Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

PROGRAM „TRZYMAJ FORMĘ”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "PROGRAM „TRZYMAJ FORMĘ”"— Zapis prezentacji:

1 PROGRAM „TRZYMAJ FORMĘ”
DZIEŃ ZDROWIA PROGRAM „TRZYMAJ FORMĘ”

2 Światowy Dzień Zdrowia, ang
Światowy Dzień Zdrowia, ang. World Health Day – święto ustanowiony został przez Pierwsze Zgromadzenie Ogólne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 1948 roku. Obchodzone jest corocznie od 1950 w dniu 7 kwietnia, w rocznicę powstania WHO. Jego celem jest zwrócenie szczególnej uwagi na najbardziej palące i zaniedbane problemy zdrowotne społeczeństw na świecie. Inicjuje on Miesiąc Zdrowia. Flaga Światowej Organizacji Zdrowia

3 DZIESIĘCIORO PRZYKAZAŃ ZDROWOTNYCH (zasady zdrowego żywienia wypracowane przez Radę ds. Diety, Aktywności Fizycznej i Zdrowia przy Ministrze Zdrowia) 1. Codzienna aktywność fizyczna i odpowiednia dieta jest kluczem do zdrowia. Przede wszystkim strzeż się nadwagi i otyłości Podstawą prawidłowej diety jest różnorodność spożywanych produktów. Jedz 3 – 5 posiłków dziennie, w tym koniecznie śniadanie. Pamiętaj, że przerwy między posiłkami nie powinny być dłuższe niż 4 godziny. 3. Znaczną część twojej codziennej diety powinny stanowić warzywa. Codziennie jedz również owoce. 4. Pełnoziarniste produkty zbożowe (np. chleb razowy czy pełnoziarnisty, grube kasze) powinny być dla ciebie głównym źródłem energii.

4 5. Codziennie co najmniej dwa razy dziennie spożywaj mleko i jego przetwory: jogurty, kefiry czy sery Spożywaj mniej tłuszczów zwierzęcych, więcej roślinnych, szczególnie oleju rzepakowego i margaryn miękkich. 7. Spożywaj głównie mięso drobiowe, ryby oraz nasiona roślin strączkowych np. grochu, fasoli czy soi, ograniczaj spożycie tłustego mięsa czerwonego. 8. W codziennej diecie ograniczaj spożycie cukru i soli. 9. Dostarczaj organizmowi wystarczającą ilość płynów (głównie wody) – minimum 2 litry dziennie Unikaj alkoholu.

5 Stosowanie Dziesięciorga Przykazań Zdrowotnych pozwala na unikanie błędów żywieniowych, CZYLI: 1. Zaniżanie w samoocenie ilości spożywanych pokarmów 2. Nieregularne jedzenie, podczas największego nasilenia głodu 3. Nie jedzenie śniadania, a spożywanie głównego posiłku wieczorem 4. Dojadanie między posiłkami 5. Zbyt szybkie jedzenie 6. Nieświadome jedzenie w czasie oglądania telewizji lub czytania 7. Dokładanie na talerz w trakcie posiłku 8. Zjadanie resztek 9. Uspokajanie się jedzeniem 10. Spożywanie zbyt małej ilości wody i warzyw 11. Jedzenie potraw wysokokalorycznych w nadmiarze 12. Smażenie zamiast potraw gotowanych lub pieczonych 13. Nadużywanie soli i cukru fgghhjhj

6

7

8

9 Węglowodany To przede wszystkim produkty zbożowe, ryż, ziemniaki. dostarczają one bardzo dużo energii, a zawarty w nich błonnik daje uczucie sytości, przyspiesza przemianę materii. Organizm otrzyma należytą porcję węglowodanów, jeśli w ciągu dnia zjemy w sumie 5-6 kromek ciemnego pieczywa, 5 średnich ziemniaków i 3 łyżki mąki, kaszy lub makaronu.

10 Warzywa i owoce Organizm czerpie z nich bardzo potrzebną mu porcję witamin, składników mineralnych, błonnika a także inne substancje, które są istotne dla zdrowia. Powinno się ich zjeść ok. 500 g dziennie. W połowie powinny być surowe. Przy ustalaniu menu należy pamiętać, że najzdrowsze są selery, marchew, szpinak, pomidory i ogórki. Owoce natomiast powinno się jeść zamiast słodyczy.

