Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Stosunki polsko-greckie na przestrzeni wieków

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Stosunki polsko-greckie na przestrzeni wieków"— Zapis prezentacji:

1 Stosunki polsko-greckie na przestrzeni wieków

2 Spis treści: 1. Informacje 2. Historia 3. Dyplomacja polsko-grecka
4. Współpraca polityczna 5. Migracje 6. Współpraca kulturowa

3 Grecja:

4 Grecja: Ustrój polityczny: republika parlamentarna
Powierzchnia: km2 Ludność: 10,9 milionów Podział administracyjny: 13 regionów i 54 prefektury Prezydent: Karolos Papoulias Premier: Kostas Karamanlis Przewodniczący Nowej Demokracji: od marca 2004 Minister gospodarki i finansów: Ioannis Papathanasiu Nowa Demokracja: od stycznia 2009 Najbliższe wybory parlamentarne: od stycznia 2009 Przynależność do Unii Europejskiej: 1981 Przynależność do strefy euro: 2002

5 Polska:

6 Polska: Konstytucja: Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej
Język urzędowy: polski Język używany: polski Stolica: Warszawa Ustrój polityczny: demokracja parlamentarna Typ państwa: demokratyczny Głowa państwa: Prezydent RP- Lech Kaczyński Marszałek Sejmu: Bronisław Komorowski Szef rządu Prezes Rady Ministrów: Donald Tusk Wicepremierzy: Waldemar Pawlak Powierzchnia: całkowita 68. na świecie

7 2.Historia Tradycje kontaktów polsko-greckich sięgają wczesnego średniowiecza. Już w X wieku na ziemiach polskich działali kupcy greccy, a 200 lat później na tereny Hellady dotarli pierwsi podróżnicy z nad Wisły. W tym okresie Grecję odwiedzali przede wszystkim polscy uczestnicy wypraw krzyżowych a później także możni i duchowi. W gronie tym należy wyróżnić żyjącego na przełomie XV i XVI w. Bogusława X księcia szczecińskiego i słupskiego, Jana Dantyszka – dyplomatę Zygmunta I, Mikołaja Radziwłła „Sierotkę”, który Grecję odwiedził w 1583 roku oraz misjonarza Józefa Grohojowskiego przebywającego w Helladzie pod koniec XVIII stulecia.

8 Znani Polacy w Helladzie Famous Poles in Hellas
Bogusław X (XV/XVIw.) Jan Dantyszek (XVIw.)

9 POLSCY BOHATEROWIE W GRECJI
Zygmunt Mineyko Zygmunt Mineyko was sent into Sybir and there he Met Greek Papadopolus. Greek helped Mineyko in escape to Greece. Pole spent some years in Thessaly and Epir, where searched Greek Civilization. He participated in exploration temple of Dodona. He took part in the Cretan War (1897) and Balkan Wars ( ) . His strategic plans caused capture fortress Janina by Greece. He was honoured Gold Cross of Merit.

10 George Papandreou Was a Greek politician who served three terms as Prime Minister of Greece. He married Sofia Mineyko, a Polish national, daughter of Zygmunt Mineyko. Their son Andreas Papandreou was born in Chios in 1919.

11 II WORLD WAR Jerzy Iwanow Szajnowicz was SOE agent in Greek
resistance. Greek authorities built a memorial in Salloniki in memory of Pole.

12 3. Dyplomacja polsko-grecka:
I. Grecja i Polska nawiązały stosunki dyplomatyczne w 1919 roku, a wymiana ambasadorów nastąpiła w 1922 roku. Oba państwa sa pełnoprawnymi członkami Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie w NATO i Unii Europejskiej. II. Traktaty - Protokół ustaleń w sprawie wzajemnej współpracy w zakresie przemysłu obronnego (2004). - Umowa w sprawie gospodarczej, naukowej i technicznej w Rolnictwie i Gospodarce Żywnościowej (1995) Umowa o współprace w dziedzinie nauki i techniki (1998) Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania (1987)

13 4. Współpraca polityczna:
Stosunki dwustronne między Grecją i Polską , Które są partnerami w UE i sojusznikami w NATO, co stwarza nowe perspektywy dla dalszego wzrostu obu krajów. Najważniejsze wizyty na Polsce w 2004 r. to: Wizyta wiceministra obrony V. Mihaloliakos (28-29/06/2004), mająca na celu wzmocnienie współpracy przemysłu obronnego między dwoma krajami. W tym celu oba kraje podpisały protokół ustaleń w sprawie wzajemnej współpracy w zakresie przemysłu obronnego Wizyty wiceministra spraw zagranicznych Y. Valinakisem, który uczestniczył w Warszawie na spotkaniu z zainteresowanymi państwami członkowskimi UE (03/12/2004) w formacie3 +10, którego głównym celem jest rozwiązanie problemów finansowych UE, w szczególności w nowych perspektywach finansowych i budżetowych Wspólnoty na lata

