Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zawsze zastanawiały mnie zmiany zachodzące w przyrodzie. Niby to oczywiste, że są cztery pory roku, które cyklicznie się powtarzają, jednak jest to dość.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zawsze zastanawiały mnie zmiany zachodzące w przyrodzie. Niby to oczywiste, że są cztery pory roku, które cyklicznie się powtarzają, jednak jest to dość."— Zapis prezentacji:

1 Zawsze zastanawiały mnie zmiany zachodzące w przyrodzie. Niby to oczywiste, że są cztery pory roku, które cyklicznie się powtarzają, jednak jest to dość niezwykłe zjawisko. Oglądać jak po zimie, która niesie spustoszenie i stagnację, przyroda budzi się do życia. Dlatego postanowiłem temu „przebudzeniu”, czyli wiośnie poświęcić mój referat. Uważam, że jest to najbardziej entuzjastyczna pora roku.

2 Wiosna Pora przebudzenia

3 Nastała już długo wyczekiwana ( po niezbyt mroźnej zimie ) wiosna. Wszyscy wiemy, co to oznacza w praktyce, ale czy znamy to pojęcie od strony naukowej ? Czy wiemy, co to oznacza dla flory, fauny i ogólnie dla naszego środowiska? A więc zacznijmy od początku…

4 Spis treści Wiosna ze słownika Pierwszy dzień wiosny Wiosna - przebudzenie Kwiaty na płótnie Największe święta wiosny Przysłowia

5 Wiosna w j. polskim Wymowa-[ ˈ v ʲ j ɔ sna], lub [v ʹ i ̯ osna] synonim - zdr. Wiosenka Antonim – Jesień Wyrazy pokrewne – Marzec, Kwiecień, Maj, Przedwiośnie

6 Pierwszy dzień wiosny Pierwszy dzień wiosny, obchodzony jest w dniu równonocy wiosennej, który najczęściej przypada w dniu 21 marca, dnia poprzedniego lub następnego, w zależności gdzie jest obserwowana. W XXI wieku wiosna w strefie czasowej Polski rozpoczynała się zwykle 21 marca, zaś w miarę przybliżania się końca stulecia coraz częściej 20 marca. W 2011 roku pierwszy dzień wiosny przypadł na 21 marca (godz. 00:21), zaś wszystkie kolejne do roku 2043 będą obchodzone wyłącznie 20 marca, a od 2044 roku - 19 albo 20 marca.

7 Wiosna - przebudzenie W przyrodzie wiosna to okres przebudzenia flory i fauny. Wszystkie rośliny i zwierzęta budzą się do życia. Ptaki wracają z ciepłych krajów,zwierzęta wybudzają się z letargu (snu zimowego),a rośliny wypuszczają pąki.

8 Czy płótno morze dorównać naturze? Czyli wiosna w sztuce. Wiosna - to najpiękniejsza z czterech pór roku. Jest ona okresem budzącego się życia oraz symbolem miłości. Wiosną zachodzą gwałtowne zmiany w przyrodzie i przełom w naszych sercach. Motyw wiosny jest częsty w sztuce, w tym również w malarstwie. Jest inspiracją dla arty- stów.

9 Największe święta wiosny Wielkanoc (święto ruchome):  Wielka Czwartek  Wielka Piątek  Wielka Sobota  Lany Poniedziałek Dzień Ziemi Niedziela Palmowa I mój ulubiony Dzień wagarowicza

10 Przysłowia Przysłowia o wiośnie: A po lutym marzec spieszy, koniec zimy wszystkich cieszy. Gdy dzika gęś w marcu przybywa, ciepła wiosna bywa. Kto w marcu zasieje, ten się na wiosnę śmieje. Na marzec narzeka każdy starzec. W marcu jak w garncu. Choć już w kwietniu słonko grzeje, nieraz pole śnieg zawieje. Kwiecień plecień, co przeplata trochę zimy trochę lata.

11 DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ

12 Źródła: https://dariuszkwasniewski.wordpress.com/2013 /02/21/jestem-polakiem-wiec-kocham-jezyk- polski/ https://dariuszkwasniewski.wordpress.com/2013 /02/21/jestem-polakiem-wiec-kocham-jezyk- polski/ http://pl.wikipedia.org/wiki/Wiosna http://plfoto.com/zdjecie,zwierzeta,wiosenne- przebudzenie,2418201.html http://plfoto.com/zdjecie,zwierzeta,wiosenne- przebudzenie,2418201.html gif.toutimages.com smayli.ru www.wiocha.pl msp12piekary.edupage.org http://uroczystosci.wieszjak.polki.pl/biesiadne- madrosci/225717,Przyslowia-o-wiosnie.html http://uroczystosci.wieszjak.polki.pl/biesiadne- madrosci/225717,Przyslowia-o-wiosnie.html


Pobierz ppt "Zawsze zastanawiały mnie zmiany zachodzące w przyrodzie. Niby to oczywiste, że są cztery pory roku, które cyklicznie się powtarzają, jednak jest to dość."

Podobne prezentacje


Reklamy Google