Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Najpiękniejsze miejsca na Podkarpaciu Kościół Farny pod wezwaniem Świętej Trójcy z Kaplicą Porcjuszów (XVII wiek). Najbardziej charakterystycznym elementem.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Najpiękniejsze miejsca na Podkarpaciu Kościół Farny pod wezwaniem Świętej Trójcy z Kaplicą Porcjuszów (XVII wiek). Najbardziej charakterystycznym elementem."— Zapis prezentacji:

1

2 Najpiękniejsze miejsca na Podkarpaciu

3 Kościół Farny pod wezwaniem Świętej Trójcy z Kaplicą Porcjuszów (XVII wiek). Najbardziej charakterystycznym elementem są mury gotyckie z barokowym wystrojem oraz barokowa dzwonnica z hełmem z blachy miedzianej. Dzwon "Urban" należy do największych w Polsce. W czasie II wojny światowej uległa zniszczeniu sygnaturka, której nie odtworzono. Fara ma piękne kaplice: pw. św. św. Piotra i Pawła (dwukopułowe mauzoleum rodziny Portiusów, które wykonał architekt włoski Vincenzo Petroni).

4 W bliskim sąsiedztwie kościoła farnego, na południowy wschód od jego prezbiterium wznosi się wczesnobarokowa dzwonnica farna, wzniesiona w latach 1637- 1651 z fundacji Wojciecha Roberta Porcjusza, trójkondygnacjowa, zwieńczona wydatnyn gzymsem wspartym na profilowanych kroksztynach, nakryta monumentalnym baniastym hełmem z kolumienkową latarnią zakończoną wiatrowskazem w kształcie monstrancji. Wewnątrz są trzy dzwony: Urban, Jan i Marian, Dzwonnica Farna

5 Rynek Rynek okalają kamienice ze słynnymi krośnieńskimi podcieniami. Niedaleko mieszczą się: Muzeum Podkarpackie i Muzeum Rzemiosła. W każdym z nich można wiele się dowiedzieć o naszym mieście. W Rynku znajduje się dużo restauracji, sklepów. Są tu też trzy kościoły: Fara, OO. Franciszkanów i OO. Kapucynów (w pobliżu). Przy kościele farnym stoi wieża z dzwonnicą, z której można podziwiać panoramę Krosna. Na płycie Rynku stał kiedyś ratusz. Jest zabytkowa studnia, współczesna fontanna i parę drzew

6 CDS - Centrum Dziedzictwa Szkła Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie to niepowtarzalny projekt odwołujący się do tradycji tej gałęzi przemysłu, z którego miasto zasłynęło na cały świat. Szkło tutejszych hut od dawna stanowi synonim najwyższej klasy i kunsztu, zaś artyści projektujący i wytwarzający je to uznani specjaliści, których prace prezentowane były w całym kraju.

7 Muzeum Rzemiosła

8 Muzeum Podkarpacia

9 PRZĄDKI

10 ZAMEK W ODRZYKONIU

11 ŹRÓDŁA - photo.bikestas, -fara krosno, -mapofpoland x3 -wehikulczasu -carpatiabiznes -lumiverso -albumwypraw -najciekawszemiejscapodkarpacia -polskalokalna -gory-latem

12 DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ! Wykonali: Jakub Tomasz


Pobierz ppt "Najpiękniejsze miejsca na Podkarpaciu Kościół Farny pod wezwaniem Świętej Trójcy z Kaplicą Porcjuszów (XVII wiek). Najbardziej charakterystycznym elementem."

Podobne prezentacje


Reklamy Google