Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„Cóż to za rzecz przedziwna

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„Cóż to za rzecz przedziwna"— Zapis prezentacji:

1 „Cóż to za rzecz przedziwna
Czytanie-jako gałązka oliwna Lub-migdałowy kwiat” C. K. Norwid Czytaj razem z nami Promocja książki i czytelnictwa wśród najmłodszych czytelników Biblioteki Szkolnej Samorządowego Zespołu Szkół Nr 1 w Opatowie Autor prezentacji: nauczyciel-bibliotekarz Izabela Bajak

2 „Różnorodność, energia, wyzwania -oto biblioteka szkolna"
Międzynarodowe Święto Bibliotek Szkolnych obchodzimy od 1999 roku, początkowo jako jeden dzień w miesiącu październiku, obecnie przez cały miesiąc. W naszej szkole obchodzimy go już po raz siódmy. Celem naszego świętowania jest wyjście na przeciw wszystkim czytelnikom i miłośnikom książek. „Różnorodność, energia, wyzwania-oto biblioteka szkolna” to hasło tegorocznych obchodów MMBS 2008 „Chatka zapomnienia”- spotkanie z suczką Laurką ze schroniska dla zwierząt -pomagamy zwierzętom

3 MMBS 2009 „Słoneczna Biblioteka”- z Piotrusiem Panem w Nibylandii- -uczymy się marzyć
MMBS 2010 „Czytaj razem z nami”- w królestwie bajki i baśni -spotykamy się z bohaterami książek

4 2010 ”W królestwie bajki i baśni”
a spotkanie „W królestwie bajki i baśni’ było dla nich dużym przeżyciem. Świętowanie rozpoczęło się przyjęciem do biblioteki uczniów klas pierwszych Pierwszoklasistów powitali starsi uczniowie z Koła Przyjaciół Biblioteki „Królestwo bajki i baśni? Droga koleżanko i kolego dziś przekonasz się że jest nim naprawdę Twoja Biblioteka ! Myślę, że łatwo odnalazłeś drogę do biblioteki po książkowym dymkach, a jeśli nie to koniecz- nie musisz je poszukać w drodze do biblioteki. Dziś witają Was też nasze książki, które w tym dniu nie są zwyczajne. Bajki w nich zamknięte chcą dziś spotkać się z Tobą drogi czytelniku. To one nauczą Cię słuchać ich opowieści, my im w tym troszkę pomożemy. Posłuchaj więc co mówią do Ciebie może dobrze znane Ci bajkowe postacie. Może je rozpoznasz? Posłuchaj najpierw, co zdarzyło się dawno, dawno temu…”

5 „Magiczne drzewo bajkowe”
Za siedmioma górami , za siedmioma rzekami w bajkowym lesie rosło sobie drzewo. Ale nie było to zwyczajne drzewo, bowiem rosło w krainie bajki i baśni. Pewien stary już człowiek ściął je bowiem nie wiedział, że…. jest ono zaczarowane. Ponieważ drzewo , które chciał przeznaczyć na opał co raz to łkało i żaliło się cichym głosem, przestraszył się go i oddał je do fabryki. Ta zaś przerobiła go na papier..Papier ten trafił do pewnego Pana który był pisarzem i oto, papier ów zaczął szeptać mu do ucha nieznane bajki. Ten zapisywał je i tak powstała książka, prawdziwsza niż inne bo miała czarodziejską moc. On też napisał w jej zakończeniu to, co powiedział mu magiczny papier. Aby pomóc magicznemu drzewu wrócić znów do królestwa bajki dzieci muszą narysować i przynieść drzewu bajkowe postacie. Myślę, że właśnie Wy możecie dziś pomóc naszemu drzewu..Wsłuchaj się w piosenkę a następnie odpowiedz, jaka to postać i z jakiej bajki pochodzi, następnie odszukaj jej w rozsypance i zawieś na drzewie a wówczas stanie się ono drzewem magicznym.