11 Produkty mleczne Dostarczają cennego białka oraz niezbędnego dla kości wapnia. Białka regulują procesy przemiany materii i wiele funkcji ustroju, zapewniając prawidłowy stan i funkcjonowanie naszego organizmu. Do tej grupy zaliczamy przede wszystkim mleko, jogurty, kefiry oraz sery.

12 Tłuszcze Dostarczane są w pożywieniu zazwyczaj pochodzenia zwierzęcego i roślinnego. Są niezbędne, by organizm mógł funkcjonować. Tłuszcz w organizmie odpowiada za regulację temperatury ciała, jako warstwa izolacyjna. Jednak spożywane w nadmiarze prowadzą do wielu chorób a przede wszystkim do otyłości. Dlatego też wystarczająca ilość dla organizmu to 30 – 40 g na dobę. Najczęściej spożywanymi pokarmami tłuszczowymi powinny być oliwa, oleje roślinne i margaryna. Najmniej zdrowe są smalec, słonina, masło. Powinno się je zatem zastąpić się tłuszczami roślinnymi, bogatymi w witaminy.

13 Mięso, ryby, jaja Dostarczają duże ilości pełnowartościowego białka pochodzenia zwierzęcego, witamin z grupy B. Podobnie jednak jak tłuszcze, w nadmiarze szkodzą. Wystarczy więc, gdy każdy z tych produktów zjemy raz dziennie.

14 W naszej diecie nie przewidziano takich łakoci, jak: słodycze, ciasta, cukier, napoje słodzone typu cola, chipsy, frytki, fast-foody. Nie służą one ani naszej figurze ani naszemu zdrowiu !!!

15 FORMY WYPOCZYNKU -BIERNY -CZYNNY

16

17 -CZYNNY - GRA W PIŁKĘ - JAZDA NA ROWERZE - TANIEC - PŁYWANIE
- BIEGANIE - TURYSTYKA PIESZA - SZTUKI WALKI - JAZDA NA NARTACH

18 GRA W PIŁKĘ Jest to jeden z najpopularniejszych sportów na świecie. W
piłkę nożną grają głównie mężczyźni, ale są również drużyny kobiece.

19 JAZDA NA ROWERZE Jazda na rowerze jest formą wysiłku tlenowego
(wytrzymałościowego). Konieczne jest jednak właściwe przygotowanie do wycieczki rowerowej.

20 PŁYWANIE Jest to metoda poruszania się w wodzie wykorzystywana przez
człowieka. Jest popularną aktywnością rekreacyjną, szczególnie w krajach o cieplejszym klimacie i naturalnych zbiornikach wodnych. Pływanie jest też dyscypliną sportową.

21 BIEGANIE Można podzielić na : sprinty, biegi średnie, biegi długie,
biegi przez płotki.

22 TURYSTYKA PIESZA Jest to bardzo dobra forma aktywności
ruchowej. Należy jednak szczególnie zadbać o wygodne obuwie, w którym nie obetrze się i nie odparzy sobie stóp. Należy dobierać szybkość marszu do własnych możliwości.

23 SZTUKI WALKI Uczą sposobów walki wręcz, zazwyczaj bez
użycia broni. Podstawą nauki wszelkich sztuk walki jest trening, który zazwyczaj uczy umiejętności opanowania agresji, samoobrony, poprawia wydolność organizmu oraz uczy panowania nad emocjami.

24 JAZDA NA NARTACH Narciarstwo zjazdowe jest rodzajem wysiłku
zawierającym elementy siłowe. Trzeba zadbać o wygodne buty i skarpety, aby nie uszkodzić stóp. Ważny jest dobry sprzęt oraz odpowiedni strój.

25 a może ….JAZDA NA ŁYŻWACH ?

