Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Makropolecenia1 Makropolecenia w MS Access Marcin Cybulski Michał Wieteska Arkadiusz Rączka.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Makropolecenia1 Makropolecenia w MS Access Marcin Cybulski Michał Wieteska Arkadiusz Rączka."— Zapis prezentacji:

1 Makropolecenia1 Makropolecenia w MS Access Marcin Cybulski Michał Wieteska Arkadiusz Rączka

2 Makropolecenia2 WSTĘP Makropolecenia to polecenia (akcje) lub zestawy poleceń, których działanie powoduje wykonanie jednej lub kilku operacji np. otwarcie formularza, wydruk raportu.

3 Makropolecenia3 Obok widzimy okno makra w widoku projektu, którego akcja powoduje otwarcie formularza Klasy.

4 Makropolecenia4 Przy każdej akcji można określić jej argumenty - dostarczą one dodatkowych informacji o wykonywaniu akcji takich jak obiekty lub dane, które mają być użyte.

5 Makropolecenia5 Obok widzimy argumenty akcji gdzie w polu Tryb danych ustawiona została wartość Tylko odczytu.

6 Makropolecenia6 W argumentach akcji możemy także zdefiniować wyrażenie warunkowe w polu Warunek WHERE.

7 Makropolecenia7 Wyrażenie warunkowe jest to wyrażenie obliczane przez Access i porównywane z pewną wartością np. za pomocą instrukcji typu If...Then oraz Select,Case.

8 Makropolecenia8 Spełnienie warunku powoduje wykonanie jednej lub kilku operacji. W przeciwnym razie Access pomija operacje związane z wyrażeniem i przechodzi do następnego wyrażenia.

9 Makropolecenia9 Makro może być także jednym makrem złożonym z sekwencji akcji lub może być grupą makr.

10 Makropolecenia10 Sekwencja akcji oznacza, że makro składa się z kilku akcji (jak obok) wykonywanych przy każdym odpaleniu makra.

11 Makropolecenia11 Gdy pracujemy na wielu makrach pogrupowanie tych makr czyli stworzenie grupy makr powiązanych ze sobą może znacznie ułatwić zarządzanie bazą danych.

12 Makropolecenia12 Akcje w niektórych przypadkach mogą być wykonane tylko po spełnieniu jakiegoś warunku np. poprawność wprowadzonej wartości, ciągu znaków do pola. W ten sposób warunki mogą kierować wykonaniem makra.

13 Makropolecenia13 Makro obok spowoduje akcję zamknij makro, gdy w polu Klasy nie będzie żadnej wartości (Null – brak wartości).

14 Makropolecenia14 Przykłady warunków makr Forms![Produkty]![ StanMagazynu]<5 Wartość pola StanMagazynu w formularzu Produkty jest mniejsza niż 5.

15 Makropolecenia15 [DataWysyłki] Between #2-Feb- 1995# And #2-Mar- 1995# Data w polu DataWysyłki w formularzu, nie jest wcześniejsza niż 2-Feb-1995 i nie późniejsza niż 2-Mar-1995.

16 Makropolecenia16 Przy makropoleceniach warto wspomnieć jeszcze o zdarzeniu. Jest to akcja rozpoznawana przez obiekt (np. kliknięcie myszą) dla której można zdefiniować odpowiedź.

17 Makropolecenia17 Na pojedyncze makropolecenie może składać się nie więcej niż 999 osobnych czynności. Wyrażenie warunkowe musi dać się zapisać za pomocą maksymalnie 255 znaków.

18 Makropolecenia18 Z tylu też znaków może składać się komentarz, opisujący pojedynczą czynność w makropoleceniu.

19 Makropolecenia19 stworzenie indywidualnego paska menu wraz z poleceniami dla dowolnego formularza Przykładowe zastosowania makropoleceń

20 Makropolecenia20 wyświetlanie własnych pól dialogowych z komunikatami

21 Makropolecenia21 sprawdzanie poprawności wprowadzanych danych zmiana wartości prawie wszystkich atrybutów formularzy, raportów, ich sekcji i znajdujących się na nich detali

22 Makropolecenia22 filtrowanie wierszy wyświetlanych w formularzu, dowolna zmiana wiersza bieżącego, wyszukiwanie wierszy według wyspecyfikowanych kryteriów

23 Makropolecenia23 otwieranie i zamykanie formularzy, drukowanie raportów, uruchamianie zapytań wyszukujących i modyfikujących, automatyczne dostarczanie danych dla zapytań z parametrem

24 Makropolecenia24 uruchamianie i zatrzymywanie makropoleceń, anulowanie zdarzenia, które uruchomiło makropoleceniem, zamrożenie ekranu na czas działania makropolecenia, zatrzymanie aplikacji.

25 Makropolecenia25 Dziękujemy za poświęcony czas KONIEC


Pobierz ppt "Makropolecenia1 Makropolecenia w MS Access Marcin Cybulski Michał Wieteska Arkadiusz Rączka."

Podobne prezentacje


Reklamy Google