Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Francja Ciekawe miejsca.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Francja Ciekawe miejsca."— Zapis prezentacji:

1 Francja Ciekawe miejsca

2 Paryż Stolica Francji i jednocześnie jedno z najbardziej popularnych miast na świecie, corocznie tłumnie odwiedzanych przez turystów. To zagłębie najcenniejszych dzieł kultury i sztuki nie tylko francuskiej ale i światowej. Paryż to miasto niezliczonych muzeów, galerii i zabytków architektonicznych. Żadne inne miasto w Europie nie jest tak bardzo związane z rzeką, jak Paryż. Sekwana jest dla niego podstawowym punktem odniesienia: od rzeki mierzone są odległości, rzeka określa kierunek numeracji domów i dzieli stolicę na dwie części: prawobrzeżną po północnej stronie i lewobrzeżną po południowej. Miasto dzieli się również historycznie: część wschodnia związana jest z historią najdawniejszą, a zachodnia – z XIX i XX w. Niemal wszystkie ważne budowle Paryża mieszczą się nad rzeką. Wzdłuż nadbrzeży ciągną się rzędy kamienic z eleganckimi apartamentami, stoją wspaniałe gmachy miejskie oraz słynne w świecie muzea i pomniki Poniżej kilka miejsc, które trzeba odwiedzić będąc w Paryżu:

3 Katedra Saint-Chapelle
Uznawana za największe osiągniecie architektoniczne zachodniego świata, a to miedzy innymi dzięki grze świateł pochodzących z piętnastu wspaniałych ołtarzy, przedstawiających ponad 1000 scen biblijnych.

4 Katedra Notre-Dame  Wzniesiona na miejscu rzymskiej świątyni w XXII wieku. Jej budowa trwała blisko 200 lat. Dziś jest jednym z symboli nie tylko Paryża ale i całej Francji.

5 Centrum Pompidou Ciekawostką jest tutaj, że ruchome schody, windy, kanały powietrzne i instalacje wodne a nawet masywne stalowe dźwigary, stanowiące szkielet konstrukcji, zostały umieszczone na zewnątrz. Pozwoliło to architektom stworzyć przestronne i wygodne wnętrza dla Musee National de Art. Moderne i innych instytucji. Muzeum ma w swych zbiorach dzieła Matisse’a, Picassa, Miró i Pollocka. Na Placu przez Centrum odbywają się różnego rodzaju happeningi i spektakle uliczne, oglądane przez tłumy. Centrum zostało ostatnio odnowione.

6 Luwr Jedno z najważniejszych muzeów sztuki na świecie. Zbiory tego muzeum są tak ogromne, że nie sposób ich wszystkich obejrzeć podczas jednej tylko wyprawy do tego miejsca. Jest tu wielka kolekcja malarstwa europejskiego ale również ekspozycje zbiorów sztuki starożytnej Bliskiego Wschodu, Egiptu, Grecji, Etrurii i Rzymu. Bogato reprezentowana jest sztuka zdobnicza – od mebli po biżuterię. Ozdobą kolekcji malarstwa jest obraz Leonarda da Vinci – Mona Lisa.

7 Łuk Triumfalny O wysokości 50 metrów, ozdobiony licznymi płaskorzeźbami oraz datami zwycięskich dla Francji bitew i nazwiskami wielkich dowódców wojskowych z epoki napoleońskiej.

8 Wieża Eiffla Wzniesiona pod koniec XIX wieku dla uczczenia 100 letniej rocznicy Rewolucji Francuskiej osiągnęła wysokość 319 metrów. Taras na wysokości 274 m może pomieścić 400 osób.

9 Pałac Królewski Którego pomysłodawcą i pośrednio wykonawcą był kardynał Richelieu. Po jego śmierci zajęty został przez Annę Austriaczkę z młodym Ludwikiem XIV. Od tego czasu pałac nazwano "królewskim", a sam budynek jak również ogrody do niego przylegające były, obok pałaców Tuileries i Luxembourg centrum życia dworu i arystokracji.

10 Pałac Sprawiedliwości
To budowla, która należy do najstarszych zabytków Paryża. Był dawnym pałacem królewskim. W XIV w. Filip Piękny kazał przebudować pałac. Z tego okresu zachowały się wieże i wspaniałe sale gotyckie. W czasach Rewolucji mieściło się tutaj sławne więzienie Conciergerie, w którym przetrzymywano m.in.Marię Antoninę. Spalony w czasie Komuny Paryskiej został odbudowany i obecnie jest siedziba Ministerstwa Sprawiedliwości.

