Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pokonać stres przedegzaminacyjny mgr Renata Oskędra mgr Agata Pajkert-Skadłubowicz Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy dla Dzieci Słabo Widzących i Niewidomych.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Pokonać stres przedegzaminacyjny mgr Renata Oskędra mgr Agata Pajkert-Skadłubowicz Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy dla Dzieci Słabo Widzących i Niewidomych."— Zapis prezentacji:

1 Pokonać stres przedegzaminacyjny mgr Renata Oskędra mgr Agata Pajkert-Skadłubowicz Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy dla Dzieci Słabo Widzących i Niewidomych w Dąbrowie Górniczej

2 Górniczej Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy dla Dzieci Słabo Widzących i Niewidomych w Dąbrowie Górniczej Stres to naturalna reakcja naszego organizmu na zagrożenie. Odrobina stresu może pobudzać nas do bardziej efektywnego działania, jednak jeśli jest on zbyt intensywny i długotrwały, może się negatywnie odbić na naszym zdrowiu. Wyróżniamy fizyczne oraz psychiczne symptomy stresu.

3 Fizyczne symptomy stresu to : zawroty głowy zawroty głowy rozszerzone źrenice rozszerzone źrenice napięty kark i ramiona napięty kark i ramiona szybkie i płytkie oddychanie szybkie i płytkie oddychanie skurcze żołądka, mdłości skurcze żołądka, mdłości pocenie się pocenie się suchość w gardle suchość w gardle zaciśnięte gardło zaciśnięte gardło wilgotne, zimne dłonie wilgotne, zimne dłonie uginające się kolana uginające się kolana Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy dla Dzieci Słabo Widzących i Niewidomych w Dąbrowie Górniczej

4 Psychiczne symptomy stresu: apatia tłumienie uczuć zamykanie się w sobie zapominanie lęk napięcie emocjonalne koszmary senne piskliwy, nerwowy śmiech poczucie niezadowolenia drażliwość słaba koncentracja nadmierna skłonność do płaczu tendencja do łatwego ulegania przerażeniu Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy dla Dzieci Słabo Widzących i Niewidomych w Dąbrowie Górniczej

5 Pięć rzeczy zwiększających stres przedegzaminacyjny: 1. Nadmierna nauka. 2. Oczekiwania i wymagania innych osób. 3. Rozpoczęcie nauki tuż przed egzaminem. 4. Zbytnie zamartwianie się. 5. Brak snu.

6 Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy dla Dzieci Słabo Widzących i Niewidomych w Dąbrowie Górniczej Pięć rzeczy zmniejszających stres przedegzaminacyjny: 1. Rozmowa o swoich lękach z rodzicami, nauczycielami i przyjaciółmi. 1. Rozmowa o swoich lękach z rodzicami, nauczycielami i przyjaciółmi. 2. Wykonywanie ćwiczeń fizycznych. 2. Wykonywanie ćwiczeń fizycznych. 3. Przeznaczenie czasu wolnego na wypoczynek. 3. Przeznaczenie czasu wolnego na wypoczynek. 4. Bycie świadomym tego, że zdane egzaminy nie są świadectwem tego, jakim jesteś człowiekiem. 4. Bycie świadomym tego, że zdane egzaminy nie są świadectwem tego, jakim jesteś człowiekiem. 5. Unikanie martwienia się na zapas. 5. Unikanie martwienia się na zapas.

7 Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy dla Dzieci Słabo Widzących i Niewidomych w Dąbrowie Górniczej Zdrowie a nauka Stosowanie zrównoważonej diety jest konieczne podczas nauki. Pokarm bogaty w białka, witaminy i minerały nie tylko wzmacnia Twój organizm, Ale także pozwala utrzymać stały, właściwy poziom energii w organizmie. Najzdrowsze przed egzaminami są lekkie, łatwostrawne posiłki Warto i należy jeść: Lekkie posiłki złożone głównie z ryżu i kaszy gryczanej oraz gotowanych warzyw. Lekkie posiłki złożone głównie z ryżu i kaszy gryczanej oraz gotowanych warzyw. Duże ilości owoców, które powinny być spożywane pomiędzy posiłkami. Duże ilości owoców, które powinny być spożywane pomiędzy posiłkami.

