Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Skok pokoleniowy??? Nowe role dziadków.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Skok pokoleniowy??? Nowe role dziadków."— Zapis prezentacji:

1 Skok pokoleniowy??? Nowe role dziadków

2 W tradycji rodziny monogamicznej dziećmi opiekują się i ponoszą za nie odpowiedzialność rodzice. Rodzice wprowadzają dzieci w życie społeczne po to, by w dorosłym życiu przejęły odpowiedzialność zwalniając rodziców. Rodzice z radością obserwują, doradzają stopniowo wycofując się z aktywnego życia. W tradycji rodziny monogamicznej dziećmi opiekują się i ponoszą za nie odpowiedzialność rodzice. Rodzice wprowadzali dzieci w życie społeczne po to, by w dorosłym życiu przejęły odpowiedzialność zwalniając rodziców. Rodzice z radością obserwują, doradzają stopniowo wycofując się z aktywnego życia.

3 Przy obecnym wieku zakładania rodziny ludzie stają się dziadkami mając 45−55 lat. Gdy nawiązują pierwsze kontakty z wnukami, są jeszcze w pełni sił fizycznych i duchowych. Biorąc pod uwagę przeciętne trwanie życia, choćby dla Polski, mają jeszcze sporo czasu na radość z wnuków, ale i prawnuków.

4 Dziadkowie to osoby, które patrzą na wnuki z perspektywy wychowania swoich dzieci, z perspektywy swojego życia, ze świadomością popełnionych błędów i niedociągnięć wychowawczych jakie popełnili, z refleksją i nadzieją. W pełni akceptują swoje wnuczęta, a w zamian stają się dla nich ideałami. Wprowadzają wnuków w historię rodziny, bo kto jak nie dziadkowie znają historię rodziców.

5 Dziadkowie wreszcie mają czas i co najważniejsze chętnie poświęcają go wnukom, chcą patrzeć na ich rozwój, odpowiadać na trudne pytania, dogadzać, dopieszczać, spełniać marzenia. Dzieci wreszcie mają kogoś kto w pełni zaspokaja ich potrzebę miłości. Dziadkowie są od tego żeby rozpieszczać, a rodzice od tego żeby wychowywać!

6 Możliwości oddziaływania dziadków na rozwój młodego pokolenia są zależne od częstotliwości przebywania razem.

7 Polscy dziadkowie bardziej angażują się w funkcjonowanie rodzin ich dzieci i uczestniczą w prowadzeniu gospodarstw domowych oraz w opiece nad i w wychowaniu wnuków. Chociaż spada liczba gospodarstw wielorodzin-nych oraz rodzin wielopokoleniowych w Polsce – wg spisu z 2002 roku nie przekraczała 5% - to prawie 1 z 2 babć lub dziadków pozostaje w codziennym kontakcie ze swoimi dziećmi i wnukami. Z badań GUS-u 90% rodziców poszukujących pomocy w opiece nad dziećmi znalazło ją od rodziców.

8 Badania pokazują, że dziadkowie zachowują się zgodnie z tradycją
Badania pokazują, że dziadkowie zachowują się zgodnie z tradycją. Prawie 90% rodziców przypisywało dziadkom winę za niepoprawne zachowanie się ich dzieci. Rodzice wyrażali opinie, iż skuteczne ich karanie jest niemożliwe, gdyż dziadkowie bronią je przed odpowiedzialnością za przewinienia, rozpieszczają i pozwalają im „wchodzić sobie na głowę”.

9 Amerykańscy dziadkowie częściej mówią „ja już się napracowałam, ciebie wychowałam” dystansując się od obowiązków stałej opieki nad wnukami. Badania na próbie członków Amerykańskiego Stowarzyszenia Seniorów wykazały, że 4 z 5 dziadków ma przynajmniej raz w miesiącu kontakt z wnukami, a ponad połowa przynajmniej raz w tygodniu.

10 Dziadkowie są przekonani o swoim oddziaływaniu na wnuki i wnuki również takie przekonanie mają.
Relacja dziadek/ babcia – wnuk jest źródłem satysfakcji dla obu stron.

11 Od zawsze babcie rozpieszczały wnuki smakołykami, a dziadkowie wzbudzali podziw opowiadanymi historiami, w których byli wśród bohaterów. Dziś podniebienia wnuków pieszczą fast foody, a entuzjazm wzbudzają bohaterowie z Matrixa.

12 Jakie nowe role? 1. Sytuacje, gdy dziadkowie sami przejmują albo nie chcą oddać odpowiedzialności za wnuki 2. Sytuacje, gdy dziadkowie zostają zmuszeni do przejęcia odpowiedzialności za wnuki.

13 Mówi się o konieczności drugiego przecięcia pępowiny łączącej z rodziną, gdy dzieci dorastają.
To zerwanie ma charakter dwustronny: uniezależnia się młody, ale i na inny plan schodzi rodzic. Niestety, nie zawsze rodzice są dostatecznie dorośli, aby to przyjąć.

14 Babcia płatnikiem alimentów na wnuki.
Dorośli synowie pozostają „na garnuszku” u mamusi, rencistki, emerytki skutecznie unikając pracy, a mamusia, by uchronić syna przed pobytem w odosobnieniu z renty/ emerytury opłaca jego zobowiązania.

15 Babcia samozwańczy rodzic.
Babcie zajmują się wychowaniem wnuków zamiast ich rodziców, czasem wbrew woli rodziców.

16 Babcia-surogatka Kobieta urodziła swoje wnuczęta.

17 Dziadkowie – rodzice zastępczy
Wobec takiego zadania są stawiani z konieczności, gdy ich dzieci nie podejmują obowiązków rodzicielskich albo wybierają inne rozwiązania. Konieczność stanowienia rodziny zastępczej wynika z potrzeby uporządkowania sytuacji dziecka pozostawionego przez nieodpowiedzialnych rodziców.

18 Dziadkowie – rodzice eurosierot
Z badań wynika, że jedna czwarta eurosierot mieszka z dziadkami.

19 „Mój najlepszy kolega został bez taty i mamy
„Mój najlepszy kolega został bez taty i mamy. Wyjechali do pracy za granicę. Nie wracają już 4 rok. Adaś jest w domu dziecka, bo babcia nie da rady się nim opiekować.”

20 Dziadkowie – rodzice dla zysku
Czasem dziadkowie stają się rodzicami zastępczymi dla korzyści. Problem ten sygnalizują pracownicy instytucji pomocy społecznej. W ich opinii - narasta.

21 Babcia na zamówienie Dziadkowie będą pracować do 67 lat, a może i dłużej. Coraz więcej wnuków wychowuje się bez częstego kontaktu z dziadkami. Jest to usługa gotowych do pracy seniorów dla rodzin zainteresowanych opieką nad najmłodszym pokoleniem.

22 Czy dziadkowie mogą być odpowiedzialni za swoje wnuki?
Nie mogą i nie powinni. Jest wiele czynników, które za tym przemawiają. Nie czas je analizować. Jest nienaturalnym zjawiskiem, gdy dziadkowie muszą się wcielać w role rodziców. Stąd znak zapytania – czy jesteśmy świadkami skoku pokoleniowego.

23 Dziękuję za uwagę Mirona Ogryzko-Wiewiórowska


Pobierz ppt "Skok pokoleniowy??? Nowe role dziadków."

Podobne prezentacje


Reklamy Google