Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Moje Miasto Nowogard.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Moje Miasto Nowogard."— Zapis prezentacji:

1 Moje Miasto Nowogard

2 Herb Nowogardu Herb miasta i gminy Nowogard stanowi tarcza herbowa o białym (srebrnym) polu, na którym przedstawione są czerwone blankowane mury miasta z wieżą bramną pośrodku. Brama miasta jest otwarta i podobnie jak jej okna, posiada czarny prześwit. Na stożkowym dachu wieży usadowione jest złote (żółte) drzewce, na którym z prawej strony umieszczona jest chorągiew o błękitnym płacie ze wspiętym złotym lwem z koroną zwrócony w lewą stronę tarczy. Na tle herbu widnieją błękitne lilie - cztery po prawej stronie drzewca, 7 po lewej stronie. Chorągiew z lwem przedstawia godło rodu von Eberstein (Everstein), dawnych właścicieli Nowogardu.

3 Zabytki w Nowogardzie Kościół Wniebowzięcia NMP – późnogotycki kościół Mariacki zbudowany w latach Nawa główna o gwiaździstych sklepieniach, nawy boczne oddzielone potężnymi filarami, sklepienia krzyżowo-żebrowe. W prezbiterium znajduje się bogato zdobiony, barokowy ołtarz z początku XVII wieku z kilkunastoma scenami figuralnymi. Na wieży znajdowały się dzwon z 1485 roku. 3 grudnia 2005 w wyniku pożaru zawaliła się 20-metrowa wieża świątyni wraz z dzwonami.

4 Trzy Dzwony wydobyte z gruzowiska zawalonej wieży Kościoła po pożarze.

5 Ratusz w Nowogardzie – obecna budowla zbudowana została w 1911 roku według projektu mistrza budowlanego Berga. Stanął na miejscu kamienicy mieszkalnej, bowiem wcześniej siedziba rady miejskiej znajdowała się pośrodku rynku. Posiada wieżyczkę zegarową. Obecnie w Ratuszu mieści się Urząd Miejski Nowogardu.

6 Pomniki Pomnik Braterstwa Broni (od 1995 z tablicą: "Kombatantom Rzeczypospolitej Polskiej") na Placu Wolności

7 Pomnik "Bohaterom poległym w walce o wolność prastarej ziemi słowiańskiej„ przy ul. 3 Maja

8 Wieża Ciśnień Wieża ciśnień z 1882 roku o wysokości 46 metrów znajdująca się w sąsiedztwie stacji kolejowej.

9 Zabytkowe Mury Fragmenty murów obronnych z XIV wieku – zachowane tylko częściowo nad jeziorem.

10 Pomnik Przyrody „Cisy”
W Nowogardzie znajdują się dwa największe na Pomorzu cisy, liczące około 700 lat.

11 Biblioteka Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Żeromskiego mieści się w obiekcie położonym w centrum miasta, w pobliżu starych murów obronnych. W jej skład wchodzą: czytelnie, wypożyczalnie dla dzieci i dorosłych, dział zbiorów specjalnych, sala wystawiennicza i pracownie biblioteczne.

12 Nowogardzki Dom Kultury

13 Jezioro Nowogardzkie Największą atrakcją turystyczną Nowogardu jest sięgające centrum miasta Jezioro Nowogardzkie. Nad jeziorem usytuowany jest ośrodek sportu i rekreacji ze strzeżoną plażą miejską wyposażoną m.in. w zjeżdżalnię wodną o długości 70 m. Na terenie ośrodka znajdują się domki kempingowe oraz pole namiotowe. Jezioro Nowogardzkie stwarza dogodne warunki do uprawiania sportów wodnych.

14 Szkoła Podstawowa nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Nowogardzie
Nowogard to lokalny ośrodek edukacyjny. W mieście znajdują się 3 przedszkola, 4 szkoły podstawowe, 3 gimnazja, 1 liceum profilowane, 3 licea ogólnokształcące, 3 szkoły policealne, 5 techników ponadgimnazjalnych.

15 Dworzec PKP W maju 1883 r. ze stacji w Nowogardzie odjechał pierwszy pociąg pasażerski.

16 Elewator zbożowy

17 Obiekty sportowe znajdujące się na terenie Nowogardu
Tor motocrossowy (w okresie letnim odbywają się zawody o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej)

18 Orlik

19 Stadion Miejski w Nowogardzie przy ul
Stadion Miejski w Nowogardzie przy ul. Wojska Polskiego 41 (klub piłkarski "Pomorzanin") LKS Pomorzanin Nowogard powstał w 1964 roku. Oficjalnie został zarejestrowany 20 lutego tego samego roku. Jest największym i najstarszym z obecnie istniejących klubów sportowych w Nowogardzie. Zrzesza blisko 300 osób działających w sekcjach: piłka nożna, piłka ręczna, brydż sportowy, tenis stołowy.

20 W sobotę, 17 grudnia 2011r. burmistrz Robert Czapla dokonał oficjalnego otwarcia nowo wybudowanego skateparku w Nowogardzie.

21 Elektrownia Wiatrowa

22 Oczyszczalnia Ścieków

23 Zakład Karny Zamek Ebersteinów – kompleks zabudowań zamkowych z XIII wieku, zamek rozbudowany w XVI i przebudowany w XVIII i XIX wieku. Od roku 1820 pełni do czasów obecnych funkcję zakładu karnego. Został spalony podczas buntu więźniów w 1989 roku.

24 Szpital

25 Straż Pożarna

26 Komisariat Policji

27 Fontanna

28 Prace Wykonał Gracjan Leyk


Pobierz ppt "Moje Miasto Nowogard."

Podobne prezentacje


Reklamy Google