Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

TYDZIEŃ BIBLIOTEK 2013 8 – 15 maja BIBLIOTEKA PRZESTRZENIĄ DLA KREATYWNYCHBIBLIOTEKA PRZESTRZENIĄ DLA KREATYWNYCH Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "TYDZIEŃ BIBLIOTEK 2013 8 – 15 maja BIBLIOTEKA PRZESTRZENIĄ DLA KREATYWNYCHBIBLIOTEKA PRZESTRZENIĄ DLA KREATYWNYCH Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich."— Zapis prezentacji:

1 TYDZIEŃ BIBLIOTEK 2013 8 – 15 maja BIBLIOTEKA PRZESTRZENIĄ DLA KREATYWNYCHBIBLIOTEKA PRZESTRZENIĄ DLA KREATYWNYCH Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich – inicjatorem projektu

2 Z inicjatywy Dyskusyjnego Klubu Książki i Klubu Miłośników Lokalnej Historii do akcji włączyła się Biblioteka Publiczna w Jamielniku – filia Gminnej Biblioteki Publicznej w Nowym Mieście Lubawskim z/s Gwiździnach

3 Jaki jest efekt naszego działania w ramach akcji Tygodnia Bibliotek 2013? Naszym efektem jest stworzenie mini Regionalnej Izby Pamięci Ocalić od zapomnienia, do której już dzisiaj możemy zaprosić bez skrępowania najwybredniejszych znawców historii lokalnej, a zwłaszcza tych, którzy byli świadkami przemijania świadectw minionej epoki.

4 DAWNA WIEŚ POLSKA – pod takim hasłem zorganizowaliśmy imprezę

5 Od trzech lat gromadzimy w bibliotece świadectwa minionej epoki. Do tej pory udało się nam zebrać ok. 800 eksponatów - używanych niegdyś w gospodarstwach domowych i rolnictwie. Eksponaty gromadzimy na strychu biblioteki, XIX- wiecznego, poniemieckiego budynku dawnej szkoły.

6 Założeniem naszym było zaprezentowanie naszych skarbów nie tylko użytkownikom biblioteki, ale również Internautom. Postanowiliśmy wykonać niecodzienną w bibliotece wystawę!

7 Plakat w oknie biblioteki zapowiadał coś wyjątkowego i magicznego!

8 Wystawa starych makatek, używanych niegdyś w kuchniach, a nawet służących do ozdabiania sakralnych obrazów i luster zastąpiła miejsce wyznaczone dla maluszków, tzw. Kącik Skrzata. Tkaniny wykonane na krośnie wzbudzały również niebywałe zainteresowanie.

9 Serce nam się radowało, gdy biblioteka wypełniała się zwiedzającymi. W trakcie trwania imprezy odnotowaliśmy w zeszycie ponad 700.wpisów.

10 Dzieci po raz pierwszy zobaczyły dawne urządzenia. Cierlice, paździe rz nice, drejfusy, centerfugi, kierzynki – nic z tego nie mogli pojąć.

11 Niemalże w każdym, kto odwiedził w tym czasie bibliotekę, zachwyt wzbudzała wystawa przedwojennej porcelany stołowej. Nie mówiąc już o XVIII-wiecznej miśnieńskiej porcelanowej misie.

12 Nie mogło się również obyć bez wystawki książek na temat naszego regionu. Wystawkę wciąż uzupełnialiśmy, bo książki – ku naszemu zaskoczeniu - miały niebywałe zainteresowanie! Nie mogło się również obyć bez wystawki książek na temat naszego regionu. Wystawkę wciąż uzupełnialiśmy, bo książki – ku naszemu zaskoczeniu - miały niebywałe zainteresowanie!