14 5.Migracje Polacy na teren Grecji bardziej intensywnie zaczęli napływać po upadku insurekcji kościuszkowskiej w 1794 roku, a kolejna fala emigracji dotarła do Hellady po upadku Wiosny Ludów. Wówczas w 1849 do Grecji przybył zdziesiątkowany Legion Rzymski im. Adama Mickiewicza.

15 Spośród Greków przebywających na ziemiach polskich warto wymienić Izydora z Salonik (1390 – 1463) – legata papieskiego na terenach Polski, Litwy i Rusi; Petrusa Arkadiosa, prowadzącego działalność dyplomatyczną w naszym kraju pod koniec XVI wieku oraz biorącego udział w reorganizacji Akademii Zamoyskiej, późniejszego patriarchę Jerozolimy Georgiosa Laskarisa. Większe grupy Greków docierały do Polski dopiero w XVI stuleciu z miast nadczarnomorskich.

16 Po wojnie, kiedy w Grecji zapanowała wojskowa i prawicowa dyktatura wielu Greków emigrowało do Polski, zresztą podobnie Polacy szukali azylu politycznego w Grecji po wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego w 1981r.

17

18 Współcześni Grecy w Polsce Modern Greeks in Poland
Eleni – wokalistka Eleni – singer Paulos Raptis – śpiewak operowy Paulos Raptis – opera singer Theofilos Vafidis – restaurator Theofilos Vafidis - restaurateur

19 6.Współpraca Kulturowa Wpływy greckie w kulturze polskiej:
Jan Kochanowski – w „Odprawie Posłów Greckich” dostosował sztywną formę greckiej tragedii antycznej do realiów XVI wiecznej Rzeczpospolitej. Juliusz Słowacki – w „ Podróży do Ziemi Świętej z Neapolu”, ukazał obraz Grecji tragicznej, heroicznej i namiętnej. Jan Chrystian Kamsetzer – architekt, zasłynął z niezwykle dla rzeźby i numizmatyki rysunków, które przywiózł z podróży do Grecji. Helena Radziwiłowa w 1778 roku założyła ogród zwany Arkadią, gdzie gromadziła zabytki związane ze Starożytną Grecją i Rzymem, urządzając to miejsce na wzór antyczny Międzynarodowy Festiwal Piosenki Greckiej w Zgorzelcu

20 7. Wymiar Samorządowy Obok polityki i gospodarki, gdzie przeobrażenia te są szczególnie widoczne należy jeszcze wspomnieć o wymiarze samorządowym. Tutaj przede wszystkim trzeba wymienić Bydgoszcz, który w ramach projektu miast partnerskich związał się z greckim Patras oraz Opole współpracujące z Larissą, Rzeszów z Lamią i Zgorzelec z Nausą.

21 Bydgoszcz

22 Bydgoszcz

23 Patras

24 8. Polacy w Grecji W Grecji żyje liczna diaspora polska, która cieszy się powszechnym uznaniem Greków. Szacuje się, że obecnie w Grecji przebywa tysięcy Polaków i osób pochodzenia polskiego. Polscy obywatele przebywają w Grecji legalnie, są cenionymi pracownikami, zakładają małe firmy. Dużą część mieszkańców dzielnicy Kipseli stanowią emigranci z w tym również z Polski. Od 2002 r. w Grecji odbywa się Dzień Polonii i Polaków. Na terenie całej Grecji i na Cyprze, a także na pokładzie samolotów PLL LOT rozprowadzany jest „Kurier Ateński” – tygodnik ukazujący się od 1988 r. w języku polskim w Atenach. Informuje on o wydarzeniach bieżących w Polsce, w Grecji i na świecie, korzystając głównie z serwisu Polskiej Agencji Prasowej.

25 Kurier Ateński

26 9. Polscy nauczyciele w Greckiej szkole

27

28 Bibliografia: www.wikipedia.com www.netbird.pl CISG/GUS
Strona internetowa ministerstwa gospodarki


Pobierz ppt "Stosunki polsko-greckie na przestrzeni wieków"

Podobne prezentacje


Reklamy Google