8 Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy dla Dzieci Słabo Widzących i Niewidomych w Dąbrowie Górniczej Czynniki stresogenne Stres może wynikać z różnych czynników pojawiających się podczas sesji egzaminacyjnej. Te czynniki to np. rodzice, którzy zbyt mało wspierają Cię w wysiłkach, a nawet mieszkanie, w który nie da się uczyć. Jednak główną przyczyną obniżenia odporności na stres jest świadomość tego, że nie zdążysz się przygotować. Rada: bądź systematyczny!!!! Powtarzanie w sposób zorganizowany i racjonalny ułatwi Ci zapamiętywanie potrzebnych informacji.

9 Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy dla Dzieci Słabo Widzących i Niewidomych w Dąbrowie Górniczej Porady dotyczące powtórek: Sporządź harmonogram powtórek, wypisz przedmioty, z którym musisz się przygotować, a następnie każdy dzień nauki podziel na osobne sesje. Przeznacz więcej czasu na naukę przedmiotów, które uważasz za trudne, planuj ich opracowywanie w czasie, w którym jesteś najbardziej wypoczęty, Pod koniec każdego dnia zorganizuj sobie godzinę, na powtórzenie tego co do tej pory udało Ci się przerobić, Pamiętaj, aby w rozkład Twojego zwykłego dnia nauki wpisane były też przerwy, pomogą Ci one płynnie przejść od powtórki materiału z jednego przedmiotu do powtórki kolejnego. Aby dobrze przyswoić materiał czytaj swoje notatki, zakreślaj najważniejsze fakty, które musisz znać, swoimi słowami przedstawiaj na głos wcześniej wyuczony materiał, przeczytaj ponownie przerobiony rozdział, w celu upewnienia się, że zawarte w nim informacje zostały przez Ciebie dobrze zapamiętane.

10 Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy dla Dzieci Słabo Widzących i Niewidomych w Dąbrowie Górniczej Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy dla Dzieci Słabo Widzących i Niewidomych w Dąbrowie Górniczej Nerwy przedegzaminacyjne Każdy denerwuje się przez egzaminami, są jednak sposoby by utrzymać swój niepokój pod kontrolą. Opowiedz o swoich lękach bliskim, wysłuchaj ich słów otuchy, Opowiedz o swoich lękach bliskim, wysłuchaj ich słów otuchy, Pamiętaj że, zarówno w trakcie egzaminów, jak i przed nimi musisz się dobrze odżywiać i wysypiać, Pamiętaj że, zarówno w trakcie egzaminów, jak i przed nimi musisz się dobrze odżywiać i wysypiać, Myśl pozytywnie!!!! Badania udowadniają, że myślenie pozytywne ocen, Myśl pozytywnie!!!! Badania udowadniają, że myślenie pozytywne ocen, naprawdę może pomóc w uzyskaniu lepszy, Ćwiczenie technik relaksacyjnych, wizualizacji oraz pozytywnego myślenia powinno przebiegać długofalowo, możliwe jest uzyskanie odrobiny natychmiastowej ulgi, jednak wyraźnych efektów można spodziewać się dopiero po 2-3 miesiącach systematycznej pracy.

11 Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy dla Dzieci Słabo Widzących i Niewidomych w Dąbrowie Górniczej Jak szybko się uspokoić tuż przed egzaminem? Pomyśl, że jutro o tej samej porze będziesz już po egzaminie, Pomyśl, że jutro o tej samej porze będziesz już po egzaminie, Wizualizuj sobie Twoje ulubione, najbardziej relaksujące miejsce, Wizualizuj sobie Twoje ulubione, najbardziej relaksujące miejsce, Przypomnij sobie o swoim ostatnim osiągnięciu, z którego jesteś Przypomnij sobie o swoim ostatnim osiągnięciu, z którego jesteśdumny, Zjedz pierniczka (imbir w nim zawarty pomaga się uspokoić), Zjedz pierniczka (imbir w nim zawarty pomaga się uspokoić), Dodaj sobie pozytywnej energii, robiąc przez godzinę coś, co sprawia Ci przyjemność. Dodaj sobie pozytywnej energii, robiąc przez godzinę coś, co sprawia Ci przyjemność.

