Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

SEMINARIUM POSPOLITE RUSZENIE DORADZTWA ZAWODOWEGO Rybnik, 12 stycznia 2010 r.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "SEMINARIUM POSPOLITE RUSZENIE DORADZTWA ZAWODOWEGO Rybnik, 12 stycznia 2010 r."— Zapis prezentacji:

1 SEMINARIUM POSPOLITE RUSZENIE DORADZTWA ZAWODOWEGO Rybnik, 12 stycznia 2010 r.

2 WYRÓŻNIONE RAPORTY RESORT EDUKACJI GALA WRĘCZENIA NAGRÓD W KONKURSIE NA NAJLEPSZY RAPORT Z WYDARZEŃ OTK

3 Przedszkole nr 83 ZUCH w Poznaniu GALA WRĘCZENIA NAGRÓD W KONKURSIE NA NAJLEPSZY RAPORT Z WYDARZEŃ OTK POZNAJEMY ZAWODY WYCIECZKI DZIECI DO ZAKŁADÓW PRACY Każdy mały ZUCH wie, że wszystkie zawody są ważne i że trzeba szanować ludzi bez względu na to, jaki zawód wykonują. Tydzień ten rozbudził w dzieciach marzenia kim będę, jak dorosnę?, a to najpiękniejsze, co mogło się wydarzyć. Radość, uśmiech, dobra zabawa i zadowolenie dziecka TO NAJWIĘKSZY SUKCES TEJ AKCJI!

4 Zespół Szkół Rolniczych CKP w Białymstoku GALA WRĘCZENIA NAGRÓD W KONKURSIE NA NAJLEPSZY RAPORT Z WYDARZEŃ OTK WYBRANE ZREALIZOWANE DZIAŁANIA: - Wycieczka do Narodowego Banku Polskiego w Białymstoku. - Lekcje wychowawcze: Rola wiedzy i kompetencji w dokonywaniu wyborów zawodowych. - Panel dyskusyjny: Moje gospodarstwo agroturystyczne – istota działalności, pozyskiwanie funduszy, efektywność przedsięwzięcia. - Warsztaty z zakresu planowania ścieżki kariery zawodowej. Uczestnictwo w warsztatach w wielu uczniach wzbudziło refleksję, czy wybrany przez nich zawód jest zgodny z ich osobowością zawodową?

5 Zespół Szkół Zawodowych im. Sandora Petöfi w Ostródzie GALA WRĘCZENIA NAGRÓD W KONKURSIE NA NAJLEPSZY RAPORT Z WYDARZEŃ OTK WYBRANE ZREALIZOWANE DZIAŁANIA: - Spotkanie uczniów z pracownikiem banku PKO BP. - Wizyta na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. - Wizyta w Młodzieżowym Centrum Kariery i w firmie Delikates. - Prezentacje multimedialne: Asertywna postawa w pracy zawodowej, Negocjacje – droga do porozumienia, Zarządzanie sobą w czasie, Komunikacja werbalna i niewerbalna.

6 Zespół Szkół Technicznych w Radomiu WYBRANE ZREALIZOWANE DZIAŁANIA: GALA WRĘCZENIA NAGRÓD W KONKURSIE NA NAJLEPSZY RAPORT Z WYDARZEŃ OTK - Cykl Gość z karierą – spotkania z absolwentami szkoły, którzy odnieśli sukces zawodowy. - Warsztaty: Informacja zawodowa, Testy predyspozycji zawodowych, Planowanie kariery zawodowej, Status bezrobotnego oraz usługi Powiatowego Urzędu Pracy. - Seminarium dla doradców zawodowych z regionu radomskiego.

