Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

DEBATA w ramach programu CEO i Kancelarii Sejmu RP XX Sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży Temat: Młodzi aktywni? Co zrobić, żeby młodzież brała udział w wyborach.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "DEBATA w ramach programu CEO i Kancelarii Sejmu RP XX Sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży Temat: Młodzi aktywni? Co zrobić, żeby młodzież brała udział w wyborach."— Zapis prezentacji:

1 DEBATA w ramach programu CEO i Kancelarii Sejmu RP XX Sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży Temat: Młodzi aktywni? Co zrobić, żeby młodzież brała udział w wyborach i życiu społecznym? Moderatorzy: Maria Rajczak Natalia Wilczyńska Klasa 2a

2 Cel debaty: wypracowanie pomysłów na działania zwiększające aktywność społeczną i wyborczą młodych ludzi

3 Plan debaty: Regulamin debaty Wyniki badań dotyczące poziomu frekwencji wyborczej wśród młodych ludzi Prawa obywatelskie przysługujące młodym ludziom do 18 roku życia Debata z udziałem zaproszonych gości Wnioski z debaty Poczęstunek

4 Regulamin debaty Debata trwa ok. 1,5 godziny lekcyjnej Głos w debacie może zabrać każdy, obecny na sali zaproszony gość lub uczeń Mówimy na temat Mówi tylko jedna osoba-nie przekrzykujemy się Słowo moderatora jest decydujące Nie przypisujemy innym własnych opinii Krytykujemy wypowiedzi, a nie osobę Szanujemy siebie nawzajem Nie narzekamy, ale szukamy rozwiązań

5 Temat debaty: Młodzi aktywni? Co zrobić, żeby młodzież brała udział w wyborach i życiu społecznym?

6 Frekwencja wyborcza w grupie 18-25 lat jest najniższa w kraju i należy do najniższych w Europie. Najmłodsza część elektoratu głosuje na ok. 20% niższym poziomie niż starsi dorośli (54,1% wyborców w wieku 18-25 wobec 73,1% w wieku 56-65 w 2011 r.). To problem nie tylko w Polsce – w poprzednich wyborach do Parlamentu Europejskiego zagłosowało tylko 29% Europejczyków poniżej 25. roku życia wobec 43% średniej dla całego elektoratu. Polacy najrzadziej głosują właśnie w wyborach do europarlamentu (jedynie 25% w ostatnich wyborach, co stanowi jeden z najgorszych wyników w UE). Jedynie 14% Polaków w wieku 18-24 lata deklaruje duże lub bardzo duże zainteresowanie polityką.

7 Wybrane prawa obywatelskie przysługujące młodym ludziom do 18. roku życia:  do swobodnej wypowiedzi; prawo to ma zawierać swobodę poszukiwania, otrzymywania i przekazywania informacji oraz idei wszelkiego rodzaju, bez względu na granice, w formie ustnej, pisemnej bądź za pomocą druku…- Konwencja o Prawach Dziecka,art.13  prawo do pisania listów, petycji, składania zapytań do rządzących  każdy, bez względu na wiek, może się poskarżyć do Rzecznika Praw Obywatelskich, który według artykułu 208 ust1. stoi na straży wolności i praw człowieka i obywatela określonych w Konstytucji

8 Dyskusja Dlaczego młodzi ludzie nie chcą brać udziału w wyborach?

9 Co sądzimy o pomyśle obniżenia wieku uzyskania praw wyborczych do 16 roku życia?

10 Jaki wpływ, w wymiarze osobistym i z punktu widzenia całej społeczności lokalnej, ma udział w wyborach i życiu społecznym?

11 Co mogłoby zachęcić młodych ludzi do udziału w wyborach?

12 Jakie konkretne działania możemy podjąć w szkole, naszej miejscowości, aby zachęcić młodych ludzi do aktywnego działania?

13 Uwagi końcowe w dyskusji Wnioski

14 Dziękujemy za udział w debacie!


Pobierz ppt "DEBATA w ramach programu CEO i Kancelarii Sejmu RP XX Sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży Temat: Młodzi aktywni? Co zrobić, żeby młodzież brała udział w wyborach."

Podobne prezentacje


Reklamy Google