Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zakładamy swój ogródek ziołowy Autor: Magdalena Lisak.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zakładamy swój ogródek ziołowy Autor: Magdalena Lisak."— Zapis prezentacji:

1 Zakładamy swój ogródek ziołowy Autor: Magdalena Lisak

2 Dlaczego warto uprawiać zioła? Zioła to rośliny zawierające substancje wpływające na metabolizm człowieka. Grupa ta obejmuje przede wszystkim jednoroczne i dwuletnie rośliny zielne ale także drzewa, krzewy, warzywa i byliny. Zioła mają szerokie zastosowanie w medycynie i aromaterapii. Również ze względu na swoje właściwości aromatyczne często są używane w kuchni dla wzbogacenia smaku przygotowywanych potraw.

3 Gdzie można uprawiać zioła ? Zioła można uprawiać w ogrodzie na specjalnie przygotowanych rabatach ziołowych.

4 Bardzo popularne jest zakładanie ogródków ziołowych w skrzynkach lub doniczkach umieszczonych na balkonach lub tarasach.

5 Jakie zioła wybrać? Warto wybrać te zioła, które najczęściej używa się w kuchni ( np. bazylię, oregano, pietruszkę, koperek, tymianek, majeranek, miętę, szczypiorek, rozmaryn, cząber, lubczyk)

6 Warto zwrócić uwagę na warunki jakie posiadamy do uprawy ziół. Większość ziół potrzebuje dużo słońca. Jeżeli nie możemy znaleźć miejsca, które przynajmniej 5 godzin dziennie będzie nasłonecznione lepiej zrezygnować z uprawy ziół z rejonów basenu Morza Śródziemnego (rejony mocno nasłonecznione)np. rozmarynu, oregano, tymianku itp.

7 Jak uprawiać zioła ? 1. Sadzonki czy nasiona? Jeżeli chcemy założyć swój ogródek ziołowy możemy zacząć uprawę od wysiewu nasion oraz zrobieniu tzw. rozsady lub możemy zakupić gotowe sadzonki np. w centrach ogrodniczych.

8 2. Kiedy wysiewać nasiona ? Nasiona wysiewamy od połowy lutego do drugiej połowy kwietnia. II - IV

9 3. Jak wysiać nasiona i zrobić rozsadę? Do przygotowania rozsady będziemy potrzebować:  Nasiona. Trzeba zwrócić uwagę na datę przydatności umieszczoną na opakowaniu.  Ziemię. Najlepsza będzie specjalnie przeznaczona pod produkcję rozsady (można ją kupić w marketach budowlanych). Ważne, aby była wilgotna, żyzna i przepuszczalna.  Pojemniki. Nasiona można wysiać do tzw. mini- szklarenek, wielodoniczek, zwykłych doniczek lub użyć np. pojemniczków po jogurtach lub serkach.

10 Pojemniki lub doniczki napełniamy wilgotną ziemią i lekko ją ubijamy. Robimy to po to aby nasiona nie powędrowały na dno oraz aby powstałe sadzonki lepiej się trzymały. Wysiewamy nasiona. Im mniejsze nasiona tym siejemy gęściej i płyciej. Ogólna zasada jest taka, że siejemy na głębokość równą 3-krotnej średnicy nasiona. Jeżeli nasionka są bardzo małe możemy siać „szczyptami”. Wszystkie nasiona przykrywamy lekką warstwą ziemi. Drobniejsze nasiona możemy po prostu z wierzchnią warstwą ziemi wymieszać. Doniczki z wysianymi nasionami ustawiamy na podstawkach, zraszamy wodą i ustawiamy w jasnym i ciepłym miejscu ( przynajmniej 6 godzin światła na dobę i temperatura 20-25 stopni Celsjusza). Może to być np. parapet południowego okna, blisko grzejnika.

11 3. Jak pielęgnować siewki?  W celu zwiększenia temperatury i wilgotności (jeżeli nie mamy mini-szklarenek) doniczki przykrywamy folią lub np. uciętą dolną częścią plastikowej butelki.  Podlewamy rozsadę do podstawek lub spryskujemy lekko z góry. Nigdy nie lejemy wody bezpośrednio na ziemię, ponieważ możemy łatwo wypłukać nasiona.  Zapewniamy wentylację. Przynajmniej raz dziennie musimy zdjąć „pokrywki” z naszych mini- szklarenek lub doniczek i pozwolić siewkom pooddychać. Zmniejszy to ryzyko pojawienia się pleśni.

12 4. Przesadzanie. Jak siewki podrosną i przestają się mieścić w doniczkach to przesadzamy je do większych pojemników. Jednocześnie usuwamy okazy słabsze i chore. Jeżeli siewki są gęsto posadzone to musimy je również rozdzielić aby zapewnić im lepszy rozwój i więcej miejsca dla systemu korzeniowego.

13 5. Kiedy sadzonki możemy wystawiać na zewnątrz? Sadzonki zarówno te z siewu jak i te zakupione wystawiamy na balkon lub sadzimy do gruntu kiedy nie ma już przymrozków. Zwykle jest to po 15 maja po tzw. zimnej Zośce. 2 – 3 tygodnie wcześniej można rozpocząć ich hartowanie – wystawiamy je na kilka godzin w ciągu dnia, stopniowo wydłużając czas ich przebywania na świeżym powietrzu.

14 Wymagania i pielęgnacja ziół w doniczkach i na tarasach.  Stanowisko. Większość ziół najlepiej rośnie w pełnym słońcu lub lekkim półcieniu.  Podlewanie. Słońce powoduje szybkie przesychanie ziemi w doniczkach, dlatego niezbędne jest regularne podlewanie.  Nawożenie. Zioła w doniczkach jeśli rosną w żyznej ziemi nie potrzebują nawożenia. Zioła wieloletnie można zasilić naturalnym nawozem.

15  Przycinanie. Zioła trzeba regularnie przycinać aby zbytnio się nie rozrosły i dobrze się krzewiły. Przycinanie przyspiesza wzrost nowych liści i zapobiega zawiązywaniu się nasion. Rośliny przycinamy w słoneczne dni przed południem. Ścinamy je nożyczkami lub ostrym nożem i opłukujemy w zimnej wodzie.

16 Ścięte zioła jeżeli nie zdołamy ich zużyć możemy suszyć lub mrozić.

17  Zimowanie. Zioła wieloletnie będą zimować na balkonie więc trzeba będzie je zabezpieczyć przed mrozem. W tym celu doniczkę ocieplamy styropianem, podstawę ziół obsypujemy kopczykiem z kory a całość owijamy szczelnie białą agrowłókniną.

18 Dziękuję za uwagę Magdalena Lisak


Pobierz ppt "Zakładamy swój ogródek ziołowy Autor: Magdalena Lisak."

Podobne prezentacje


Reklamy Google