7 Zespół Szkół Rolniczych w Cudzynowicach WYBRANE ZREALIZOWANE DZIAŁANIA: GALA WRĘCZENIA NAGRÓD W KONKURSIE NA NAJLEPSZY RAPORT Z WYDARZEŃ OTK - Wykład dotyczący zawodów przyszłości. - Warsztaty: Umiejętności a wykonywany zawód a zawody przyszłości. - Wizyta w studiu telewizyjnym – zapoznanie się z zawodami redaktora i operatora. - Spotkania z lokalnymi przedsiębiorcami oraz absolwentami szkoły dot. szczebli drogi zawodowej prowadzącej do sukcesów. Bez zazdrości, kierując się uczciwością, można naprawdę wiele osiągnąć

8 Zespół Szkół Usługowych w Gdyni WYBRANE ZREALIZOWANE DZIAŁANIA: GALA WRĘCZENIA NAGRÓD W KONKURSIE NA NAJLEPSZY RAPORT Z WYDARZEŃ OTK - Ankieta dotycząca preferencji zawodowych. - Warsztaty: Recepta na karierę. - Wystawa: Sztuka autoprezentacji. - Udostępnienie poradników multimedialnych: Jak zdobyć pracę i programu wspomagającego wybór studiów. Wielu młodych ludzi zaczęło się zastanawiać, jakie rzeczywiście ma wyobrażenie o swojej przyszłej drodze życiowej i karierze zawodowej.

9 Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Raciborzu WYBRANE ZREALIZOWANE DZIAŁANIA: GALA WRĘCZENIA NAGRÓD W KONKURSIE NA NAJLEPSZY RAPORT Z WYDARZEŃ OTK - Warsztaty dla uczniów gimnazjum: Wybieram zawód i szkołę, Przygotowuję się do wyboru zawodu i szkoły. - Warsztaty dla uczniów ponadgimnazjalnych: Kreowanie własnej przyszłości. - Warsztaty dla rodziców: Jak pomóc nastolatkowi w wyborze zawodu i szkoły. - Lekcje wychowawcze na temat cech osobowości i zawodów. - Spotkanie z adwokatem – zapoznanie się z zawodem. - Warsztaty: Mowa ciała w praktyce – prelekcja filmowa.

10 Poradnie Psychologiczno-Pedagogiczne nr 3 i nr 5 w Katowicach, Malta – Ośrodek Pomocy Osobom Niepełnosprawnym w Katowicach GALA WRĘCZENIA NAGRÓD W KONKURSIE NA NAJLEPSZY RAPORT Z WYDARZEŃ OTK WYBRANE ZREALIZOWANE DZIAŁANIA: - Happening: Świadome planowanie kariery – szkoła miejscem pełnego rozwoju. - Pokaz mody i fryzur (ZS Odzieżowych i Ogólnokształcących). - Wykład Potrzeba kształcenia technicznego w dzisiejszej rzeczywistości – student III roku Politechniki Śląskiej. - Zaprezentowanie przez szkoły swoich ofert edukacyjnych. Władze miasta Katowice zaproponowały, aby impreza miała charakter cykliczny i odbywała się corocznie

11 WYBRANE ZREALIZOWANE DZIAŁANIA: GALA WRĘCZENIA NAGRÓD W KONKURSIE NA NAJLEPSZY RAPORT Z WYDARZEŃ OTK -Warsztaty: Wybór przyszłego zawodu, ścieżki kształcenia, Stres i radzenie sobie z nim, Szczęście a kariera zawodowa. -Warsztaty: Metody i narzędzia w poradnictwie kariery. - Wykłady: Złoty środek w relacjach rodzina – praca – dla rodziców. Rozwijam zainteresowania mego wnuczka – dla babć i dziadków. Takie inicjatywy godne są kontynuacji w przyszłości

12 WYBRANE ZREALIZOWANE DZIAŁANIA: GALA WRĘCZENIA NAGRÓD W KONKURSIE NA NAJLEPSZY RAPORT Z WYDARZEŃ OTK - Cykl 15 seminariów i warsztatów dla uczniów, rodziców i nauczycieli oraz osób zainteresowanych rozwojem zawodowym. Tematyka: trening twórczości, asertywności, radzenia sobie ze stresem, rozpoznawanie swoich predyspozycji, sztuka autoprezentacji, rozmowy kwalifikacyjne. - Indywidualne doradztwo zawodowe. - Przedstawienie oferty edukacyjnej lokalnych szkół i instytucji: Wojewódzki Urząd Pracy, Straż Miejska.

