Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Kinga Zych i Maria Styś Cykl Dziedzictwo.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Kinga Zych i Maria Styś Cykl Dziedzictwo."— Zapis prezentacji:

1 Kinga Zych i Maria Styś Cykl Dziedzictwo

2 Spis Treści Cykl Dziedzictwo Ajihad Eragon – Film Orik Eragon
Oromis i Glaedr Saphira Orin Arya Królowa Islanzadí Galbatorix Inni bohaterowie Brom Christopher Paolini Murtagh i Cierń Zakończenie Roran Nasuada

3 Cykl Dziedzictwo Cykl Dziedzictwo składa się z 4 ksiąg . Czwarta księga składa się z dwóch tomów. Nazywają się: Eragon, Najstarszy, Brisingr, Dziedzictwo. Autorem jest Christopher Paolini. Książki opowiadają o piętnastoletnim chłopcu Eragonie. Znajduje on smocze jajo w górach Koścca. Z jaja wykluwa się smoczyca Saphira. Razem z nią Eragon przeżywa wiele przygód.

4 Eragon - Film Film oparty jest na książce, lecz trochę różni się od książki. Aktorzy: Edward Speleers - Eragon Jeremy Irons – Brom Sienna Guillory – Arya Robert Carlyle – Durza John Malkovich – Galbatorix Garrett Hedlund – Murtagh Rachel Weisz – Saphira (głos) Stephen Speirs – Sloan Joss Stone – Angela Caroline Chikezie – Nasuada Alun Armstrong – Garrow Christopher Egan – Roran Gary Lewis – Hrothgar Djimon Hounsou – Ajihad (zdjęcia z filmu)

5 Eragon Eragon to piętnastoletni chłopiec z Carvahall .
Mieszka na farmie z wujem Garrowem i z kuzynem Roranem. Żyje w Alagaësii gdzie panuje zły król Galbatorix. Musi uciekać z wioski przed Ra’zacami wraz z bajarzem Bromem. Ra’zacowie zabijają jego wuja Garrowa. Eragon wyrusza w podróż po zemstę. Przydomki: Królobójca, Cieniobójca, Argetlam, Shur’tugal. (Zdjęcie z filmu)

6 Saphira Saphira to smoczyca Eragona. Jej łuski są
błękitne. Jest jedyną smoczycą w Alagaësii. Jest córką  Iormúgra i Vervady. Przydomki: Bjarskular, Ognisty Język. (zdjęcie z filmu)

7 Arya Jest księżniczką elfów oraz ich ambasadorką u Vardenów.
Córka Islanzadí i Evandara, który zginął w bitwie. Po śmierci Islanzadí zostaje jej następczynią. Ma ona około stu lat . Eragon uratował ją w Gil'eadzie razem z Murtaghiem. Przydomek: Cieniobójca, Smokobójca. (zdjęcie z filmu)

8 Galbatorix Jako mały chłopiec został wyszkolony na Smoczego Jeźdźca. Podczas nierozsądnej wyprawy urgale zabiły jego smoczycę Jarnunvösk. Po długiej tułaczce Galbatorix wrócił i zażądał kolejnego smoka, ale Jeźdźcy mu go odmówili. Przekonany o niesprawiedliwości decyzji Rady wykradł czarnego smoka o imieniu Shruikan jednocześnie zabijając jego jeźdźca; zaklęciami zmusił smoka do posłuszeństwa i rozpoczął wojnę z innymi Jeźdźcami. Wspomogła go garstka zdrajców, nazywających siebie Zaprzysiężonymi, na których czele stał Morzan. W końcu Galbatorixowi udało się z pomocą czarnej magii zniszczyć Smoczych Jeźdźców i zabić ich przywódcę, Vraela. Następnie ogłosił się królem Alagaësii i przesiaduje w Urû'baen, gdzie ma swój pałac. Zabity przez Eragona. (zdjęcie z filmu)

9 Brom  Syn Holcomba i Neldy. W trzeciej części Cyklu Dziedzictwo okazuje się że jest ojcem Eragona. Były Smoczy Jeździec . Jego smoczyce Saphire zabił jeden z trzynastu Zaprzysiężonych, Morzan. Założył Vardenów i kierował nimi przez kilka lat. Wykradł jajo Saphiry z dworu Galbatorixa. Zabity przez Ra’zaców. (zdjęcie z filmu)

