Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

B E Z P I E C Z E Ń S T W O D Z I E C K A W S I E C I

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "B E Z P I E C Z E Ń S T W O D Z I E C K A W S I E C I"— Zapis prezentacji:

1 B E Z P I E C Z E Ń S T W O D Z I E C K A W S I E C I
Opracowanie i projekt : (na podstawie kampanii edukacyjnej „Dziecko w Sieci”) Iwona Bożena Bukrejewska

2 M E N U : Internet Co można zrobić za pomocą Internetu?
Formy aktywności w Sieci Zagrożenia Dekalog internauty Zgłaszanie nielegalnych treści

3 I N T E R N E T Internet (dosłownie międzysieć; od ang. inter –
między i ang. net – sieć) Ogólnoświatowa Sieć komputerowa, która łączy miliony komputerów i umożliwia współpracę oraz przesyłanie informacji między jej użytkownikami.

4 Co można robić za pomocą Internetu?
Za jego pośrednictwem można przesyłać różnego rodzaju materiały (pliki) Rozrywka (gry i zabawy) Zdobywanie i pogłębianie wiedzy Umożliwia komunikację, poznawanie nowych ludzi Umożliwia ściąganie plików (teksty, muzyka, filmy) Jest narzędziem finansowym (zakupy, bankowość internetowa)

5 Formy aktywności w Sieci
WWW – przeglądarki internetowe E – maile – poczta elektroniczna Komunikatory – programy umożliwiające rozmowy z innymi użytkownikami Sieci Czaty (chat roomy - pokoje czatowe) Gry w Sieci – najpopularniejsza rozrywka

6 Formy aktywności w Sieci
Fora dyskusyjne – dyskusje tematyczne na stronach www. Blogi - strony prowadzone przez dzieci P2P (peer to peer) – system wymiany plików między użytkownikami, wykorzystujący specjalne programy. FTP – protokół umożliwiający umieszczanie i ściąganie plików z serwreów.

7 Czy korzystanie z Internetu jest zawsze bezpieczne?
Z A G R O Ż E N I A

8 Z A G R O Ż E N I A Kontakt z nieodpowiednimi treściami – spam pornografia, treści faszystowskie, propagujące zażywanie środków psychoaktywnych. Zagrożenia w prawdziwym świecie – nigdy nie wiadomo, kto jest po drugiej stronie – może to być pedofil, złodziej lub innego rodzaju przestępca.

9 Z A G R O Ż E N I A Nękanie za pośrednictwem Sieci. Są to zwykle działania „dowcipnisiów”, którzy często nie znają adresata swoich zaczepek. Narażenie na straty finansowe Należy zachować szczególną ostrożność przy transakcjach za pośrednictwem Internetu, korzystaniu z usług banków, zakupach internetowych oraz na aukcjach

10 Z A G R O Ż E N I A Uzależnienie od Internetu.
Szkodliwość dla zdrowia. Uszkodzenie sprzętu, wirusy, dialery.

11 DEKALOG INTERNAUTY, czyli o potrzebie trzymania się zasad
Nie traktuj komputera jak bożka. Miej świadomość, po co przed nim siadasz. Stosuj NETYKIETĘ – zbiór zasad zachowania, by korzystanie z Sieci było przyjemne dla każdego. Pamiętaj, że w Internecie nie wszystko jest dobre. Stosuj zasadę ograniczonego zaufania.

12 DEKALOG INTERNAUTY, czyli o potrzebie trzymania się zasad
Nie zastępuj przyjaciół komputerem. Nie ufaj osobom poznanym w Sieci. Nie podawaj swoich danych Powiedz rodzicom lub zaufanej osobie dorosłej, jeśli coś Cię w Internecie zaniepokoi lub wystraszy. Zainstaluj na swoim komputerze program antywirusowy i firewall.

13 Natrafiłeś w Internecie na nielegalne treści?
NIE WAHAJ SIĘ, ZGŁOŚ PRZESTĘPSTWO!

14 KAŻDY Z POWYŻSZYCH SPOSOBÓW PRZEKAZYWANIA INFORMACJI ZAPEWNIA POUFNOŚĆ
Nielegalne treści można zgłaszać przez całą dobę w następujący sposób : Pocztą elektroniczną pod Za pomocą formularza internetowego : Zwykłym listem na adres : Naukowa i Akademicka sieć Komputerowa, 02 – 796 Warszawa, ul. Wąwozowa 18 -koniecznie z dopiskiem HOTLINE; Faksem : – ; Telefonicznie : (koszt połączenia lokalnego) lub – 10 – 50 KAŻDY Z POWYŻSZYCH SPOSOBÓW PRZEKAZYWANIA INFORMACJI ZAPEWNIA POUFNOŚĆ

15 Ciekawe strony dla dzieci

16 Ciekawe strony dla dzieci


Pobierz ppt "B E Z P I E C Z E Ń S T W O D Z I E C K A W S I E C I"

Podobne prezentacje


Reklamy Google