6 Pierwszaki w królestwie bajki
Już od 15 lat odbywa się co roku w Bibliotece Szkolnej pasowanie na czytelników pierwszoklasistów. Jest to święto do którego przygotowujemy się ze specjalną oprawą i scenerią. Co roku inaczej. Było już spotkanie „Z kosmitami”, „W krainie fantazji”, w „Zasłonionej bibliotece”, „W krainie Muminków” „W Stumilowym Lesie” „Z Piotrusiem Panem w Bibliotece”, „W królestwie moli”. Rok 2010 „W królestwie bajki i baśni”

7 Bohaterowie naszych bajek i baśni
cz Kot w butach Czerwony Kapturek Czerwony Kapturek cz cz Dziewczynka z zapałkami Czerwony Kapturek

8 „Słodkie pierniczki Jasia i Małgosi”
Po odgadnięciu wszystkich zagadek i rozwiązaniu trudnych zadań przyszedł czas na nagrodę. Pierwszą wizytę w bibliotece pierwszaki zapamiętają także dzięki pierniczkom rozdawanym przez Jasia i Małgosię

9 Czytelnicza loteria fantowa
W czasie zabawy w bibliotece uczniowie klas od 1 do 6 odpowiadali na pytania z lektur i książek . Maluchy odgadywały zagadki i rozwiązywały rebusy .Za każdą prawidłową odpowiedź była wygrana w postaci maskotki , przyborów szkolnych lub słodyczy. Nasza zabawa czytelnicza nie tylko sprawdzała znajomość lektur ale także zachęcała do ich czytania Fanty pozyskaliśmy od sponsorów z terenu naszego miasta Najmłodszych najbardziej cieszyły wygrane maskotki i wspólna zabawa.

10 „Turniej jednego wierszyka”
W dniu 18 października 2010 r. odbył się po raz pierwszy turniej jednego wierszyka dla uczniów klas I-III. Wzięło w nim udział 12 uczniów, którzy zaprezentowali własne wierszyki-rymowanki o bibliotece i czytaniu przed szerszym gronem swoich rówieśników. Komisja składająca się z nauczycieli oraz czterech uczniów przedstawicieli klas I-III oceniała głosując kartami od 1 do 5 prezentowane przez małych poetów wierszyki. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody, pamiątkowe zakładki oraz naklejki zachęcające do czytania.

11 Spotkanie małych czytelników z historią
4 listopada „w przededniu” Święta Niepodległości odbyło się w Bibliotece Szkolnej spotkanie uczniów klas II i III szkoły podstawowej z kombatantami z Zarządu Związku Kombatantów RP z Opatowa. Głośne czytanie książki Łukasza Wierzbickiego „Dziadek i Niedźwiadek” połączone było ze wspólnym śpiewaniem pieśni żołnierskich. Dzieci z ciekawością słuchały opowieści o niedźwiadku Wojtku , którym opiekowali się polscy żołnierze 22 Kompani Zaopatrzenia Artylerii Generała Andersa w czasie II wojny światowej. Uczestnicy spotkania z radością śpiewali z gośćmi poznane wcześniej piosenki żołnierskie jak np. „Przybyli ułani” czy też „Serce w plecaku’’. Nie zabrakło też wzruszającej pieśni „Czerwone maki”. Chwilą ciszy uczciliśmy poległych w czasie wojen żołnierzy. Naszym gościom przekazaliśmy drzewko oliwne-symbol pokoju.

12 „Czytaj szybko i ze zrozumieniem”
W dniu 27 października 2010 r. w naszej bibliotece szkolnej odbył się konkurs zorganizowany przez Powiatową i Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną im. St. Czernika w Opatowie . Konkurs pt. „Czytaj szybko i ze zrozumieniem” dla uczniów klas II szkoły podstawowej objęła patronatem Burmistrz Miasta i Gminy Opatów Krystyna Kielisz.