12 Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy dla Dzieci Słabo Widzących i Niewidomych w Dąbrowie Górniczej Utrata pamięci Utrata pamięci to dość powszechny symptom zdenerwowania. Jeśli uda Ci się opanować nerwy, informacje same do Ciebie wrócą. W sytuacji, w której naprawdę nie możesz sobie niczego przypomnieć, spróbuj zastosować poniższe triki: postaraj się zobrazować sobie informacje, których postaraj się zobrazować sobie informacje, których potrzebujesz, wizualizuj książkę tak jakbyś oglądał film, potrzebujesz, wizualizuj książkę tak jakbyś oglądał film, usiłując przypomnieć sobie jakąś teorię lub równanie, przeglądaj w wyobraźni dane z nimi związane. usiłując przypomnieć sobie jakąś teorię lub równanie, przeglądaj w wyobraźni dane z nimi związane.

13 Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy dla Dzieci Słabo Widzących i Niewidomych w Dąbrowie Górniczej Analiza poegzaminacyjna Unikanie martwienia się na zapas po napisanym egzaminie jest sprawą fundamentalną, aby czuć się pozytywnie i niepotrzebnie nie trać energii. Napisałeś już egzamin, nic więcej nie da się zrobić, przestań więc zadręczać się przeszłością, Napisałeś już egzamin, nic więcej nie da się zrobić, przestań więc zadręczać się przeszłością, Nie wdawaj się z przyjaciółmi w poegzaminacyjne analizy pytań, nie debatuj na temat wyniku, Nie wdawaj się z przyjaciółmi w poegzaminacyjne analizy pytań, nie debatuj na temat wyniku, Po egzaminie powinieneś zafundować sobie zasłużony wypoczynek. Po egzaminie powinieneś zafundować sobie zasłużony wypoczynek.

14 Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy dla Dzieci Słabo Widzących i Niewidomych w Dąbrowie Górniczej Wyniki egzaminu – nabierz dystansu Wyniki egzaminu – nabierz dystansu Kiedy czekasz na otrzymanie wyników, możesz łatwo popaść w pesymizm i zacząć wyobrażać sobie najgorszy scenariusz, Kiedy czekasz na otrzymanie wyników, możesz łatwo popaść w pesymizm i zacząć wyobrażać sobie najgorszy scenariusz, Ignoruj informacje dochodzące z mediów o tym, że egzaminy stają się coraz łatwiejsze bądź trudniejsze; spowodują jedynie, że zaczniesz martwić się jeszcze bardziej, Ignoruj informacje dochodzące z mediów o tym, że egzaminy stają się coraz łatwiejsze bądź trudniejsze; spowodują jedynie, że zaczniesz martwić się jeszcze bardziej, To normalne, że jesteś spięty, kiedy myślisz o swoich ocenach, mimo wszystko istnieje wiele sposobów byś poczuł się rozluźniony, To normalne, że jesteś spięty, kiedy myślisz o swoich ocenach, mimo wszystko istnieje wiele sposobów byś poczuł się rozluźniony, Przygotuj się zarówno na dobrą, jak i złą wiadomość, Przygotuj się zarówno na dobrą, jak i złą wiadomość, Pamiętaj, że zamartwianie się, płacz i nadmierny stres w niczym nie pomagają, gdyż i tak przecież jest już po wszystkim. Pamiętaj, że zamartwianie się, płacz i nadmierny stres w niczym nie pomagają, gdyż i tak przecież jest już po wszystkim.

15 Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy dla Dzieci Słabo Widzących i Niewidomych w Dąbrowie Górniczej Bibliografia: A. Naik: Pokonaj stres! Poradnik przedegzaminacyjny. A. Naik: Pokonaj stres! Poradnik przedegzaminacyjny. Angelow Bosse: Jak się uczyć skutecznie, szybko i przyjemnie. Poradnik nowoczesnych metod nauki dla uczniów i studentów. Angelow Bosse: Jak się uczyć skutecznie, szybko i przyjemnie. Poradnik nowoczesnych metod nauki dla uczniów i studentów. Więcek Zygmunt, Jawiński Adam: Sposób na nerwy : Stres. Więcek Zygmunt, Jawiński Adam: Sposób na nerwy : Stres. Julian Elliot, Maurice Place : Dzieci i młodzież w kłopocie : poradnik nie tylko dla psychologów.


Pobierz ppt "Pokonać stres przedegzaminacyjny mgr Renata Oskędra mgr Agata Pajkert-Skadłubowicz Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy dla Dzieci Słabo Widzących i Niewidomych."

Podobne prezentacje


Reklamy Google