13 Jednak to nie wszystko! W trakcie Tygodnia Bibliotek wpadliśmy na pomysł uporządkowania pomieszczenia na strychu, adaptując je na Izbę Pamięci. Porządki robiliśmy przez kilka dni. O pomoc zwróciliśmy się do dyrekcji szkoły. Uzyskawszy akceptację dyrekcji z odsieczą przyszli uczniowie! Jednak to nie wszystko! W trakcie Tygodnia Bibliotek wpadliśmy na pomysł uporządkowania pomieszczenia na strychu, adaptując je na Izbę Pamięci. Porządki robiliśmy przez kilka dni. O pomoc zwróciliśmy się do dyrekcji szkoły. Uzyskawszy akceptację dyrekcji z odsieczą przyszli uczniowie!

14 Dzisiaj tak wyglądają pomieszczenia, gdzie gromadzimy eksponaty przekazywane przez mieszkańców gminy Nowe Miasto Lubawskie i okolic. Tak było Tak jest

15 W XIX- wiecznej izbie lekcyjnej naprawdę czuć ducha przeszłości! Tak było – tak jest

16 Widać różnicę? Pracy mieliśmy pełne ręce! Warto było !

17 Część eksponatów opisaliśmy, zamieszczając na nich tabliczki z nazwą eksponatu i nazwiskiem darczyńcy.

18 Wielość eksponatów doprowadza o zawrót głowy! Dzieci i młodzież w pomieszczeniach tych odkrywają nowy nieznany im świat.

19 Mimo, że pomieszczenie mini Izby Pamięci nie jest duże, to jednak podzieliliśmy je na części zgodnie z przeznaczeniem. Ta część przedstawia dawną klasę. Po prawej stronie szafa biblioteki szkolnej.

20 Ku naszemu miłemu zaskoczeniu wystawę naszą obejrzeli nie tylko mieszkańcy wsi, ale również wielu mieszkańców gminy. Dyrektor Gminnej Biblioteki w Gwiździnach z zainteresowaniem przegląda przedwojenne dokumenty. Pan Zdzisław - emerytowany płk Wojska Polskiego dopasowuje do swoich barków – szondy (nosidła do wody)!

21 Historii zapomnianej przedwojennej szafy też nie możemy pominąć. Opalanie farby, specyficzna woń, ból głowy, potem tylko pozbywanie się resztek farby specjalnym środkiem, odkorniczanie, szlifowanie i… zupełnie inna szafa !

22 O akcji Tydzień Bibliotek pochwaliliśmy się na facebooku Biblioteki Publicznej w Jamielniku, gdzie obejrzało nas ponad 260 Internautów! https://www.facebook.com/pages/Biblioteka-Publiczna-w-Jamielniku/197580046935100

23 Lokalna prasa Gazeta Nowomiejska o naszej akcji napisała w nr. 24. Tygodnik lokalny drukowany jest w nakładzie 6.000 egzemplarzy w powiecie nowomiejskim i brodnickim.

24 O naszej akcji napisano również na internetowej stronie Gazety Nowomiejskiej. Redakcja gazety odnotowała 1840 wejść na stronę naszego artykułu. http://mszanowo.wm.pl/156949,Biblioteka-Przestrzenia-dla-Kreatywnych.html#axzz2Ym6mKSnM

25 Przez akcję tę chcieliśmy również udowodnić, że dzisiejsza biblioteka nie jest miejscem, gdzie wypożycza się tylko książki. Dzisiejsza biblioteka to miejsce, do którego przychodzą osoby, które chcą zaspokoić różne potrzeby, w tym również chęć podtrzymania minionej tradycji i kultury, o czym świadczy bogaty zbiór eksponatów zgromadzonych w naszej bibliotece.

26 Prezentację wykonała bibliotekarka z jamielnickiej książnicy – Elżbieta Olszta Prezentację wykonała bibliotekarka z jamielnickiej książnicy – Elżbieta Olszta


Pobierz ppt "TYDZIEŃ BIBLIOTEK 2013 8 – 15 maja BIBLIOTEKA PRZESTRZENIĄ DLA KREATYWNYCHBIBLIOTEKA PRZESTRZENIĄ DLA KREATYWNYCH Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich."

Podobne prezentacje


Reklamy Google