Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Książę Polski z dynastii Piastów

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Książę Polski z dynastii Piastów"— Zapis prezentacji:

1 Książę Polski z dynastii Piastów
Mieszko I Książę Polski z dynastii Piastów

2 Data urodzenia: Mieszko I urodził się pomiędzy 922-945
Brakuje jakichkolwiek pewnych informacji źródłowych na temat Mieszka I z okresu przed przejęciem przez niego władzy. Różni mediewiści na podstawie własnych dociekań określali datę narodzin księcia na lata od 922 do 945.

3 Dzieciństwo Mieszka I:
Według kronik Galla Anonima wiadomo, że do siódmego roku życia Mieszko I był ślepy. Wiadomo jedynie jak nazywali się jego przodkowie. Ojciec Siemomysł, dziad Lestek i pradziad Siemowit lub Ziemowit, brat Czcibor. Jego matka jest nieznana. Dzieciństwo Mieszka I: Niewiele jest informacji dotyczących jego dzieciństwa.

4 Panowanie Mieszka I W tym czasie państwo Mieszka I zajmowało jedynie Wielkopolskę, natomiast główną religią panującą były wierzenia Słowian. Historycy mają podstawy sądzić, że Mieszko był nie tylko wybitnym przywódcą, był też znakomitym politykiem i strategiem. Doskonale zdawał sobie sprawę, że przyjęcie Chrześcijaństwa wzmocni jego pozycję jako władcy, a przede wszystkim zmniejszy zagrożenie ze strony Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego i Czech. Rozpoczęcie panowania przez Mieszka I, datuje się na rok 960 n.e.

5 Chrzest Polski i ślub: Nie chcąc zbytnio uzależnić się od Cesarza Niemieckiego Mieszko postanawia przyjąć chrzest od Czechów. W tym celu w 965 roku zawiera małżeństwo z Dobrawą, córką księcia czeskiego Bolesława. W 965 Mieszko zawarł małżeństwo z córką Bolesława I Okrutnego Dobrawą Przemyślidką, nazywaną również Dąbrówką. W roku 966 Mieszko I przyjmuje chrzest.

6 Żony i potomstwo Mieszka I:
7 żon pogańskich Dobrawa Przemyślidka Oda Dytrykówna Dzieci: Bolesław I Chrobry Sygryda Storråda Mieszko Mieszkowic Świętopełk Mieszkowic Lambert Mieszkowic

7 Śmierć Mieszka I: Źródła nie dają powodu, by sądzić, że zgon nastąpił z innych przyczyn niż naturalne. Według słów biskupa Thietmara umarł "sędziwy wiekiem i gorączką zmożony". Prawdopodobnie został pochowany w katedrze poznańskiej. W rzeczywistości prochów pierwszego historycznego władcy Polski nigdy nie znaleziono i nie wiadomo do końca, gdzie naprawdę spoczął. Mieszko zmarł 25 maja 992.

8 Ciekawostki o Mieszku I:
W PRL portret Mieszka I umieszczono na przedniej stronie banknotu o nominale złotych. Banknot był w obiegu od 11 lipca 1977 do 31 grudnia W czasie denominacji (1995) z kolei wprowadzono ozdobiony portretem Mieszka I banknot 10- złotowy (z datą 25 marca 1994). Projektantem obu banknotów jest Andrzej Heidrich.

9 Ciekawostki o Mieszku I:
Spisana w latach przez Gerharda z Augsburgahagiografii św. Udalryka zawiera legendę, według której Mieszko został raniony zatrutą strzałą i uniknął śmierci jedynie dzięki pomocy biskupa Augsburga Udalryka.

10 Ciekawostki o Mieszku I:
W okresie międzywojennym w historiografii niemieckiej pojawiła się hipoteza, jakoby Mieszko nosił imię DagoneDagr. Tym samym miał on być wikingiem, który przejął władze w państwie Polan. Teoria ta udowadniała niezdolność Słowian do utworzenia własnego państwa. Nie miała ona jednak żadnych logicznych podstaw i rychło upadła śmiercią naturalną razem z ustrojem, który ją wyhodował.


Pobierz ppt "Książę Polski z dynastii Piastów"

Podobne prezentacje


Reklamy Google