13 GALA WRĘCZENIA NAGRÓD W KONKURSIE NA NAJLEPSZY RAPORT Z WYDARZEŃ OTK WYBRANE ZREALIZOWANE DZIAŁANIA: - Przedstawienie: Zawody naszych rodziców. - Spotkanie z leśnikiem w szkolnej świetlicy. - Warsztaty szkoleniowe: Twoje drzwi do kariery. - Spotkanie z malarką w galerii sztuki. - Spotkanie z farmaceutą. Ponieważ akcja OTK cieszyła się dużym zainteresowaniem ze strony dyrekcji, nauczycieli i dzieci, pragniemy wpisać ją na stałe w harmonogram imprez odbywających się w naszej szkole

14 GALA WRĘCZENIA NAGRÓD W KONKURSIE NA NAJLEPSZY RAPORT Z WYDARZEŃ OTK WYBRANE ZREALIZOWANE DZIAŁANIA: Szkoła Podstawowa nr 202 im. Jana Pawła II w Łodzi - Przeprowadzenie w każdej klasie lekcji na temat doradztwa zawodowego. - Wykonanie przez uczniów prac plastycznych: Kim chcę zostać w przyszłości? - Inscenizacja o zawodach: Kim zostanę za kilka lat? połączona z występem tanecznym i chóralnym uczniów szkoły. Uczestnictwo w I Ogólnopolskim Tygodniu Kariery odgrywa ważną rolę w planowaniu własnej kariery zawodowej tak, aby zawód nie zawiódł

15 Dolnośląska Sieć Biur Karier GALA WRĘCZENIA NAGRÓD W KONKURSIE NA NAJLEPSZY RAPORT Z WYDARZEŃ OTK WYBRANE ZREALIZOWANE DZIAŁANIA: - Organizacja cyklu wykładów i prezentacji. - Indywidualne konsultacje z doradcą zawodowym. - Warsztaty: Planowanie własnej ścieżki kariery, Skuteczne poszukiwanie pracy, Radzenie sobie ze stresem, Skuteczne zarządzanie czasem, Autoprezentacja, Jak zrobić dobre wrażenie. Umożliwienie kontaktów z firmami regionalnymi, w wielu przypadkach zaowocowało nawiązaniem współpracy

16 GALA WRĘCZENIA NAGRÓD W KONKURSIE NA NAJLEPSZY RAPORT Z WYDARZEŃ OTK Zespół Szkół Licealnych w Kramsku WYBRANE ZREALIZOWANE DZIAŁANIA: - Dzień pod hasłem: Recepta na karierę – spotkania ze strażakiem, policjantem, sprzedawcą. - Spotkanie z doradcą zawodowym, zachęcającym uczniów do mądrej realizacji swoich marzeń zawodowych. - Konkurs zawodoznawczy: Kaletnik, czyli kto? - Warsztaty: Moja droga do sukcesu.

17 Gimnazjum nr 2 w Bielawie GALA WRĘCZENIA NAGRÓD W KONKURSIE NA NAJLEPSZY RAPORT Z WYDARZEŃ OTK WYBRANE ZREALIZOWANE DZIAŁANIA: - Konkursy plastyczne (udział ok. 120 osób): Mój wymarzony zawód oraz Zawód przyszłości. - Konkurs literacki: Moja kariera, mój plan, moje życie. - Sondaż uczniowski: Kto Twoim zdaniem osiągnął sukces zawodowy? Sukces dla młodzieży to nie tylko sława, kariera i pieniądze, ale przede wszystkim zadowolenie z wykonywanego zawodu

18 GALA WRĘCZENIA NAGRÓD W KONKURSIE NA NAJLEPSZY RAPORT Z WYDARZEŃ OTK WYRÓŻNIONE RAPORTY RESORT PRACY

19 GALA WRĘCZENIA NAGRÓD W KONKURSIE NA NAJLEPSZY RAPORT Z WYDARZEŃ OTK Miejski Urząd Pracy w Kielcach WYBRANE ZREALIZOWANE DZIAŁANIA: - Warsztaty doradcze Body language w pracy i na co dzień. - Warsztaty doradcze Jak opanować stres przed: egzaminem, rozmową kwalifikacyjną, wyznaniem miłości? - Panel dyskusyjny Kariera duchowna. - Panel dyskusyjny Kariera w mediach elektronicznych. - Dni otwarte dla osób niepełnosprawnych.

