Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Metropolie rządzą światem Grzegorz Gorzelak EUROREG Uniwersytet Warszawski Konferencja Maraton innowacji 25-26 listopada, Poznań

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Metropolie rządzą światem Grzegorz Gorzelak EUROREG Uniwersytet Warszawski Konferencja Maraton innowacji 25-26 listopada, Poznań"— Zapis prezentacji:

1 Metropolie rządzą światem Grzegorz Gorzelak EUROREG Uniwersytet Warszawski Konferencja Maraton innowacji 25-26 listopada, Poznań

2 Metropolie Wielkie miasto (mega-city) a miasto globalne (global city): nie każde wielkie miasto jest metropolią. Od aglomeracji do metropolii – od wymiaru ilościowego do jakościowego. Centrum zarządcze, ośrodek efektywności i innowacji, źródło wzorców kulturowych, miejsce atrakcyjne dla klasy światowej, przyciągające turystów Talent – Technologia – Tolerancja (R.Florida). Gospodarka idzie za ludźmi twórczymi. Metropolie – najważniejsze węzły globalnej gospodarki przepływów (M.Castells).

3 Los gospodarczy kraju w którym się znajdują, czy to będą Stany Zjednoczone, czy Chiny - pisze Manuel Castells - zależy od osiągnięć metropolii, niezależnie od prowincjonalnej mentalności otoczenia. Metropolie są nie tylko ośrodkami innowacji kulturalnych i politycznych, ale przede wszystkim węzłami połączeń globalnych sieci. Miedzy europejskimi metropoliami toczy się konkurencyjna walka o najlepsze miejsce w sieci metropolii: o inwestorów, turystów (w tym biznesowych i kongresowych), pasażerów linii lotniczych. Dlatego też o miejscu Polski w gospodarce globalnej w znacznym stopniu decyduje miejsce Warszawy - i kliku innych dużych miast - w globalnej sieci metropolii.

4 Rankingi metropolii Źródło: Ernst & Young

5 Globalna sieć metropolitalna Źródło: Globalization and World Cities, http://www.lboro.ac.uk/gawc/

6 System miast światowych J.Friedmana Ryc. 3. Hierarchia miast światowych. Żródło: Friedman, 1986

7 Miasta Europy w średniowiecznym świecie

8 Średniowieczne sieci miast Sieć kurierska w Europie, późne średniowiecze

9 Europejski Pentagon MEGA: Metropolitan European Growth Area 14% powierzchni EU27 32% ludności 43% PKB

10 Ośrodki podejmowania decyzji

11 Zatrudnienie w przemy ś le high-tech, 2005 Zatrudnienie w us ł ugach wiedzy, 2005

12 Patenty zgłoszone do EBP, 2002

13 Paryż – przemysł kultury Ryc. 1, Skupiska firm sektora kultury w Paryżu. Wielkość koła proporcjonalna do logarytmu firm. Źródło: Scott, 2000

14 Zespoły badawcze uczestniczące w 5. i 6. Programach Ramowych UE oraz Centra Doskonałości Ośrodki polskiej nauki

15 Polskie metropolie Źródło: G.Gorzelak, B.Jałowiecki, M.Smetkowski, Diagnoza problemów rozwoju obszarów metropolitalnych i rekomendacja delimitacji obszarów metropolitalnych w Polsce, MSWiA, 2008

16 Dynamika metropolii PKB/m 2006 Dynamika 1995-2006 Ceny stałe (szacunki). Oprac.: M.Smętkowski

17 Dynamiczne równoważenie rozwoju - synteza Metropolie kują - …… …. nogę podstawia

18 Konsekwencje metropolizacji W Polsce (i nie tylko) metropolie odrywają się od reszty kraju: -statystycznie – rozwijają się szybciej, niż obszary pozametropolitalne, co prowadzi do wzrostu zróżnicowań regionalnych; -funkcjonalnie, osłabiając powiązania ze swoim zapleczem regionalnym (metropolia oczekuje zasileń wysokiej jakości, i otrzymuje je od innych metropolii – region może jej dać jedynie zasilenia proste.

19 Zarząd metropolitalny Żadna metropolia nie zamyka się w granicach administracyjnych miasta, przeciwnie - jej wpływ gospodarczy, przestrzenny i społeczny rozciąga się w promieniu nieraz wielu kilometrów. Jak wynika z badań, w przypadku Warszawy promień ten wynosi ok. 30 km. Mieszkańcy gmin sąsiednich dojeżdżają do pracy i do szkół w Warszawie – mieszkańcy Warszawy jadą do tych gmin na weekendy. W innych wielkich miastach promień ten jest mniejszy. Władze miasta nie mogą być obojętne na potrzeby społeczne, nie mogą nie brać pod uwagę funkcjonowania całego układu metropolitalnego. Dlatego niezbędne jest dążenie do utworzenia kilu zespołów metropolitalnych (a lepiej je nazwać funkcjonalnycmi zespołami miejskimi).

20 Dziękuję za uwagę


Pobierz ppt "Metropolie rządzą światem Grzegorz Gorzelak EUROREG Uniwersytet Warszawski Konferencja Maraton innowacji 25-26 listopada, Poznań"

Podobne prezentacje


Reklamy Google