Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Odkrywamy nasze lektury

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Odkrywamy nasze lektury"— Zapis prezentacji:

1 Odkrywamy nasze lektury
Czy lektury szkolne mogą spełnić nasze czytelnicze oczekiwania?

2 Powieść obyczajowa, pełna przygód i humoru.
Obrazuje życie małego miasteczka na Wyspie Księcia Edwarda w dziewiętnastym wieku. Rok wydania: 1908 Ekranizacje:1919r., 1934r., 1985r.

3 ,,Ania z Zielonego Wzgórza” Lucy Maud Montgomery
Książka o prawdziwej przyjaźni, zdobywaniu zaufania. Bohaterka uczy nas dostrzegać w świecie jego piękno. Dzięki pomysłowości Ani czytelnik nie może się nudzić. Gdy bohaterka osiąga cel – stypendium na studia - rezygnuje, by opiekować się chorą Matyldą. Zwycięża w niej wrażliwe serce i uczciwość.

4 Lucy Maud Montgomery Autorka przekazała nam w książce wiele cennych informacji o swoim życiu na Wyspie Księcia Edwarda, gdzie spędziła dzieciństwo i umieściła akcję powieści. Matylda i Mateusz to postacie odzwierciedlające babcię i dziadka pisarki, którzy ją wychowali. Montgomery, podobnie jak Ania, pracowała jako nauczyciel -ka. Powieść oprócz ciekawych przygód bohaterki, przedstawia czytelnikowi życie w dziewiętnastowiecznej Kanadzie.

5 Powieść fantastyczna, ukazująca baśniowy świat krainy zwanej Narnią.
Rozwija wyobraźnię, inspiruje twórczość dzieci. Rok wydania: 1950 Ekranizacja: 2005r.

6 „Opowieści z Narnii” „Lew, Czarownica i stara szafa” Clive Staples Lewis
Opowieść o rodzeństwie, które odkrywa baśniową krainę Narnię. Dzieci dowiadują się, że ich przeznaczeniem jest władanie Narnią . Zanim się jednak to stanie, zostają wystawieni na wiele prób. Dowodzą swej odwagi, poczucia sprawiedliwości, szlachetności i gotowości poświecenia się dla dobra innych.

7 Clive Staples Lewis Przedstawiony w powieści fantastyczny świat Narnii odzwierciedla czytelnicze fascynacje Lewisa. Jako dziewięciolatek stracił matkę i wraz z bratem szukał w baśniach odpowiedzi na nurtujące go pytania. Znajdziemy w książce problem dobra i zła, prawdy i sprawiedli - wości, celu życia człowieka. Narnia jest pełna magii, mówiących zwierząt i postaci z mitolo - gii skandynawskiej. Przekazuje nam mądrość życiową oraz wiarę w zwycięstwo dobra.

8 Powieść przygodowa. Dostarcza wiedzy o kontynencie afrykańskim i jego mieszkańcach. Rok wydania: 1912 Ekranizacje: 1973r., 2001r.

9 „W pustyni i w puszczy” Henryk Sienkiewicz
Wielka przygoda czternastoletniego Stasia i ośmioletniej Nel w Afryce. Dzieci porwane przez zbuntowanych Arabów muszą walczyć o życie i przetrwać wśród niebezpiecznej afrykańskiej przyrody i dzikich plemion.

10 Henryk Sienkiewicz Pisarz utrwalił w książce własne przeżycia i wrażenia, ponieważ przed jej napisaniem podróżował po Afryce. Opisał burzę piaskową na Saharze i ulewne deszcze w afrykańskiej puszczy, które utrudniały jego podróż. Dzięki osobistym obserwacjom Sienkiewicza powieść stała się dla młodego czytelnika skarbnicą wiedzy o murzyńskich plemionach. Pisząc o dalekiej Afryce, pamięta też o Polsce: główny bohater to Polak, jego ojciec brał udział w powstaniu przeciw zaborcom. Staś nazywa swoje i Nel schronienie Krakowem, a na skale wyrył napis: „Jeszcze Polska nie zginęła”.

11 Powieść przygodowa. Niezwykła bohaterka, jej szalone przygody bawią i rozśmieszają kolejne pokolenia czytelników. Rok wydania: 1945 Ekranizacja: serial realizowany w latach

12 „Pippi Pończoszanka” Astrid Lindgren
Książka o niezwykłej dziewczynce, silniejszej od dorosłych mężczyzn, samodzielnej i kochającej swą wolność. Pippi jest sierotą, ma wyjątkowo cięty język i bujną wyobraźnie. Mieszka w willi Śmiesznotce z małpką i koniem. Tylko z nią dwoje dzieci może przeżyć serię niesamowitych przygód.

13 Astrid Lindgren Astrid Lindgren napisała powieść o Pippi Langstrump na prośbę swojej córki siedmioletniej Karin. W tym czasie trwała II wojna światowa. Pisarka traktowała więc powieść jak lek na smutną codzienność. W 1956 roku powieść została wpisana na Listę Honorowa imienia H. Ch. Andersena.

14 Powieść obyczajowa o dorastaniu.
Przedstawia odkrywanie tajemnicy życia, piękna świata, radości kontaktu z naturą. Rok wydania: 1909r. Ekranizacja: 1949r., 1993r.

15 „Tajemniczy ogród” Frances Burnett
Opowieść o dzieciach, które, dzięki swej przyjaźni, z osób zapatrzonych tylko w siebie zmieniają się we wrażliwych i szanujących otoczenie ludzi. Ta zmiana pozwala im uwierzyć we własne siły.

16 Frances Burnett Ogród dla Frances Burnett był miejscem szczególnym, ponieważ wychowała się w domu otoczonym ogrodem i za tym wspomnieniem z dzieciństwa zawsze tęskniła. Ogród to życie. Człowiek, zdaniem pisarki, jest nierozerwalnie związany z naturą. Książka Frances Burnett uczy wiary w dobroć człowieka i jego gotowość do zmian.

17 Zapraszamy do czytania lektur.
Opracowanie: Klasa 5 „c”


Pobierz ppt "Odkrywamy nasze lektury"

Podobne prezentacje


Reklamy Google