Rób co lubisz. Jeśli lubisz to co robisz,drobne niepowodzenia nie mają negatywnego wpływu na nas,szczólnie odnosi się to do naszej pracy.Ale jeśli masz z tym problemy,znajdź jakieś hobby poza pracą.Może to być zajęcie społeczne na rzecz innych ludzi lub cokolwiek innego.

116

117 Choroby oczu,rozpowszechnienie i przypuszczenie.
Obecna sytuacja (w milionach) Zaawansowana zm , ,9 Pl.żół.związ.z wiekiem Zaćma , ,3 Retinopatia cukrzyc , ,2 Katarakta , ,1

118


Pobierz ppt "Temat : Promocja Zdrowia."

Podobne prezentacje


Reklamy Google