20 GALA WRĘCZENIA NAGRÓD W KONKURSIE NA NAJLEPSZY RAPORT Z WYDARZEŃ OTK Powiatowy Urząd Pracy w Rybniku WYBRANE ZREALIZOWANE DZIAŁANIA: - Warsztaty Potencjał zawodowy a sukces w procesie rekrutacji. - Warsztaty Umiejętność poszukiwania pracy. - Dzień Otwarty dla Osób Niepełnosprawnych. W ramach spotkania odbyły się: Debata Otwórzmy Drzwi Niepełnosprawnym, Minitargi Pracy dla Osób Niepełnosprawnych. - Włączenie się w szereg działań realizowanych przez Rybnicką Platformę Poradnictwa Zawodowego. Ogólnopolski Tydzień Kariery stał się dla nas dodatkową okazją do wzmożenia działań na rzecz aktywizacji osób niepełnosprawnych i poprawy ich funkcjonowania w społeczeństwie.

21 GALA WRĘCZENIA NAGRÓD W KONKURSIE NA NAJLEPSZY RAPORT Z WYDARZEŃ OTK Powiatowy Urząd Pracy w Mysłowicach WYBRANE ZREALIZOWANE DZIAŁANIA: - Spotkanie zawodoznawcze w Elektrowni Jaworzno III. - Wycieczka w ramach poznania zawodu do Straży Pożarnej oraz zwiedzanie Muzeum Pożarnictwa z młodzieżą niepełnosprawną ze Stowarzyszenia Pomocy Niepełnosprawnym RADOŚĆ. - Warsztaty doradców zawodowych oraz spotkania informacyjne z uczniami. - Targi pracy.

22 GALA WRĘCZENIA NAGRÓD W KONKURSIE NA NAJLEPSZY RAPORT Z WYDARZEŃ OTK Powiatowy Urząd Pracy w Kępnie WYBRANE ZREALIZOWANE DZIAŁANIA: - Warsztaty dla bezrobotnych i poszukujących pracy Sztuka i sekrety osobistego magnetyzmu. - Badania ankietowe wśród uczniów ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych dotyczące trafności wyboru kierunku kształcenia. - Stanowiska informacyjne dla młodzieży na temat trendów współczesnego rynku pracy, zawodów przyszłości, możliwości kształcenia i podnoszenia kwalifikacji.

23 GALA WRĘCZENIA NAGRÓD W KONKURSIE NA NAJLEPSZY RAPORT Z WYDARZEŃ OTK International Students Club w Gdyni WYBRANE ZREALIZOWANE DZIAŁANIA: - Czat ABC niepełnosprawnego studenta na rynku pracy. - Czat Jak przygotować dokumenty aplikacyjne. - Jak założyć własną działalność gospodarczą. - Metody poszukiwania pracy. - Autoprezentacja i stres - jak to z nim jest? - Urząd pracy – poradnik użytkownika.

24 GALA WRĘCZENIA NAGRÓD W KONKURSIE NA NAJLEPSZY RAPORT Z WYDARZEŃ OTK Wojewódzki Urząd Pracy w Olsztynie WYBRANE ZREALIZOWANE DZIAŁANIA: - Spotkania informacyjne z młodzieżą szkół ponadgimnazjalnych. - Warsztaty dla młodzieży: Poznaj swój potencjał, Zareklamuj siebie – dokumenty aplikacyjne, Promocja samego siebie, Własny projekt kariery – podejmowanie decyzji zawodowych, Wybór przyszłego zawodu – ścieżki kształcenia, Szczęście a kariera zawodowa. - Prelekcje: Dlaczego warto korzystać z doradztwa zawodowego, Zawód – żołnierz. - Szkolenie dla doradców z OAZ Sposoby podejmowania decyzji zawodowych. - Konkurs Zawody przyszłości skierowany do uczniów klas III gimnazjum.

