Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Najpiękniejsze miejsca na Podkarpaciu

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Najpiękniejsze miejsca na Podkarpaciu"— Zapis prezentacji:

1 Najpiękniejsze miejsca na Podkarpaciu

2 Kościół Farny pod wezwaniem Świętej Trójcy z Kaplicą Porcjuszów (XVII wiek). Najbardziej charakterystycznym elementem są mury gotyckie z barokowym wystrojem oraz barokowa dzwonnica z hełmem z blachy miedzianej. Dzwon "Urban" należy do największych w Polsce. W czasie II wojny światowej uległa zniszczeniu sygnaturka, której nie odtworzono. Fara ma piękne kaplice: pw. św. św. Piotra i Pawła (dwukopułowe mauzoleum rodziny Portiusów, które wykonał architekt włoski Vincenzo Petroni).

3 Dzwonnica Farna W bliskim sąsiedztwie kościoła farnego, na południowy wschód od jego prezbiterium wznosi się wczesnobarokowa dzwonnica farna, wzniesiona w latach z fundacji Wojciecha Roberta Porcjusza, trójkondygnacjowa, zwieńczona wydatnyn gzymsem wspartym na profilowanych kroksztynach, nakryta monumentalnym baniastym hełmem z kolumienkową latarnią zakończoną wiatrowskazem w kształcie monstrancji. Wewnątrz są trzy dzwony: Urban, Jan i Marian,

4 Rynek W Rynku znajduje się dużo restauracji, sklepów. Są tu też trzy kościoły: Fara, OO. Franciszkanów i OO. Kapucynów (w pobliżu). Przy kościele farnym stoi wieża z dzwonnicą, z której można podziwiać panoramę Krosna. Na płycie Rynku stał kiedyś ratusz. Jest zabytkowa studnia, współczesna fontanna i parę drzew Rynek okalają kamienice ze słynnymi krośnieńskimi podcieniami. Niedaleko mieszczą się: Muzeum Podkarpackie i Muzeum Rzemiosła. W każdym z nich można wiele się dowiedzieć o naszym mieście.

5 CDS - Centrum Dziedzictwa Szkła
Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie to niepowtarzalny projekt odwołujący się do tradycji tej gałęzi przemysłu, z którego miasto zasłynęło na cały świat. Szkło tutejszych hut od dawna stanowi synonim najwyższej klasy i kunsztu, zaś artyści projektujący i wytwarzający je to uznani specjaliści, których prace prezentowane były w całym kraju.

6 Muzeum Rzemiosła

7 Muzeum Podkarpacia

8 PRZĄDKI

9 ZAMEK W ODRZYKONIU

10 ŹRÓDŁA -photo.bikestas, -fara krosno, -mapofpoland x3 -wehikulczasu
-carpatiabiznes -lumiverso -albumwypraw -najciekawszemiejscapodkarpacia -polskalokalna -gory-latem

11 DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ! Wykonali: Jakub Tomasz


Pobierz ppt "Najpiękniejsze miejsca na Podkarpaciu"

Podobne prezentacje


Reklamy Google