Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Podstawy naukowe dla właściwego postępowania z drobiem podczas transportu Na podstawie materiałów ze szkolenia w Teramo, Włochy z 26-30 stycznia 2009r.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Podstawy naukowe dla właściwego postępowania z drobiem podczas transportu Na podstawie materiałów ze szkolenia w Teramo, Włochy z 26-30 stycznia 2009r."— Zapis prezentacji:

1 Podstawy naukowe dla właściwego postępowania z drobiem podczas transportu Na podstawie materiałów ze szkolenia w Teramo, Włochy z 26-30 stycznia 2009r. Fizjologia i zachowanie indyków. Logistyka transportu i dobrostan

2 Załadunek zwierząt Łapaniem i załadunkiem zwierząt powinny zajmować się osoby o odpowiednim przeszkoleniu i właściwym podejściu do zwierząt Załadunek powinien odbywać się w sposób minimalizujący ryzyko urazów i, w miarę możliwości, ograniczający stres zwierząt.

3 Zachowanie podczas transportu Powszechnie uznaje się, że podczas transportu indyki przyjmują pozycję leżącą, ALE W warunkach naturalnych indyki często wstają w trakcie nocnego odpoczynku, prawdopodobnie w celu zmiany pozycji, dlatego należy umożliwić zwierzętom przyjęcie podczas transportu pozycji stojącej.

4 Zachowanie podczas transportu Wymuszona pozycja leżąca zwiększa u brojlerów częstotliwość występowania uszkodzeń okolicy mostka Samice indyków preferują klatki z wolną przestrzenią w płaszczyźnie pionowej

5 Zachowanie podczas transportu Wpływ wysokości klatki na zachowanie zwierząt podczas transportu ilustrują wyniki badania przeprowadzonego na grupie reprezentatywnej 14-kilogramowych samców indyków Schemat 1. Pozycja zwierząt podczas transportu w klatkach o wysokościach: 40, 55 i 90cm (podłoga: 0,70 x 0,52m)

6 Zachowanie podczas transportu Schemat 2. Zachowanie zwierząt podczas transportu w klatkach o wysokościach: 40, 55 i 90cm. (podłoga: 0,70 x 0,52m)

7 Przewóz i wyładunek Przepływ powietrza w pojeździe podczas jazdy Oczekiwanie na wyładunek w miejscu przeznaczenia zwiększa u ptaków ryzyko uszkodzeń okolicy mostka (mięśnie piersiowe) Wydłużenie czasu trwania transportu zwiększa procent zwierząt padłych podczas podróży

8 Podsumowanie Załadunek musi być przeprowadzany przez wyszkolony personel. Środki transportu drobiu muszą być odpowiednio zaprojektowane oraz zapewniać odpowiednie warunki termiczne i właściwą wentylację Należy unikać oczekiwania w miejscu przeznaczenia na rozładunek – transport powinien docierać w miejsce przeznaczenia zgodnie z planem.

9 Dziękuję za uwagę Opracowano na podstawie materiałów z prezentacji autorstwa Bo Algersa, Swedish University of Agricultural Sciences


Pobierz ppt "Podstawy naukowe dla właściwego postępowania z drobiem podczas transportu Na podstawie materiałów ze szkolenia w Teramo, Włochy z 26-30 stycznia 2009r."

Podobne prezentacje


Reklamy Google