Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Projekt „ROZWÓJ PRZEZ KOMPETENCJE” jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny Kapitał.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Projekt „ROZWÓJ PRZEZ KOMPETENCJE” jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny Kapitał."— Zapis prezentacji:

1 Projekt „ROZWÓJ PRZEZ KOMPETENCJE” jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny Kapitał Ludzki 2007-2013 CZŁOWIEK – NAJLEPSZA INWESTYCJA Publikacja jest współfinansowana przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Prezentacja jest dystrybuowana bezpłatnie

2 Gimnazjum w Zabłudowie Nazwa szkoły: Gimnazjum w Zabłudowie 96/20_MP_G2 ID grupy: 96/20_MP_G2 Matematyczno- Kompetencja: Matematyczno- Przyrodnicza Przyrodnicza Cz ą steczkowa budowa Temat projektowy: Cz ą steczkowa budowa materii materii II 2009/2010 Semestr/rok szkolny: II 2009/2010

3 Materia – jest to wszystko co nas otacza

4 Szkło, drewno, stal, wszystkie organizmy żywe... składają się z atomów. Z bardzo malutkich atomów są budowane substancje, z których powstał Wszechświat,Ziemia i życie.

5 Atom, człowiek, Ziemia, wszechświat.

6 Gdybyśmy wyobrazili sobie jądro atomowe jako piłkę to cały atom byłby wtedy wielkości stadionu.

7 BUDOWA ATOMU

8 Jądro atomowe zbudowane jest z protonów i neutronów, i neutronów, a więc ładunek jądra atomowego jest zawsze dodatni, a jego wielkość jest wielokrotnością liczby protonów.

9 Elektrony Wokół jądra znajdują się elektrony. Jest ich tyle samo ile protonów. Ładunek elektronów jest ujemny, więc równoważy się z ładunkiem wnoszonym przez protony i cały atom jest elektrycznie obojętny.

10 Proton trwała cząstka elementarna z grupy barionów o ładunku +1 i masie spoczynkowej równej ok. 1 u. Liczba protonów w jądrze danego atomu jest równa jego liczbie atomowej, która z kolei jest podstawą uporządkowania atomów w układzie okresowym pierwiastków

11 Neutron jest obojętny elektrycznie Neutrony będące częścią jąder atomowych są bardzo stabilne. Samodzielne neutrony (tzn. występujące poza jądrem) nie są stabilne, ale rozpadają się nie są stabilne, ale rozpadają się w wyniku oddziaływań słabych. Średni czas życia swobodnego neutronu wynosi Średni czas życia swobodnego neutronu wynosi885,7 s (około 15 min.).

12 Projekt „ROZWÓJ PRZEZ KOMPETENCJE” jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny Kapitał Ludzki 2007-2013 CZŁOWIEK – NAJLEPSZA INWESTYCJA Publikacja jest współfinansowana przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Prezentacja jest dystrybuowana bezpłatnie


Pobierz ppt "Projekt „ROZWÓJ PRZEZ KOMPETENCJE” jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny Kapitał."

Podobne prezentacje


Reklamy Google