13 „Czytanie najlepszą nauką”
Nowi czytelnicy naszej biblioteki-pierwszoklasiści lubią głośne czytanie i zdrową rywalizację. Mogliśmy przekonać się o tym w czasie konkursu czytelniczego dla najmłodszych pt. „Słucham i wiem”. Maluchy słuchały najpierw wesołych wierszy Ludwika Jerzego Kerna a następnie odpowiadały na pytania do przeczytanej lektury. Była wspólna zabawa i nagrody dla najlepszych oraz wszystkich uczestników konkursu.

14 Rozwijanie talentów i uzdolnień
Biblioteka Szkolna organizuje każdego roku wiele konkursów szkolnych .W miesiącu październiku i listopadzie2010 r. zaprasza do udziału w trzech konkursach ogólnopolskich i międzyszkolnych „Dlaczego Miś Wojtek?”-ogólnopolski konkurs literacko-plastyczny organizowany przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką im. KEN w Warszawie „Słonik-mój przyjaciel”- ogólnopolski konkurs plastyczny  organizowanym przez Katolickie Hospicjum Domowe dla dzieci i Dorosłych im. Św. Franciszka oraz Młodzieżowy Dom Kultury w Kielcach. „Muzyka Pana Chopina”- międzyszkolny konkurs literacko plastyczny dla szkół z terenu gminy Opatów zainicjowany przez naszą Bibliotekę Szkolną , we współpracy z nauczycielami naszej szkoły Nasz konkurs jest kontynuacją trzech edycji powiatowego konkursu poezji i sztuk plastycznych przeprowadzonych w latach 2005/2008. Regulamin konkursów na stronie biblioteki:

15 Świętujemy Dzień Pluszowego Misia
Spotkanie z okazji Światowego Dnia Misia było okazją nie tylko do wręczenia nagród zwycięzcom plastycznych konkursów czytelniczych lecz także zaproszeniem do wspólnej zabawy. Powitaliśmy się piosenką o miskach, był mini-turniej klasowy o niedźwiadkach a następnie dwie konkurencje: rozpoznawanie owoców po smaku i wyjadanie miodku z talerzyków. Wszyscy uczestnicy konkursów też otrzymali pamiątkowe zakładki i naklejki z fundacji ABCXI- Cała Polska czyta dzieciom. Mali czytelnicy już pytają o następne konkursy.

16 Mała galeria prac konkursowych
Nasze lektury: Łukasz Wierzbicki „Dziadek i Niedźwiadek” Igor Kot lat Ola Słomka lat Julia Kargulewicz lat Jaś Lis lat 8

17 Ulubieniec dzieci- pluszak Wojtek
Wiktoria Patraś lat 9 -praca ręczna na konkurs „Dlaczego Miś Wojtek”

18 Mała galeria prac konkursowych c.d.
Igor Kot lat Bartek Mokrzyszczak lat Iga Komisarek lat 9

19 Mała galeria poetycka dzieci
Bajek świat Nasza biblioteczka chociaż trochę mała, wszystkich nas zachwyca swoim urokiem. Gdy nudzi Ci się idź do biblioteczki ona nam poradzi jakie czytać książeczki. Książeczki mówią Ci , że lubią być czytane, a nie oglądane. Kto lubi bajek świat ten wie, że chce się czasem być tam też, niespodzianki prosto z bajki mieć. Biblioteka to jest książek rzeka, bo na półkach stoją ich strumyki. Jedna jest o Ani druga jest o Hani. Nie wiem, którą wypożyczyć dziś? Oliwia Stępień lat 9 Biblioteki są bombowe a czytanie odjazdowe Pytam Panią w bibliotece gdzie jest bajka o Dratewce? kolorowe obrazeczki, rymowanki i bajeczki stosy książek też tu mamy choć nie zawsze je czytamy. Czyś jest duży, czy też mały chodź poczytać razem z nami Nikt Cię nigdy nie wygoni możesz czytać aż do woli Natalia Krajewska lat 9


Pobierz ppt "„Cóż to za rzecz przedziwna"

Podobne prezentacje


Reklamy Google