Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Parlament Europejski Co warto wiedzieć?. Parlament Europejski jest instytucją Unii Europejskiej, której członkowie wybierani są przez obywateli państw.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Parlament Europejski Co warto wiedzieć?. Parlament Europejski jest instytucją Unii Europejskiej, której członkowie wybierani są przez obywateli państw."— Zapis prezentacji:

1 Parlament Europejski Co warto wiedzieć?

2 Parlament Europejski jest instytucją Unii Europejskiej, której członkowie wybierani są przez obywateli państw należących do unii na 5-letnią kadencje.

3 Siedziba Oficjalną siedzibą Parlamentu jest Strasburg (miasto we Francji). Sala obrad plenarnych Parlamentu Europejskiego w Strasburgu

4 Siedziba W Bruksli (Belgia) odbywa się większość obrad parlamentu i mieszczą się biura poselskie, a także komisje parlamentarne i władze klubów. Sala obrad plenarnych Parlamentu Europejskiego w Brukseli

5 Skład Parlament Europejski liczy obecnie 766 eurodeputowanych. Polsce używa się potocznie określenia „europarlamentarzysta”, „eurodeputowany” lub „europoseł”, natomiast oficjalne określenie brzmi: poseł do Parlamentu Europejskiego.

6 Kompetencje: PE jest organem prawodawczym, który wspólnie z Radą stanowi akty prawne, współdziała w uchwalaniu budżetu UE, kontroluje inne instytucje UE, zatwierdza Komisję i jej przewodniczącego; ma prawo uchwalenia wotum nieufności wobec Komisji (większością 2/3 głosów); ma prawo zadawania pytań komisarzom; ma zwyczajową możliwość zadawania pytań Radzie; Komisja jest zobowiązana do składania PE sprawozdań z działalności Unii; Przewodniczący RE składa Parlamentowi sprawozdania z posiedzeń Rady Europejskiej; PE ma prawo do ustanawiania komisji śledczych na wniosek ¼ swoich członków; powołuje Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich

7 Wybory 2009 Poprzednie wybory posłów do Parlamentu Europejskiego w Polsce w 2009 odbyły się 7 czerwca. Wyborcy głosujący w Polsce dokonali wyboru 50 eurodeputownych (z łącznej liczby 736) spośród 1301 kandydatów zarejestrowanych w Polsce. 7 czerwca 2009r. wybory europarlamentarne zorganizowano również w 18 innych państwach UE.

8 Obrady Parlament wybiera spośród swych członków przewodniczącego na 2,5-letnią kadencję, który reprezentuje Parlament na zewnątrz i kieruje jego obradami. Jerzy Karol Buzek –Przewodniczący PE w latach 2009-2012

9 Obrady Parlament nie używa jednego języka obrad. Obrady Parlamentu odbywają się symultanicznie we wszystkich językach Unii, tzn. każdy poseł może mówić w dowolnym języku urzędowym UE, a jego wystąpienie jest tłumaczone na bieżąco na wszystkie pozostałe języki. Obecnie obrady są też tłumaczone na języki wszystkich państw stowarzyszonych.

10 Obrady Wszystkie sesje zwołuje przewodniczący. Sesje plenarne trwają zwykle jeden tydzień w miesiącu i odbywają się w Strasburgu, odbywają się również sesje dwudniowe w Brukseli. W razie potrzeby zwołuje się też sesje nadzwyczajne.

11 Wybory 2014 Wybory do Parlamentu Europejskiego VIII kadencji odbędą się w 28 państwach członkowskich UE w okresie od 22 do 25 maja 2014. W Polsce - 25 maja 2014r.

12 Szkolne wybory Wybory w naszej szkole odbędą się 19 maja 2014r. Od godziny 7 30 do 14 30.


Pobierz ppt "Parlament Europejski Co warto wiedzieć?. Parlament Europejski jest instytucją Unii Europejskiej, której członkowie wybierani są przez obywateli państw."

Podobne prezentacje


Reklamy Google