Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zawsze zastanawiały mnie zmiany zachodzące w przyrodzie

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zawsze zastanawiały mnie zmiany zachodzące w przyrodzie"— Zapis prezentacji:

1 Zawsze zastanawiały mnie zmiany zachodzące w przyrodzie
Zawsze zastanawiały mnie zmiany zachodzące w przyrodzie. Niby to oczywiste, że są cztery pory roku, które cyklicznie się powtarzają, jednak jest to dość niezwykłe zjawisko. Oglądać jak po zimie, która niesie spustoszenie i stagnację , przyroda budzi się do życia. Dlatego postanowiłem temu „przebudzeniu” , czyli wiośnie poświęcić mój referat. Uważam, że jest to najbardziej entuzjastyczna pora roku.

2 Wiosna Pora przebudzenia

3 Nastała już długo wyczekiwana ( po niezbyt mroźnej zimie ) wiosna
Nastała już długo wyczekiwana ( po niezbyt mroźnej zimie ) wiosna. Wszyscy wiemy, co to oznacza w praktyce, ale czy znamy to pojęcie od strony naukowej ? Czy wiemy, co to oznacza dla flory, fauny i ogólnie dla naszego środowiska? A więc zacznijmy od początku…

4 Spis treści Wiosna ze słownika Pierwszy dzień wiosny
Wiosna - przebudzenie Kwiaty na płótnie Największe święta wiosny Przysłowia

5 Wiosna w j. polskim Wymowa-[ˈvʲjɔsna], lub [vʹi ̯osna]
synonim - zdr. Wiosenka Antonim – Jesień Wyrazy pokrewne – Marzec, Kwiecień, Maj, Przedwiośnie

6 Pierwszy dzień wiosny Pierwszy dzień wiosny, obchodzony jest w dniu równonocy wiosennej, który najczęściej przypada w dniu 21 marca, dnia poprzedniego lub następnego, w zależności gdzie jest obserwowana. W XXI wieku wiosna w strefie czasowej Polski rozpoczynała się zwykle 21 marca, zaś w miarę przybliżania się końca stulecia coraz częściej 20 marca. W 2011 roku pierwszy dzień wiosny przypadł na 21 marca (godz. 00:21), zaś wszystkie kolejne do roku będą obchodzone wyłącznie 20 marca, a od 2044 roku - 19 albo 20 marca.

7 Wiosna - przebudzenie W przyrodzie wiosna to okres przebudzenia flory i fauny. Wszystkie rośliny i zwierzęta budzą się do życia. Ptaki wracają z ciepłych krajów ,zwierzęta wybudzają się z letargu (snu zimowego) ,a rośliny wypuszczają pąki.

8 Czy płótno morze dorównać naturze? Czyli wiosna w sztuce.
Wiosna - to najpiękniejsza z czterech pór roku. Jest ona okresem budzącego się życia oraz symbolem miłości. Wiosną zachodzą gwałtowne zmiany w przyrodzie i przełom w naszych sercach. Motyw wiosny jest częsty w sztuce, w tym również w malarstwie. Jest inspiracją dla arty- stów.

9 Największe święta wiosny
Wielkanoc (święto ruchome): Wielka Czwartek Wielka Piątek Wielka Sobota Lany Poniedziałek Dzień Ziemi Niedziela Palmowa I mój ulubiony Dzień wagarowicza 

10 Przysłowia Przysłowia o wiośnie:
A po lutym marzec spieszy, koniec zimy wszystkich cieszy. Gdy dzika gęś w marcu przybywa, ciepła wiosna bywa. Kto w marcu zasieje, ten się na wiosnę śmieje. Na marzec narzeka każdy starzec. W marcu jak w garncu. Choć już w kwietniu słonko grzeje, nieraz pole śnieg zawieje. Kwiecień plecień, co przeplata trochę zimy trochę lata.

11 DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ 

12 Źródła: https://dariuszkwasniewski.wordpress.com/2013 /02/21/jestem-polakiem-wiec-kocham-jezyk- polski/ przebudzenie, html gif.toutimages.com smayli.ru msp12piekary.edupage.org madrosci/225717,Przyslowia-o-wiosnie.html


Pobierz ppt "Zawsze zastanawiały mnie zmiany zachodzące w przyrodzie"

Podobne prezentacje


Reklamy Google