Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Fenomen Tytusa Czyżewskiego Mechaniczny ogród RanoRosaRóże Słońcesłonecznikiw daligóry Motylpaź królowejżółte róże trawa się śmiejei słońce śmieje się

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Fenomen Tytusa Czyżewskiego Mechaniczny ogród RanoRosaRóże Słońcesłonecznikiw daligóry Motylpaź królowejżółte róże trawa się śmiejei słońce śmieje się"— Zapis prezentacji:

1

2 Fenomen Tytusa Czyżewskiego Mechaniczny ogród RanoRosaRóże Słońcesłonecznikiw daligóry Motylpaź królowejżółte róże trawa się śmiejei słońce śmieje się i ja i moja nadzieja Paźkrólowej Róża biała Lewkonia Piwonia Róża żółta Piwonia Bratek Pierwio snek kwiatek

3 Fenomen Tytusa Czyżewskiego krewpepsyna krew żołądek sercekrew... telefon mego mózgu dynamo – mózgu trzytrzytrzy razdwatrzy maszyna mojego ciała funkcjonuj obracaj się żyj

4 Julian Przyboś, GMACHY Poeta wykrzyknik ulicy dwurząd bloków, rozłupany powietrze,. masy wpółzatrzymane, z których budowniczy uprowadzili ruch, znieruchomiałe piętra. dachy. przerwane w skłonie. mury. wynikłe ściśle. góry naładowane trudem człowieczym. GMACHY. pomyśleć: każda cegła spoczywa na wyjętej dłoni.

5

6

7

8

9 Hank Ketchman Denis Rozrabiaka

10 Charles Schultz, Fistaszki

11

12

13 CZYM JEST KOMIKS? Komiks jest kiepskim malarstwem i złą literaturą… (Jerzy Szyłak, Komiks: świat przerysowany)

14 CZYM JEST KOMIKS? Oba tworzywa: słowo i obraz dążą do zamienienia się miejscami. Obraz –opowiada, a słowa stają się znakami graficznymi.

15 KOMIKS I HISTORYJKA OBRAZKOWA Wykorzystuje ikoniczne walory języka i narracyjne walory obrazu. Pomaga w kształtowaniu sprawności komunikacyjnych i percepcyjnych.

16 KOMIKS I HISTORYJKA OBRAZKOWA Forma, w której obraz i słowo współpracują w tworzeniu znaczeń. Forma, która wymaga specyficznego procesu lektury.

17 KOMIKS I HISTORYJKA OBRAZKOWA Komiks operuje przestrzenią całej strony, Wymaga od odbiorcy umiejętności analizowania poszczególnych elementów i spajania ich w całość, W umyśle odbiorcy powstaje opowieść, to on staje się współautorem, Komiks dostarcza przyjemności w rozpoznawaniu kształtów, identyfikowaniu bohaterów, rozumieniu przebiegu zdarzeń.

18 ODBIÓR KOMIKSU Spojrzenie odbiorcy obejmuje całą stronę, sekwencję obrazów w ramkach, Rzut oka na całość daje ogólne pojęcie o przebiegu zdarzeń, Decyzja o kolejności obrazków i kolejności czytania tekstów w dymkach, Rozszyfrowywanie emocji na podstawie min i gestów.

19 POETYKA KOMIKSU Rola narratora, komentarz ograniczony z reguły do wykrzykników w rodzaju: Wtem!..., Nagle!..., Tymczasem!.... Dopowiedzenie znajduje się na obrazku.

20 TYPY NARRATORA literacki, trzecioosobowy, odautorski, pierwszoosobowy, hybrydowy.

21 KOMIKSOWE HYBRYDY Włączanie do komiksu różnych gatunków i form: folder turystyczny, fragment kroniki policyjnej, list, zapis nutowy, itp.

22 CZAS I AKCJA W KOMIKSIE Kadry i przestrzeń między nimi to akcja, Przestrzenie między kadrami ilustrują upływ czasu, Jeśli interwały są dłuższe autor informuje o tym odbiorcę,

23 MONTAŻ KOMIKSU Pozorna statyczność, ruch zaklęty w bezruchu, wielopłaszczyznowa, symultaniczna narracja. Podwójność narratora: mówiący i pokazujący.

24 Poetyka komiksu:

25

26 ŹRÓDŁO KOMIKSU Malarstwo narracyjne, Tkanina z Bayeux

27 Początki komiksu:

28 Winsor Mc Cay Mały Nemo w krainie snów

29 Początki komiksu: J. Siegel, J. Shuster

30

31

32 Hermann Huppen, Wieże Bos Maury

33 Hugo Pratt, Ballade de la Mer Sale

34 Poetyka komiksu: Komiks to sztuka opowiadania prostych fabuł. Środki wyrazu: kadr, dymki, onomatopeje podkreślają dynamizm akcji.

35 Poetyka komiksu: kadr i ramka: rozmieszczenie na stronie, upływ czasu, kształt ramek, dymki: kształt i rola owalu, onomatopeje, liternictwo, znaki przestankowe, kolor.

36 Komiks jako wprowadzenie w świat kultury:

37 Dino Buzzati, Poemat w obrazkach

38

39

40 Edukacyjne pożytki z komiksu: nowe techniki odbioru, doskonalenie technik narracyjnych, aktywność odbiorcy, możliwość zetknięcia się z różnymi konwencjami.

41 Komiks jako wprowadzenie do nowego sposobu opowiadania: NARRACJI INTERMEDIALNEJ.

42


Pobierz ppt "Fenomen Tytusa Czyżewskiego Mechaniczny ogród RanoRosaRóże Słońcesłonecznikiw daligóry Motylpaź królowejżółte róże trawa się śmiejei słońce śmieje się"

Podobne prezentacje


Reklamy Google