Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

IGRZYSKA OLIMPIJSKIE.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "IGRZYSKA OLIMPIJSKIE."— Zapis prezentacji:

1 IGRZYSKA OLIMPIJSKIE

2 Gimnazjon– w starożytnej Grecji był to zespół tylko częściowo krytych budowli, które były przeznaczone do ćwiczeń fizycznych. Jego centralną część stanowił kompleks bieżni, boisk i portyków.

3 Pierwsze igrzyska olimpijskie odbyły się w Olimpii na Peloponezie w 776 r. p.n.e.
Organizowano je co 4 lata i trwały 5 dni Pomiędzy tymi wielkimi imprezami rozgrywano też inne igrzyska sportowe- agony, ale nie na taką skalę. We wszystkich konkurencjach zawodnicy, mężczyźni, walczyli bez krepujących ruchy ciała ubrań.

4 Krótka historia igrzysk
776 r. p.n.e - pierwsze igrzyska olimpijskie 393r. - cesarz Teodozjusz I Wielki zakazał organizowania igrzysk, gdyż uznał je za przejaw kultu bogów pogańskich 1896 r. n.e – pierwsze igrzyska nowożytne Dotąd igrzyska nie odbyły się tylko trzy razy: w 1916 r. z powodu I wojny światowej w 1940 i w 1944 z powodu II wojny światowej

5 Dzień pierwszy Zawodnicy udawali się do świą-tyni przed posąg Zeusa, by złożyć mu ofiarę i przysiąc walczyć zgodnie z obowiązującymi regu-łami. Nieuczciwi zawodnicy musieli wystawić posąg Zeusowi, na którym ryto ich nazwiska i opisywano wykroczenie. Odbywała się również prezentacja olimpijczyków. Zapalano znicz olimpijski – symbol igrzysk.

6 Dzień drugi W tym dniu odbywały się zawody chłopców w wieku 14 – 17 lat. Startowali oni w biegach, zapasach i boksie.

7 Tego dnia odbywały się zawody mężczyzn
Dzień trzeci i czwarty Tego dnia odbywały się zawody mężczyzn Rano, trzeciego dnia, odbywały się zawody w powożeniu zaprzęgami konnymi, po południu rywalizowali pięcioboiści. Czwartego dnia - boks oraz pankration.

8 Pięciobój bieg rzut dyskiem skok w dal zapasy rzut oszczepem

9 Bieg Na znak sędziego \"Idźcie!\" zawodnicy biegli jak najszybciej do mety. Dystans wynosił ok.200 metrów. Wielkim utrudnieniem dla biegaczy była niepraktyczna bieżnia, która nie miała kształtu elipsy jak dzisiaj, tylko była to zwykła prosta. Zawodnicy musieli więc się zatrzymywać, odwracać i biec dalej.

10 Skok w dal Żeby przeskoczyć jak najdłuż-szy odcinek, sportowcy trzymali w dłoniach ciężarki z metalu lub kamienia. Prawdopodobnie wy-nik pomiaru obejmował sumę z trzech prób.

11 Rzucano kamiennymi lub metalowymi krążkami
Rzut dyskiem Rzucano kamiennymi lub metalowymi krążkami

12 Rzucano nawet na odległość 90 m.
Rzut oszczepem Ważną dyscypliną był rzut oszczepem, do której przygotowania czynili wszyscy żołnierze, gdyż oszczep był także rodzajem broni Greków. . Rzucano nawet na odległość 90 m.

13 Zapasy Zawodnicy byli losowo dobierani w pary. Stawali do walki z ciałem nasmarowanym oliwą i posy-panym piaskiem. Walczyli na stojąco, starając się odpowiednio chwycić przeciwnika za ręce lub ramiona i przewrócić go. Dotknięcie ziemi ręka-mi lub kolanami było już uznawane za powale-nie. Jeśli obaj zawodnicy padli jednocześnie, nie przyznawano punktu nikomu. W zapasach do-zwolone było podcinanie nóg rywalowi i chwy-tanie poniżej pasa. Zwyciężał ten, kto pierwszy trzy razy powalił konkurenta.

14 Nie liczono punktów za trafienia, liczył się tylko nokaut.
BOKS Zawodników łączono w pary losowo, bez podziału na wagi. Zamiast rękawic starożytni pięściarze używali długich rzemieni, którymi owijali dłonie (oprócz palców) i przedramiona. Ciosy wymierzano przede wszystkim w głowę przeciwnika. Pojedynek toczył się bez podziału na rundy, tak długo, aż któryś z zawodników poddał się lub nie był w stanie dalej walczyć. Nie liczono punktów za trafienia, liczył się tylko nokaut.

