Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Aktywność w poszukiwaniu pracy

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Aktywność w poszukiwaniu pracy"— Zapis prezentacji:

1 Aktywność w poszukiwaniu pracy
Zasady pisania dokumentów aplikacyjnych

2 Dokumenty aplikacyjne
Każdy pracodawca ustala indywidualnie własne wymagania co do ilości i charakteru dokumentów aplikacyjnych. Wśród dwóch najpowszechniej występujących wymienić można: List motywacyjny, Curriculum Vitae (CV). Dodatkowo, jako aktywną formę wymienia się także Ofertę.

3 List motywacyjny Podczas rekrutacji na dane stanowisko pracy zazwyczaj wybór dokonywany jest spośród naprawdę WIELU aplikacji. List motywacyjny jest WAŻNYM elementem dokumentacji aplikacyjnej. Ale jednocześnie jest zupełnie NIEDOCENIANY przez osoby zainteresowane podjęciem pracy na danym stanowisku. Najczęściej stanowi POWIELENIE CV. Dlatego też większość rekruterów NIE PRZEPADA za czytaniem listów motywacyjnych. Warto więc postarać się, aby listo motywacyjny wraz z CV prezentował NAJPEŁNIEJSZY obraz osoby kandydata.

4 Czym jest list motywacyjny?
Jest sposobem KOMUNIKACJI z rekruterem. Jest dodatkowym sposobem ZAPREZENTOWANIA osoby kandydata. List motywacyjny nadaje KONTEKST informacjom faktograficznym zawartym w CV. Innymi słowy, list motywacyjny umożliwia ZROZUMIENIE informacji zawartych np. w CV.

5 Poznaj swojego pracodawcę
Jaka jest Twoja MOTYWACJA do aplikowania do danej firmy? Poznaj swojego przyszłego pracodawcę. Zapoznaj się z wizją i misją firmy. Wykaż zbieżność wartości, celów, aspiracji i oczekiwań przyszłego pracodawcy z Twoimi. Zindywidualizuj na tej podstawie własną motywację do aplikowania na konkretne ogłoszenie lub do danej firmy.

6 Poznaj siebie Jakie są Twoje kluczowe KOMPETENCJE?
Złam zasadę „im więcej, tym lepiej”. Nie wskazuj na te elementy, które nie są dla stanowiska. Stwórz listę swoich kompetencji: wiedzy, umiejętności, doświadczenia. Pisząc list motywacyjny wybierz te, które są korespondują z wymaganiami ogłoszenia i specyfiką branży/firmy.

7 Dostosuj informacje Jakie KORZYŚCI będzie miał pracodawca z zatrudnienia właśnie Ciebie? Niemal w każdym liście aplikujący piszą, jakie oni będą mieli korzyści z bycia zatrudnionymi. Właściwie w żadnym nie wskazują jednak, jakie korzyści płyną z zatrudnienia ich dla pracodawcy. Potraktuj swoją kandydaturę jako ofertę produktu dla firmy, którą chcesz pozyskać. Stwórz listę korzyści, jakie „klient” zyska, jeśli „kupi” „produkt”. Pisz aplikację językiem biznesowym.

8 Nadaj kontekst argumentacji
Czym możesz POPRZEĆ swoją prezentację? Przykłady. I jeszcze raz przykłady. „Umiejętność dobrej organizacji czasu pracy” a „Umiejętnie organizuję czas pracy, co wielokrotnie sprawdziło się podczas nagłych zleceń, gdzie w krótkim czasie musiałem przygotować podwójną liczbę umów, jednocześnie realizując bieżące zlecenia”.

9 Nie zapominaj o sukcesach
Jakimi SUKCESAMI możesz się pochwalić? Wyzbądź się skromności, ale … Nie popadaj w samozachwyt. Rzeczowo przedstaw własne dokonania. Zastanów się nad listą tego, co udało Ci się osiągnąć i po gruntownym przeanalizowaniu zaprezentuj te, które Twoim zdaniem dodatkowo poświadczają o Twojej wartości jako przyszłego pracownika.

10 Pisz o sobie Jakie CECHY pomagają Ci w realizacji zadań?
Nie wymieniaj wszystkich kompetencji miękkich. Wymień te, które pasują do wymagań stanowiska. „Jestem osobą dynamiczną, dobrze zorganizowaną, sumienną, elastyczną w działaniu, potrafiącą sprawnie analizować informacje” a „Lubię dynamiczną pracę, w której stale trzeba reagować na potrzeby rynku. Umiejętność analizowania pozwala mi na bieżąco dostosowywać działania do tych zmian”.

11 Używaj języka korzyści biznesowych
JAKIM jesteś (możesz być) pracownikiem? W zespole będziesz nową osobą. Udowodnij, że wpasujesz się w specyfikę zespołu. Zastanów się, co powiedzieliby o Tobie Twoi współpracownicy i przełożeni (koleżanki i koledzy ze studiów, ćwiczeniowcy i wykładowcy). Sięgnij do ewentualnych referencji i spróbuj je wykorzystać.

12 Pamiętaj o grafice Jak PREZENTUJE SIĘ Twój list motywacyjny?
Unikaj błędów ortograficznych. Unikaj niechlujnego wyglądu. Dobierz czcionkę. Dostosuj całość do ogólnego wyglądu wszystkich swoich dokumentów aplikacyjnych w zestawie. Daj list do przeczytania kilku osobom (i uwzględnij ich uwagi).

13 CV po studiach Nawet jeżeli jesteś osobą wciąż studiującą bądź świeżo upieczonym absolwentem, Twój życiorys zawodowy może być Twoim ATUTEM, mimo braku doświadczenia zawodowego. Myśl o CV jako o dokumencie, za którym stoi osoba, którą WARTO ZATRUDNIĆ. Skuteczna aplikacja jest DOSTOSOWANA do indywidualnej sytuacji każdego kandydata – zapomnij o szablonach.

14 Gdy brak doświadczenia
Wpisuj ukończone szkoły, ale … Pamiętaj, że podczas studiów: Zdobywa się wiedzę, Poznaje się narzędzia i teorię, Szlifuje się kompetencje miękkie. Zastanów się: Jaka tematyka najbardziej Cię interesowała, Z jakiego obszaru masz wiedzę, Gdzie i jakie były praktyki, Gdzie się udzielasz (udzielał(a)eś), Jakie są Twoje zainteresowania i pasje.

15 CV formalnie Na górze dokumentu, tuż pod danymi kontaktowymi, umieść swój profil i cel zawodowy (kilka zdań o umiejętnościach i cechach). Kluczowe elementy prezentuj chronologicznie – zaczynając na najbardziej aktualnych, a kończąc na tych najwcześniejszych (od góry do dołu). Nie musisz (wręcz nie należy) wymieniać szkoły podstawowej czy gimnazjum. Daty zapisuj systemem „miesiąc – rok”. Wyeksponuj określone kompetencje (dostosowując je do stanowiska, na które aplikujesz)

16 Aplikacja jako całość Zestaw dokumentów aplikacyjnych stanowi CAŁOŚĆ.
Nie można myśleć o CV i liście motywacyjnym jako o odrębnych, niezależnych dokumentach. CV to raczej sucha prezentacja FAKTÓW. List motywacyjny stanowi szerszy kontekst pozwalający lepiej ZROZUMIEĆ te fakty i tym samym wartość konkretnego kandydata. Merytorycznie i technicznie muszą być SPÓJNE.


Pobierz ppt "Aktywność w poszukiwaniu pracy"

Podobne prezentacje


Reklamy Google