Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Jak rozmawiać ze swoim dorastającym dzieckiem

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Jak rozmawiać ze swoim dorastającym dzieckiem"— Zapis prezentacji:

1 Jak rozmawiać ze swoim dorastającym dzieckiem

2 Dorastanie to wyjątkowy etap w życiu każdego człowieka
Dorastanie to wyjątkowy etap w życiu każdego człowieka. Pierwsze prawdziwe przyjaźnie, pierwsza miłość, ale także pierwsze poważne rozczarowania. Aby pomóc dziecku przetrwać ten okres, powinniśmy być dla niego nie jako surowy i karzący rodzic, lecz jako partner w rozmowie, cierpliwy i wyrozumiały słuchacz oraz stanowczy wychowawca.

3 Brakuje nam czasu, ale także umiejętności
w rozmowie z nastolatkiem. Po prostu zapominamy, że rozmawianie, nie tylko z własnym dzieckiem, jest sztuką. Aby w tej sztuce być dobrym, należy poznać jej reguły, a potem ćwiczyć, ćwiczyć i ćwiczyć.

4 Jeśli chcesz dotrzeć do nastolatka, przestrzegaj pewnych reguł:
- Nie wydawaj rozkazów, ale poproś lub zaproponuj wybór. - Nie atakuj, a pokaż swoje uczucia. - Nie obwiniaj dziecka za wszystko, tylko opisz konkretny stan rzeczy lub trudną sytuację. - Unikaj kazań - staraj się mówić krótko i konkretnie. - Nie "przesłuchuj", zadając za dużo pytań i zawsze cierpliwie słuchaj odpowiedzi. - Nie krytykuj, a przedstawiaj swoje oczekiwania.

5 Pamiętaj o argumentach:
Nie zrzędź, tylko częściej chwal nastolatka, nawet za drobiazgi.

6 - Nie zwracaj się jak do malucha, ale traktuj jak partnera i poproś go nawet o pomoc czy radę.

7 Nie podnoś głosu, tylko pozwól córce czy synowi przedstawić swój punkt widzenia.

8 Nie wydawaj wyroków: - Wiedziałam, że Ci się nie uda...
- Nie mam ochoty Ci tego wyjaśniać, bo i tak nie zrozumiesz... - Nigdy się tego nie nauczysz... - Z Tobą wcale nie można się dogadać... - I tak nic do Ciebie nie trafia... - Nie obchodzi mnie, co zrobisz... - Rób, co chcesz, i tak będzie źle... - Stale się za Ciebie wstydzę...

9 Słuchaj swojego dziecka
Słuchaj dokładnie, co chce Ci powiedzieć Twoje dziecko, nawet jeżeli temat zupełnie Ci się nie podoba.

10 Określcie razem zasady jakie panują
w Waszym domu. Dzięki nim łatwiej będzie egzekwować je od nastolatka. Zasady muszą być ustalone przez Was razem. Nie narzucaj ich z góry. Dzięki temu Twoje dziecko będzie czuło, że ma na to wpływ. Wytłumacz dziecku dlaczego chcesz, aby obowiązywały takie a nie inne zasady.

11 Porozmawiaj z dzieckiem
o konsekwencjach Wielu rodziców ogranicza się jedynie do nakazów i zakazów, bojąc się o bezpieczeństwo. Uświadom dziecku, co może się stać jeżeli nie będzie ostrożne. Powiedz, że się martwisz. Taka szczera rozmowa dobrze wpłynie na wasze relacje.

12 Zawsze respektuj opinie swojego dziecka, nawet jeżeli się z nimi nie zgadzasz. Pokaż dziecku, że zawsze może mieć swoje własne zdanie. Dzieci wolą rozmawiać, gdy widzą, że ich opinie nie są z góry negowane.

13 Nie unikaj rozmów na trudne tematy.
Kto inny jak nie Ty powinien uświadomić Twoje dziecko?


Pobierz ppt "Jak rozmawiać ze swoim dorastającym dzieckiem"

Podobne prezentacje


Reklamy Google