25 GALA WRĘCZENIA NAGRÓD W KONKURSIE NA NAJLEPSZY RAPORT Z WYDARZEŃ OTK Powiatowy Urząd Pracy w Strzelcach Opolskich WYBRANE ZREALIZOWANE DZIAŁANIA: - Firma – mój sukces. Plusy i minusy prowadzenia własnej działalności gospodarczej – spotkanie z lokalnymi przedsiębiorcami. - Dobra decyzja – spotkanie z osobami, które podjęły własną działalność gospodarczą po otrzymaniu dotacji z PUP. - Krok po kroku – zakładam firmę – wsparcie finansowe dla rozpoczynających działalność gospodarczą. - Czy nadaję się na przedsiębiorcę? – zajęcia warsztatowe. Strzeleckie Dni Kariery zmobilizowały mnie do otwarcia własnej działalności gospodarczej!

26 GALA WRĘCZENIA NAGRÓD W KONKURSIE NA NAJLEPSZY RAPORT Z WYDARZEŃ OTK Lokalne Centrum Doradztwa Zawodowego przy Centrum Kształcenia Ustawicznego w Białymstoku WYBRANE ZREALIZOWANE DZIAŁANIA: - Seminarium Młodzież niepełnosprawna w polskim systemie edukacji – ograniczenia i możliwości. Budowanie koalicji na rzecz wspierania rozwoju ścieżki kariery. - Zajęcia informacyjne Czynniki wyboru zawodu. Zainteresowania zawodowe. - Warsztaty z zakresu samopoznania w aspekcie planowania przyszłości edukacyjno-zawodowej dla młodzieży niepełnosprawnej.

27 GALA WRĘCZENIA NAGRÓD W KONKURSIE NA NAJLEPSZY RAPORT Z WYDARZEŃ OTK Partnerstwo lokalne: PPP w Rawiczu, szkoły podstawowe, gimnazjalne i ponadgimnazjalne w Rawiczu i powiecie, Gminne Centrum Informacji, Mobilne Centrum Informacji Zawodowej OHP, Regionalna Izba Przemysłowo-Handlowa WYBRANE ZREALIZOWANE DZIAŁANIA: - Porady indywidualne, konsultacje, zajęcia warsztatowe. - Prelekcje z zakresu poradnictwa zawodowego, przygotowanie stoisk z aktualnymi ofertami szkół ponadgimnazjalnych, informatorami o zawodach oraz instytucjach gminnych zajmujących się doradztwem zawodowym. - Współpraca z Mobilnym Centrum Informacji Zawodowej w Lesznie – wspólne działania dla gimnazjalistów.

28 GALA WRĘCZENIA NAGRÓD W KONKURSIE NA NAJLEPSZY RAPORT Z WYDARZEŃ OTK Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach WYBRANE ZREALIZOWANE DZIAŁANIA: - Opracowanie 3 wersji scenariuszy warsztatów dla uczniów szkoły podstawowej Ile zawodów ma mama, czyli poznajemy zawody. - Opracowanie gry dydaktycznej Czarny Piotruś i zawody. - Warsztaty dla uczniów lokalnych gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.

29 GALA WRĘCZENIA NAGRÓD W KONKURSIE NA NAJLEPSZY RAPORT Z WYDARZEŃ OTK Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej we Wrocławiu WYBRANE ZREALIZOWANE DZIAŁANIA: - Targi Edukacji i Pracy OHP Twoja kariera w Twoich rękach. - Spotkanie w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej – prezentacja Młodzież bliżej rynku pracy – sytuacja na dolnośląskim rynku pracy. - Zajęcia grupowe dla studentów i absolwentów uczelni wyższych Poznaj swoje preferencje, Autoprezentacja, przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej.