15 PANKRATION Było to połączenie zapasów z pięściarstwem. Walczono gołymi rękami. Atakować można było w dowolny sposób – dopuszczalne były zapaś-nicze chwyty, ciosy pięściami, kopnięcia, także uderzenia głową, łokciem czy kolanem, a nawet duszenie. Reguły pozwalały też wymierzać ciosy w każdą część ciała przeciwnika. Zabronione było jedynie gryzienie i wyłupywanie oczu. Pojedynek toczył się bez przerw, dopóki jeden z przeciw-ników nie skapitulował lub nie był kompletnie niezdolny do dalszej walki.

16 WYŚCIGI RYDWANÓW Rydwany były dwukołowe, a konie bez podków zaprzęgano jeden obok drugiego. Wyścigi odbywały się na specjalnym hipodromie. Dystans wynosił okrążeń, czyli ok m . Nagrodę za zwycięstwo otrzymywał nie woźnica, ale właściciel koni.

17 Dzień piąty Był to dzień nagradzania zwy-cięzcy. Zwycięzcą olimpijskie-go pięcioboju zostawał ten, kto wygrał co najmniej trzy kon-kurencje, w tym zapasy. Otrzy-mywał on wieniec laurowy z gałązek drzewa oliwnego. Poza tym zwycięzca, jak i miasto z którego pochodził, zyskiwał sławę na wszystkie greckie polis. Na jego cześć poeci pisali liczne poematy chwalebne. Miał mnóstwo przywilejów: najbardziej ko-rzystnym było zwolnienie od płacenia podatków.

18 OLIMPIADA W starożytności olimpiadą nazywano okres pomiędzy dwoma następującymi po sobie igrzyskami. Zazwyczaj trwał około 4 lat. Olimpiada była często wykorzystywana w starożytności (a także później) jako jednostka chronologiczna lub odnośnik w chrono-logii. Przyjęto system odliczania czasu zwany erą olimpijską polegający na określaniu roku w obrębie danej olimpiady. Zgodnie z tym systemem rok 775 p.n.e. był drugim rokiem olimpiady.

19 Igrzyska były dostępne tylko dla mężczyzn
Igrzyska były dostępne tylko dla mężczyzn. Kobiety nie miały prawa wstępu. Nie stosowanie się do tego prawa było karane śmiercią. W Olimpii jednak co cztery lata odbywały się igrzyska dla kobiet, zwane herajskimi ( od nazwy najwyższej bogini, Hery). Zwyciężczynie uzyskiwały wieniec z gałązek oliwnych.

20 Znaczenie igrzysk W czasie trwania igrzysk ustawały w całej Grecji wojny i spory. Ogłaszano „pokój boży”. Miały one utrwalić Grekom, że mimo toczących się sporów, nadal pozostają jednym ludem, narodem o wspólnych korzeniach, języku, tradycji i kulturze. Dostarczały rozrywki

21 Igrzyska starożytne a współczesne - porównanie
Olimpiada współczesna Olimpiada starożytna igrzyska letnie i zimowe igrzyska wyłącznie latem organizowane są paraolimpiady olimpiady tylko dla osób sprawnych fizycznie na widowni zasiada-ją wszyscy ludzie, bez względu na płeć na widowni mogli zasiadać jedynie mężczyźni zawodnikami są kobiety i mężczyźni zawodnikami byli wyłącznie mężczyźni odbywają się co cztery lata odbywały się co cztery lata Olimpiada współczesna Olimpiada starożytna zmieniają się miejsca rozgrywek olimpijskich stałe miejsce igrzysk - Olimpia dyscypliny są indywidualne, ale również i grupowe dyscypliny były indywidualne duża liczba dyscy-plin sportowych kilka dyscyplin sportowych nagradzane są trzy miejsca nagroda tylko za pierwsze miejsce zawodnicy mają specjalne stroje zawodnicy występowali nadzy

22 Olimpiada współczesna
Olimpiada starożytna na czas igrzysk nie zrywa się wojen i nie zawiera specjalnych pokoi Na czas igrzysk za-wieszano działania wojenne i zawierano pokój boży nawet zwycięzcy muszą płacić podatki zwycięzca był zwol-niony z płacenia po-datków całkowicie świeckie poświęcone Zeusowi

23 Bibliografia: Linki:


Pobierz ppt "IGRZYSKA OLIMPIJSKIE."

Podobne prezentacje


Reklamy Google