10 Murtagh i Cierń Syn Morzana i Seleny, wnuk Cadoca, a także przyrodni brat Eragona. Murtagh dołącza do Eragona i Saphiry po napaści Ra'zaców. Gdy Eragon trafia do więzienia w Gilleadzie, Murtagh wraz Saphirą pomagają Eragonowi w ucieczce, jednocześnie uwalniając elfkę Aryę. Towarzyszy on Jeźdźcowi, smoczycy i chorej elfce aż do siedziby Vardenów. Tam Murtagh zdradza Eragonowi tajemnicę swojego pochodzenia. Dla niego wykluwa się rubinowy smok i staje się Jeźdźcem. Jego smok to Cierń. Obaj musieli złożyć przysięgę posłuszeństwa Galbatorixowi w pradawnej mowie. (zdjęcie z filmu)

11 Roran Kuzyn Eragona, syn Garrowa oraz Marian. Urodził się w Carvahall. Opuścił wioskę zatrudniając się w młynie w Therinsford, aby zarobić trochę pieniędzy, żeby oświadczyć się swej ukochanej Katrinie, córce miejscowego rzeźnika, Sloana. Po bitwie o Carvahall zostaje nazwany "Młotoręki", ponieważ walczył młotem. Przydomek: Młotoręki. (zdjęcie z filmu)

12 Nasuada Córka Ajihada. Bierze udział w bitwie o Farthen Dûr. Po śmierci jej ojca zostaje przywódczynią Vardenów. Prowadzi rebeliantów do stolicy Alagaësii gdzie ma się odbyć ostateczna bitwa o wolność w kraju. Zostaje ona porwana i torturowana przez króla. Eragon uwalnia ją po zabiciu Galbatorixa. (zdjęcie z filmu)

13 Ajihad  Przywódca Vardenów i ojciec Nasuady. Pomaga Eragonowi w walce z królem Galbatorixem i walczy w bitwie o Farthen Dûr. Kilka dni po bitwie zostaje otoczony i zabity przez urgali. Jego ostatnie słowa wypowiedziane do Eragona brzmiały "Przyrzeknij, że... że nie pozwolisz, by wśród Vardenów zapanował chaos". Potem jego córka została przywódcą Vardenów. (zdjęcie z filmu)

14 Orik  Krasnolud, przyjaciel Eragona należący do klanu Dûrgrimst Ingeitum. Adoptowany przez Hrothgara, gdy jego rodziców zabrała zaraza. Przyrzeczony Hvedrze. Jako jedyny krasnolud w dziejach latał na smoku. Walczył w bitwie na Płonących Równinach. Kilka miesięcy po bitwie został wybrany na króla Krasnoludów.

15 Oromis i Glaedr Znany też jako Mędrzec w Smutku Pogrążony i Kaleka Uzdrowiony. Elf o srebrnych włosach i migdałowych oczach. Mając dwadzieścia lat został wybrany przez Glaedra na swojego Jeźdźca. Po upadku Jeźdźców zamieszkał w Ellesmérze na skałach Tel'naeir. Został drugim mistrzem Eragona. Oromis został zabity przez Galbatorixa za pośrednictwem Murtagha.

16 Orin Władca niezależnego państwa Surdy. Syn Larkina z rodu Langfeldów. Mieszka w pałacu Borromeo w Aberonie, stolicy Surdy. Podjął decyzję o przyjęciu Vardenów do swego kraju i tym samym sprzeciwił się potężnemu królowi Galbatorixowi. Uczestniczył w bitwie na Płonących Równinach. Jego pasją są przeróżne doświadczenia chemiczne, a zwłaszcza te najbardziej ryzykowne.

17 Królowa Islanzadí Królowa elfów, matka Aryi i żona Evandara. Miała charakter dumny, władczy i namiętny. Potrafiła używać magii. Przyłączyła się do Vardenów w bitwie o wolność. Została zabita w stolicy przez Lorda Barsta.

18 Inni bohaterowie Angela- zielarka , przepowiedziała Eragonowi przyszłość. Solembum- kotołak, towarzysz Angeli, powiedział Eragonowi ważne informacje niezbędne do pokonania króla. Elva - dziewczynka, która uratowała życie Nasuady. Jako niemowlę została przeklęta przez pomyłkę, przez Eragona. Hrothgard- król krasnoludów, zabity przez Murtagha. Jörmundur- drugi dowódca wojsk Vardenów. Był prawą ręką Ajihada, a potem jego córki, Nasuady.

19 Christopher Paolini Urodził się w Paradise Valley, w stanie Montana. W wieku piętnastu lat napisał cykl „Dziedzictwo ‘’ . W 2002 r. Eragon został wydany przez Paolini International LCC, spółkę wydawniczą jego rodziców. Eragon figurował 24 tygodnie na liście bestsellerów; tylko piąta część przygód Harry'ego Pottera sprzedawała się lepiej, zaś wokół samej książki zgromadziło się wielu fanów.

20 Zakończenie Dziękujemy za uwagę 


Pobierz ppt "Kinga Zych i Maria Styś Cykl Dziedzictwo."

Podobne prezentacje


Reklamy Google