30 GALA WRĘCZENIA NAGRÓD W KONKURSIE NA NAJLEPSZY RAPORT Z WYDARZEŃ OTK Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Skierniewicach, Wojewódzki Urząd Pracy w Łodzi WYBRANE ZREALIZOWANE DZIAŁANIA: - Konkurs plastyczny, Kim będę? dla uczniów kl. IV–VI szkół podstawowych. - Otwarty dzień poradnictwa zawodowego. - I Targi Poradnictwa Zawodowego Nauka – Praca – Kariera. - Warsztaty w 3 modułach: przedsiębiorczym, motywacyjnym i informacyjnym. - Konferencja Wskaźniki jakości pracy w obszarze doradztwa zawodowego. - Zajęcia warsztatowe Podróż w głąb siebie. - Spotkanie międzyresortowego zespołu ds. rozwoju poradnictwa zawodowego.

31 GALA WRĘCZENIA NAGRÓD W KONKURSIE NA NAJLEPSZY RAPORT Z WYDARZEŃ OTK Powiatowy Urząd Pracy w Gliwicach WYBRANE ZREALIZOWANE DZIAŁANIA: - Zasady tworzenia dokumentów aplikacyjnych – warsztaty otwarte dla osób bezrobotnych i innych zainteresowanych. - Kreatywne myślenie – gry edukacyjne i zabawy. - Indywidualne konsultacje z doradcą zawodowym dla wszystkich zainteresowanych. - Dokumenty aplikacyjne – Twoja profesjonalna wizytówka. - Poznaj swój potencjał: testy predyspozycji zawodowych. - Metody poszukiwania pracy – chcieć to móc.

32 GALA WRĘCZENIA NAGRÓD W KONKURSIE NA NAJLEPSZY RAPORT Z WYDARZEŃ OTK Powiatowy Urząd Pracy w Ostrowcu Świętokrzyskim WYBRANE ZREALIZOWANE DZIAŁANIA: - Warsztaty: Moje miejsce w świecie pracy – świadome podejmowanie decyzji. Bez błądzenia do celu, Aktywnie na rynku, Dokumenty aplikacyjne oraz rozmowa kwalifikacyjna w procesie doboru pracowników. - Konsultacje indywidualne z doradcami zawodowymi. - Konkurs plastyczny Zawód przyszłości. Podjęte działania pokazały, jak duże jest zapotrzebowanie na usługi doradcze oraz to, że warto je promować

33 GALA WRĘCZENIA NAGRÓD W KONKURSIE NA NAJLEPSZY RAPORT Z WYDARZEŃ OTK Izba Rzemieślnicza w Rybniku WYBRANE ZREALIZOWANE DZIAŁANIA: - Spotkanie z uczniami gimnazjum Hufca Pracy w Rybniku. - Konferencja dla dyrektorów i pedagogów szkół gimnazjalnych. - Spotkania w gimnazjach, podczas których przedstawiano ciekawe zawody rzemieślnicze, podkreślając atrakcyjność zawodów budowlanych. Młodzież oraz pedagodzy stwierdzili jednoznacznie, że należy organizować spotkania z rodzicami, młodzieżą szkół gimnazjalnych już od pierwszej klasy, aby informować ich o kształceniu zawodowym

34 HONOROWI PATRONI AKCJI SDSiZ – I OTK 2009

35 SPONSORZY I OGÓLNOPOLSKIEGO TYGODNIA KARIERY 2009 Na poziomie centralnym, w efekcie starań ZG SDSiZ RP, organizację OTK w różnej formie i postaci sponsorowali: - ECORYS Polska, - PROGRA, - Westhill Consulting, - Związek Rzemiosła Polskiego, - Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, - KOWEZiU, - Ministerstwo Edukacji Narodowej.

36 W OTK połączyliśmy w jedno nasze: profesję, pasję i powołanie. Było to prawdziwe POSPOLITE RUSZENIE na rzecz planowania kariery!


Pobierz ppt "SEMINARIUM POSPOLITE RUSZENIE DORADZTWA ZAWODOWEGO Rybnik, 12 stycznia 2010 r."

Podobne prezentacje


Reklamy Google