Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Parlament Europejski Co warto wiedzieć?.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Parlament Europejski Co warto wiedzieć?."— Zapis prezentacji:

1 Parlament Europejski Co warto wiedzieć?

2 Parlament Europejski jest instytucją Unii Europejskiej, której członkowie wybierani są przez obywateli państw należących do unii na 5-letnią kadencje.

3 Siedziba Sala obrad plenarnych Parlamentu Europejskiego w Strasburgu Oficjalną siedzibą Parlamentu jest Strasburg (miasto we Francji).

4 Siedziba Sala obrad plenarnych Parlamentu Europejskiego w Brukseli W Bruksli (Belgia) odbywa się większość obrad parlamentu i mieszczą się biura poselskie, a także komisje parlamentarne i władze klubów.

5 Skład Parlament Europejski liczy obecnie 766 eurodeputowanych. Polsce używa się potocznie określenia „europarlamentarzysta”, „eurodeputowany” lub „europoseł”, natomiast oficjalne określenie brzmi: poseł do Parlamentu Europejskiego.

6 Kompetencje: PE jest organem prawodawczym, który wspólnie z Radą stanowi akty prawne, współdziała w uchwalaniu budżetu UE, kontroluje inne instytucje UE, zatwierdza Komisję i jej przewodniczącego; ma prawo uchwalenia wotum nieufności wobec Komisji (większością 2/3 głosów); ma prawo zadawania pytań komisarzom; ma zwyczajową możliwość zadawania pytań Radzie; Komisja jest zobowiązana do składania PE sprawozdań z działalności Unii; Przewodniczący RE składa Parlamentowi sprawozdania z posiedzeń Rady Europejskiej; PE ma prawo do ustanawiania komisji śledczych na wniosek ¼ swoich członków; powołuje Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich

7 Wybory 2009 Poprzednie wybory posłów do Parlamentu Europejskiego w Polsce w 2009 odbyły się 7 czerwca. Wyborcy głosujący w Polsce dokonali wyboru 50 eurodeputownych (z łącznej liczby 736) spośród 1301 kandydatów zarejestrowanych w Polsce. 7 czerwca 2009r. wybory europarlamentarne zorganizowano również w 18 innych państwach UE.

8 Jerzy Karol Buzek –Przewodniczący PE
Obrady Jerzy Karol Buzek –Przewodniczący PE w latach Parlament wybiera spośród swych członków przewodniczącego na 2,5-letnią kadencję, który reprezentuje Parlament na zewnątrz i kieruje jego obradami.

9 Obrady Parlament nie używa jednego języka obrad. Obrady Parlamentu odbywają się symultanicznie we wszystkich językach Unii, tzn. każdy poseł może mówić w dowolnym języku urzędowym UE, a jego wystąpienie jest tłumaczone na bieżąco na wszystkie pozostałe języki. Obecnie obrady są też tłumaczone na języki wszystkich państw stowarzyszonych .

10 Obrady Wszystkie sesje zwołuje przewodniczący.
Sesje plenarne trwają zwykle jeden tydzień w miesiącu i odbywają się w Strasburgu, odbywają się również sesje dwudniowe w Brukseli. W razie potrzeby zwołuje się też sesje nadzwyczajne.

11 Wybory 2014 Wybory do Parlamentu Europejskiego VIII kadencji odbędą się w 28 państwach członkowskich UE w okresie od 22 do 25 maja 2014. W Polsce - 25 maja 2014r.

12 Szkolne wybory Wybory w naszej szkole odbędą się 19 maja 2014r.
Od godziny 730 do 1430.


Pobierz ppt "Parlament Europejski Co warto wiedzieć?."

Podobne prezentacje


Reklamy Google