26 KONSERWANTY I SZTUCZNE DODATKI DO ŻYWNOŚCI

27 Po co stosować konserwanty w produktach spożywczych
Po co stosować konserwanty w produktach spożywczych? Konserwanty mają na celu przedłużenie trwałości artykułów spożywczych i ich ochronę przed działaniem czynników zewnętrznych, takich jak: drobnoustroje, światło, powietrze czy temperatura. Ich użycie jest uzasadnione wtedy, gdy metody utrwalania fizycznego (np. pasteryzacja, suszenie, itp.) lub biologicznego (np. ukwaszenie) są niewystarczające lub niemożliwe do zastosowania.

28 Czy konserwanty w żywności są szkodliwe
Czy konserwanty w żywności są szkodliwe? Konserwanty to jedne z najbardziej kontrowersyjnych dodatków do żywności. Powinny być skuteczne w małej dawce i obojętne dla naszego stanu zdrowia. Coraz częściej jednak obserwuje się niekorzystne reakcje pokarmowe po spożyciu zawierających je produktów. Dopuszczalne dawki substancji konserwujących określane są na kilogram masy ciała. Czy jesteśmy w stanie określić, jaką ilość tych substancji w posiłkach codziennie spożywamy? Jak chronić się przed nadmiernym spożyciem tych dodatków do żywności?

29 W normalnych dawkach konserwanty nie powinny być toksyczne
W normalnych dawkach konserwanty nie powinny być toksyczne. Jednak coraz częściej wywołują alergie pokarmowe, zaburzają pracę układu pokarmowego, u dzieci z astmą mogą nasilać objawy chorobowe, niektóre podejrzewane są o działanie rakotwórcze.

30 Konserwanty dodawane do żywności w postaci syntetycznej mogą wywoływać reakcje niepożądane zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych. Organizm dziecka jest jednak bardziej narażony na działanie środków konserwujących, które mogą wywołać alergię. Należą do nich m.in. kwas benzoesowy (E210), benzoesan sodu (E211), potasu (E212), czy wapnia (E213). Inne środki konserwujące mogą być także niebezpieczne dla dzieci z astmą. Są to np. dwutlenek siarki (E220), siarczyn sodu (E 221), wodorosiarczyn sodu (E222), pirosiarczyn sodu (E223), potasu (E224), siarczyn wapnia (E226), wodorosiarczyn wapnia (E227), potasu (E228). Zdania na temat szkodliwości syntetycznych konserwantów są podzielone, jednak znaczna ich część jest uważana za szkodliwe. Odradza się ich spożywanie, szczególnie przez dzieci.

31 Podobnie jest ze wszystkimi dodatkami sztucznymi do żywności
Podobnie jest ze wszystkimi dodatkami sztucznymi do żywności. Mają one na celu wzmocnienie smaku, poprawę wyglądu, konsystencji. Niestety nie wpływają pozytywnie na nasze zdrowie.

32 Jak zatem obronić się przed niepotrzebnymi związkami chemicznymi w naszej żywności? Czytajmy dokładnie etykiety na opakowaniach!!!

33 - Konserwanty oznaczone są symbolami od E 200 do E 252 lub od E 280 do E 285. Im bliżej początku listy składników pojawia się nazwa składnika, także substancji konserwującej, tym więcej znajduje się jej w produkcie.

34 - Lepiej codziennie kupić świeże pieczywo
- Lepiej codziennie kupić świeże pieczywo. Paczkowane długi termin przydatności zawdzięcza konserwantom – do jego utrwalania stosuje się m.in. sorbinian wapnia.

35 Wybieraj soki i napoje w kartonach
Wybieraj soki i napoje w kartonach. Produkty zapakowane w sposób aseptyczny nie wymagają dodawania konserwantów, a ich okres przydatności do spożycia wynosi nawet kilkanaście miesięcy!

36 Postaw na domowe kiszonki i przetwory
Postaw na domowe kiszonki i przetwory. Jeśli przygotujesz je samodzielnie z naturalnych składników, zyskasz pewność, że nie ma w nich dodatków utrwalających. W tych, które dostępne są w sklepach, poza warzywami i owocami znajdziesz także konserwanty z grupy benzoesanów.

37 A TERAZ PÓŁ ŻARTEM PÓŁ SERIO…

38

39

40

41 DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ

42


Pobierz ppt "PROGRAM „TRZYMAJ FORMĘ”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google