Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

MASZYNY PROSTE © 2009r..

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "MASZYNY PROSTE © 2009r.."— Zapis prezentacji:

1 MASZYNY PROSTE © 2009r.

2 Dnia 30. 04. 2009r. pod przewodnictwem nauczyciela fizyki- mgr
Dnia r. pod przewodnictwem nauczyciela fizyki- mgr. Bogdana Milera odbyło się kółko fizyczne. Zajęcia te odbywają się cyklicznie co tydzień, lecz te były nietypowe. Mianowicie tematem tychże konsultacji były „maszyny proste”…

3 Konsultacje te miały na celu poszerzyć wiedzę uczniów o zakres maszyn prostych, a także zachęcić ich do współpracy na kole fizycznym. Nasz nauczyciel przekonywał nas, że fizyka nie jest tak trudną nauką na jaką „wygląda”.

4 CO TO JEST MASZYNA PROSTA???
Maszyny proste - (w fizyce) idealizacje prostych rzeczywistych mechanizmów urządzeń mechanicznych wprowadzone w celu wyjaśnienia działania mechanizmów urządzeń ułatwiających wykonanie pewnych czynności (pracy) poprzez zmianę wartości lub kierunku działania siły wykonującej daną pracę. Maszyny proste określają wzajemną relację pomiędzy siłami poruszającymi a użytecznymi w stanie równowagi, w warunkach spoczynku, ruchu jednostajnego postępowego lub obrotowego przy zaniedbaniu sił tarcia i inercji układu.

5 Na zajęcia przybyło bardzo dużo osób
Na zajęcia przybyło bardzo dużo osób. Było ich tyle, że sala lekcyjna była pełna. Na miejscu- w pracowni fizycznej pan Bogdan Miler wytłumaczył nam, na czym będzie polegała nasza praca. Pracowaliśmy w dwuosobowych grupach. Każdy dostał podstawowe przedmioty- krążki, nitkę itp. Mieliśmy z tego zbudować „maszynę prostą”. Było to dość trudne zadanie.

6 Wszyscy pracowali z bardzo dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem…

7 Podczas gdy skonstruowaliśmy swoje maszyny proste, pan Miler „dołożył” nam dodatkowe zadanie: „Proszę mi wytłumaczyć pisemnie (matematycznie) na jakiej zasadzie działa ta maszyna prosta i jaki jest zysk na sile”…

8 Z powrotem ruszyliśmy do pracy…
Wszyscy wykonywali swoje obliczenia z ogromnym zapałem 

9 Najszybszą osobą, która wykonała poprzednio wymienione zadanie pisemne była Joanna Wiśniewska z klasy II A. Jej wypowiedź oraz zapiski były zgodne z zasadami fizyki, które miały być wykorzystane podczas rozwiązywania zadania.

10 Nagrodą dla Asi była ocena celująca z odpowiedzi z fizyki oraz oczywiście (jak za każdą „szóstkę”)- uścisk dłoni pana Bogdana Milera 

11 Należy również wspomnieć, że tydzień później (7 maja 2009 roku) również odbyły się bardzo ciekawe konsultacje fizyczne, na których uczniowie rozwiązywali zadania dotyczące pracy, mocy i energii. Nie były to proste zadania, gdyż „pochodziły” ze zbioru zadań dla liceum ogólnokształcącego. Uczniowie: Krystian Maciejca (kl. II D) i Marek Wawrzacz (kl. II B) otrzymali od pana Bogdana Milera tzw. „bonus”. Jest to podwyższenie oceny z dowolnej pracy klasowej lub odpowiedzi o jeden stopień.

12 Takich oryginalnych „kółek fizycznych” nie byłoby, gdyby w naszej szkole nie było pana Bogdana Milera. To jemu należą się wielkie podziękowania za to, że nauczył nas podstaw fizyki, a także zachęca nas do współpracy. W tymże roku szkolnym rozwinął zainteresowania u wielu osób, które w przyszłości być może zostaną zawodowymi fizykami.

13 PREZENTACJĘ WYKONAŁ: KRYSTIAN MACIEJCA UCZEŃ KLASY II D


Pobierz ppt "MASZYNY PROSTE © 2009r.."

Podobne prezentacje


Reklamy Google