Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

POLECANE NOWOŚCI WYDAWNICZE

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "POLECANE NOWOŚCI WYDAWNICZE"— Zapis prezentacji:

1 POLECANE NOWOŚCI WYDAWNICZE
Biblioteka szkolna POLECANE NOWOŚCI WYDAWNICZE

2 Tytuł: Vademecum współczesnego nauczyciela bibliotekarza
Autorzy: Saniewska Danuta Wydawnictwo: Sukurs Rok wydania: 2011 Cena:35,00

3 Vademecum to książka niezwykła – zmienia się wraz ze zmianami warunków funkcjonowania bibliotek szkolnych, ewolucją przepisów, nowymi wyzwaniami. Można powiedzieć, że Vademecum to książka, która od kilkunastu lat „rośnie” wraz z polskimi bibliotekami szkolnymi. W obecnym wydaniu przedstawiono: trendy rozwojowe bibliotekarstwa szkolnego na świecie oraz zagadnienia dotyczące modelowych przeobrażeń i regulacji mających wpływ na funkcjonowanie nowoczesnej biblioteki szkolnej ; status polskiej biblioteki szkolnej i nauczyciela bibliotekarza oraz aspekty prawa autorskiego, które mają zastosowanie w bibliotekach szkolnych; informacje dotyczące planowania i projektowania komputeryzacji, oprogramowania dla biblioteki szkolnej, zapewnienia bezpieczeństwa użytkownikom i komputerowi, informacje o urządzeniach wspomagających, tworzeniu stron Uzupełnieniem głównej części poradnika są załączniki, zawierające materiały przydatne w opracowaniu zbiorów, dokumentowaniu pracy bibliotecznej, słownik terminów związanych z komputeryzacją. W poszerzeniu wiadomości pomocny będzie wykaz internetowych zasobów bibliotekarskich i edukacyjnych oraz bibliografia.

4 Tytuł: Ściąga dla bibliotekarzy
Tytuł: Ściąga dla bibliotekarzy. Strony www bibliotek, instytucji kultury, fundacji, serwisów informacyjnych, blogów, i inne adresy przydatne w codziennej pracy bibliotekarza Autorzy: Grażyna Bilska Wydawnictwo: SBP Rok wydania: 2011 Cena: 12,00

5 Osobom mniej wprawnym w poszukiwaniach sieciowych niniejsza „Ściąga” przyda się z pewnością, ale wbrew pozorom nie jest ona dedykowana wyłącznie dla nich. Przypomina bowiem ważne, interesujące i pożyteczne miejsca, których nie mamy na stałe w pamięci. Prawdopodobnie każdy odkryje też, dzięki niej, jakiś nowy dla siebie adres, który dobrze jest znać. „Ściąga” nie ma oczywiście pretensji do kompletności, to byłoby zresztą niemożliwe. Mimo to można sądzić, że większość bibliotekarzy uzna niniejsze zestawienie za pożyteczne. 

6 Tytuł: Edukacja informacyjna w polskiej szkole Autor: Renata Piotrowska Wydawnictwo: SBP Rok wydania: 2011 Cena:39,00

7 Głównym celem Autorki było ustalenie, w jakim stopniu poddawany reformom polski system oświaty dostosowuje się do ogólnoświatowych tendencji kształcenia idealnych użytkowników informacji. Dla ilustracji problemu przedstawiono standardy o zasięgu międzynarodowym i narodowym przygotowywanych z myślą o dzieciach i młodzieży w wieku szkolnym. Zaobserwowane na ich podstawie prawidłowości zostały wykorzystane do ustalenia stanu kształcenia kompetencji informacyjnych w polskich szkołach. Zwrócono również uwagę na miejsce, jakie w procesie edukacji informacyjnej przypadało bibliotekarzowi i bibliotece szkolnej na przestrzeni prawie 30 ostatnich lat. Ta książka to obowiązkowa literatura dla nauczycieli i bibliotekarzy pracujących z dziećmi i młodzieżą.

8 Tytuł: Wiedza i język informacyjny w paradygmacie sieciowym
Autorzy: Woźniak-Kasperek Jadwiga Wydawnictwo: SBP Rok wydania: 2011 Cena: 54,00

9 Książka jest syntezą wiedzy naukowej na temat języków informacyjnych
Książka jest syntezą wiedzy naukowej na temat języków informacyjnych. Autorka opisuje podstawy epistemologiczne języków informacyjnych i opracowania rzeczowego, istotę i wartość modelu języka haseł przedmiotowych, a także jego adaptacje dla użytkowników. Ważne miejsce w książce zajmują refleksje Autorki dotyczące informacji, wiedzy, prawdy, systemu wartości, języka komunikacji i terminologii w bibliotekarstwie i nauce o informacji. Bardzo interesująca książka.

10 Tytuł: Bibliografia w zmieniającym się środowisku informacyjnym
Autor: Pacek Jarosław Wydawnictwo: SBP Rok wydania: 2011 Cena: 45,00

11 Książka Jarosława Packa przynosi pierwsze, nie tylko w piśmiennictwie polskim, naukowe rozpoznanie zakrojonego na szeroką skalę procesu dostosowania bibliografii jako podstawowego narzędzia do potrzeb środowiska cyfrowego. Autor sformułował w sposób oryginalny problem istotny dla dokonującego się właśnie – pod wpływem rewolucji informacyjnej – przełomu w rozwoju bibliografii jako dyscypliny naukowej i działalności praktycznej. Wszechstronna i dociekliwa, oparta na rzetelnej erudycji charakterystyka tego procesu, jego konsekwencji dla kierunku, w którym badania bibliograficzne będą zmierzały w najbliższych latach – wyznaczają miarę znaczenia tej książki.

12 Tytuł: Bibliotekarz i prawo: podstawowe informacje dla pracowników bibliotek
Autor: Howorka Bolesław Wydawnictwo: SBP Rok wydania: 2010 Cena: 31,00

13 Książka stanowi kompendium wiedzy na temat stosowania prawa w bibliotekach i problemów, które spotyka bibliotekarz w swojej pracy. Znajdziemy tu szerokie omówienie aktów normatywnych regulujących funkcjonowanie bibliotek, zasady postępowania i procedury, które muszą być przestrzegane w działalności bibliotecznej. Autor omówił m.in. ustawy: * o bibliotekach * o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej * o świadczeniu usług drogą elektroniczną, * o prawie autorskim i prawach pokrewnych, a także inne przepisy odnoszące się do ochrony danych osobowych, prawa autorskiego, zawodu bibliotekarza, statusu czytelnika itp. Książkę polecamy wszystkim pracującym bibliotekarzom a także studentom i pracownikom bibliotekoznawstwa i informacji naukowej.


Pobierz ppt "POLECANE NOWOŚCI WYDAWNICZE"

Podobne prezentacje


Reklamy Google