Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zakładamy swój ogródek ziołowy

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zakładamy swój ogródek ziołowy"— Zapis prezentacji:

1 Zakładamy swój ogródek ziołowy
Autor: Magdalena Lisak

2 Dlaczego warto uprawiać zioła?
Zioła to rośliny zawierające substancje wpływające na metabolizm człowieka . Grupa ta obejmuje przede wszystkim jednoroczne i dwuletnie rośliny zielne ale także drzewa, krzewy, warzywa i byliny. Zioła mają szerokie zastosowanie w medycynie i aromaterapii. Również ze względu na swoje właściwości aromatyczne często są używane w kuchni dla wzbogacenia smaku przygotowywanych potraw.

3 Gdzie można uprawiać zioła ?
Zioła można uprawiać w ogrodzie na specjalnie przygotowanych rabatach ziołowych.

4 Bardzo popularne jest zakładanie ogródków ziołowych w skrzynkach lub doniczkach umieszczonych na balkonach lub tarasach.

5 Jakie zioła wybrać? Warto wybrać te zioła, które najczęściej używa się w kuchni ( np. bazylię, oregano, pietruszkę, koperek, tymianek, majeranek, miętę, szczypiorek, rozmaryn, cząber, lubczyk)

6 Warto zwrócić uwagę na warunki jakie posiadamy do uprawy ziół
Warto zwrócić uwagę na warunki jakie posiadamy do uprawy ziół. Większość ziół potrzebuje dużo słońca. Jeżeli nie możemy znaleźć miejsca, które przynajmniej 5 godzin dziennie będzie nasłonecznione lepiej zrezygnować z uprawy ziół z rejonów basenu Morza Śródziemnego (rejony mocno nasłonecznione)np. rozmarynu, oregano, tymianku itp.

7 Jak uprawiać zioła ? 1. Sadzonki czy nasiona? Jeżeli chcemy założyć swój ogródek ziołowy możemy zacząć uprawę od wysiewu nasion oraz zrobieniu tzw. rozsady lub możemy zakupić gotowe sadzonki np. w centrach ogrodniczych.

8 II - IV 2. Kiedy wysiewać nasiona ?
Nasiona wysiewamy od połowy lutego do drugiej połowy kwietnia. II - IV

9 3. Jak wysiać nasiona i zrobić rozsadę?
Do przygotowania rozsady będziemy potrzebować: Nasiona. Trzeba zwrócić uwagę na datę przydatności umieszczoną na opakowaniu. Ziemię. Najlepsza będzie specjalnie przeznaczona pod produkcję rozsady (można ją kupić w marketach budowlanych). Ważne, aby była wilgotna, żyzna i przepuszczalna. Pojemniki. Nasiona można wysiać do tzw. mini- szklarenek, wielodoniczek, zwykłych doniczek lub użyć np. pojemniczków po jogurtach lub serkach.

10 Pojemniki lub doniczki napełniamy wilgotną ziemią i lekko ją ubijamy
Pojemniki lub doniczki napełniamy wilgotną ziemią i lekko ją ubijamy. Robimy to po to aby nasiona nie powędrowały na dno oraz aby powstałe sadzonki lepiej się trzymały. Wysiewamy nasiona. Im mniejsze nasiona tym siejemy gęściej i płyciej. Ogólna zasada jest taka, że siejemy na głębokość równą 3-krotnej średnicy nasiona. Jeżeli nasionka są bardzo małe możemy siać „szczyptami”. Wszystkie nasiona przykrywamy lekką warstwą ziemi. Drobniejsze nasiona możemy po prostu z wierzchnią warstwą ziemi wymieszać. Doniczki z wysianymi nasionami ustawiamy na podstawkach, zraszamy wodą i ustawiamy w jasnym i ciepłym miejscu ( przynajmniej 6 godzin światła na dobę i temperatura stopni Celsjusza). Może to być np. parapet południowego okna, blisko grzejnika.

11 3. Jak pielęgnować siewki?
W celu zwiększenia temperatury i wilgotności (jeżeli nie mamy mini-szklarenek) doniczki przykrywamy folią lub np. uciętą dolną częścią plastikowej butelki. Podlewamy rozsadę do podstawek lub spryskujemy lekko z góry. Nigdy nie lejemy wody bezpośrednio na ziemię, ponieważ możemy łatwo wypłukać nasiona. Zapewniamy wentylację. Przynajmniej raz dziennie musimy zdjąć „pokrywki” z naszych mini- szklarenek lub doniczek i pozwolić siewkom pooddychać. Zmniejszy to ryzyko pojawienia się pleśni.

12 4. Przesadzanie. Jak siewki podrosną i przestają się mieścić w doniczkach to przesadzamy je do większych pojemników. Jednocześnie usuwamy okazy słabsze i chore. Jeżeli siewki są gęsto posadzone to musimy je również rozdzielić aby zapewnić im lepszy rozwój i więcej miejsca dla systemu korzeniowego.

13 5. Kiedy sadzonki możemy wystawiać na zewnątrz?
Sadzonki zarówno te z siewu jak i te zakupione wystawiamy na balkon lub sadzimy do gruntu kiedy nie ma już przymrozków. Zwykle jest to po 15 maja po tzw. zimnej Zośce. 2 – 3 tygodnie wcześniej można rozpocząć ich hartowanie – wystawiamy je na kilka godzin w ciągu dnia, stopniowo wydłużając czas ich przebywania na świeżym powietrzu.

14 Wymagania i pielęgnacja ziół w doniczkach i na tarasach.
Stanowisko. Większość ziół najlepiej rośnie w pełnym słońcu lub lekkim półcieniu. Podlewanie. Słońce powoduje szybkie przesychanie ziemi w doniczkach, dlatego niezbędne jest regularne podlewanie. Nawożenie. Zioła w doniczkach jeśli rosną w żyznej ziemi nie potrzebują nawożenia Zioła wieloletnie można zasilić naturalnym nawozem.

15 Przycinanie. Zioła trzeba regularnie przycinać aby zbytnio się nie rozrosły i dobrze się krzewiły. Przycinanie przyspiesza wzrost nowych liści i zapobiega zawiązywaniu się nasion. Rośliny przycinamy w słoneczne dni przed południem. Ścinamy je nożyczkami lub ostrym nożem i opłukujemy w zimnej wodzie.

16 Ścięte zioła jeżeli nie zdołamy ich zużyć możemy suszyć lub mrozić.

17 Zimowanie. Zioła wieloletnie będą zimować na balkonie więc trzeba będzie je zabezpieczyć przed mrozem. W tym celu doniczkę ocieplamy styropianem, podstawę ziół obsypujemy kopczykiem z kory a całość owijamy szczelnie białą agrowłókniną.

18 Dziękuję za uwagę Magdalena Lisak


Pobierz ppt "Zakładamy swój ogródek ziołowy"

Podobne prezentacje


Reklamy Google