11 Panteon Wzniesiony na Wzgórzu Św. Genowefy w drugiej połowie XVIII w. Od czasów Rewolucji miejsce spoczynku sławnych Francuzów. W krypcie Panteonu znajdują się m. in. grobowce: J. J. Rousseau, Woltera, Hugo, Zoli. W krajobrazie Paryża Panteon zajmuje ważne miejsce, dominuje nad miastem.

12 Plac Bastylii Znajdowała się tutaj forteca zbudowana w XIV w., którą paryżanie nazwali Bastylią. Od czasów kardynała Richelieu była więzieniem państwowym i symbolem despotyzmu królewskiego. 14 lipca 1789 r. forteca została zdobyta przez lud Paryża (dzień święta narodowego Francji). W rok później Bastylię zburzono. Położenie części jej murów zaznaczone jest na jezdni u wylotu rue St- Antoine i Bd. Henri IV. Pośrodku placu stoi Kolumna Lipcowa (Colonne de juiljet) wzniesiona w latach na pamiątkę ofiar rewolucji lipcowej 1830 r.

13 Wersal Jego budowę rozpoczął Ludwik XIV w 1668 r, wokół dawnego zameczka myśliwskiego Ludwika III. Najważniejsze apartamenty pałacu znajdują się na pierwszym piętrze korpusu głównego. Apartamenty prywatne króla i królowej rozmieszczone są wokół Dziedzińca Marmurowego, a apartamenty reprezentacyjne, w których toczyło się oficjalne życie dworu, znajdują się od strony ogrodu. Ich bogaty wystrój – barwne gobeliny, marmury, rzeźby, srebrne sprzęty i złocone brązy zaprojektował Charles Le Brun. Począwszy od salony Herkulesa każda z kolejnych sal poświęcona jest któremuś z olimpijskich bogów. Najwspanialsza jest Galeria Zwierciadlana, w której 17 wielkich zwierciadeł odbija światło przez 17 wysokich okien.

14 Pola Elizejskie Dawniej miejsce przejażdżek konnych i spacerów przedstawicieli wyższych sfer Paryżan. Dziś aleja, która powstała tu w początkach XVII wieku biegnie przez park, gdzie partery domów zajmują liczne sklepy, kawiarnie, restauracje i kina.

15 LYON Miasto położone w środkowej części Francji, zamieszkałe przez blisko 1,5 mln mieszkańców, którego historia sięga czasów panowania Rzymian na obszarze dzisiejszej Francji. Jest to miasto, które swój dynamiczny rozwój zawdzięcza dominującemu tu przez wieki handlowi zagranicznemu. Dziś jest to drugie po Paryżu centrum handlowo-finansowe Francji. Lyon słynie dziś przede wszystkim z przemysłu jedwabniczego, chemicznego, włókienniczego, odzieżowego i maszynowego.

16 TULUZA Miasto w południowo - zachodniej Francji, nad rzeką Garonną, zamieszkiwane przez około 350 tysięcy mieszkańców. Centrum przemysłu kosmicznego i lotniczego. Tu znajduje się siedziba koncernu Airbus Industrie. Buduje i konstruuje się tu helikoptery, samoloty, rakiety oraz części do nich. Historia miasta sięga starożytności. Zostało założone przez Rzymian. Później pełniło funkcję stolicy państwa Wizygotów. Tuluza znana jest także jako różowe miasto dzięki kolorze cegły, z której są zbudowane tutejsze budynki.

17 BORDEAUX Stosunkowo niewielkie miasto w południowo- zachodniej części kraju, nad rzeką Garonną. Znane na całym świecie z win. Ważny ośrodek gospodarczy, naukowy (16 wyższych uczelni) i kulturalny w całym okręgu Gironda. Historia miasta sięga czasów starożytnych-już wtedy była ważną dla Rzymian i Celtów osadą. Do najważniejszych zabytków należą: rzymski amfiteatr, średniowieczne kościoły (zwłaszcza kościół St.Seurin i gotycka katedra St.Andre ). Warto zajrzeć także do Muzeum Sztuk Pięknych.


Pobierz ppt "Francja Ciekawe miejsca."

Podobne prezentacje


Reklamy Google