Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Ola Hanka ZWIERZĘTA JEZIOR I STAWÓW NA TERENACH JEZIOR I STAWÓW ŻYJE WIELE GATUNKÓW ROŚLIN I ZWIERZĄT. NALEŻĄ DO NICH MIĘDZY INNYMI SKORUPIAKI –NA PRZYKŁAD.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Ola Hanka ZWIERZĘTA JEZIOR I STAWÓW NA TERENACH JEZIOR I STAWÓW ŻYJE WIELE GATUNKÓW ROŚLIN I ZWIERZĄT. NALEŻĄ DO NICH MIĘDZY INNYMI SKORUPIAKI –NA PRZYKŁAD."— Zapis prezentacji:

1

2 Ola Hanka ZWIERZĘTA JEZIOR I STAWÓW

3 NA TERENACH JEZIOR I STAWÓW ŻYJE WIELE GATUNKÓW ROŚLIN I ZWIERZĄT. NALEŻĄ DO NICH MIĘDZY INNYMI SKORUPIAKI –NA PRZYKŁAD RAK I OWADY – NA PRZYKŁAD NARTNIK.

4 RAK Rak jest przedstawicielem skorupiaków. Jego ciało zbudowane jest z głowotułowia, odwłoka i 19 par odnóży. Pierwsze dwie pary są to czułki (spełniają funkcję narządów zmysłów). Kleszcze służą do chwytania zdobyczy.

5 Raki żyją w dzikich rzekach, strumieniach i jeziorach o czystej i bogatej w tlen wodzie. Unikają wód z mulistym lub zabagnionym dnem. strumienijezioratlen

6 Głównie roślinność podwodna zawierająca duże ilości wapnia – moczarka, rogatek i glony. Drugie miejsce w jadłospisie zajmują drobne wodne larwy owadów, mięczaki, śnięte ryby. Raki nazywane są czyścicielami jezior i rzek. POŻYWIENIE

7 NARTNIK Nartnik wodny to ciemny owad, o wydłużonym ciele o długości 10 – 15 mm z bardzo długimi odnóżami.

8 Żyją w środowisku wodnym, w wodzie stojącej, czasami w wolno płynącej, również na powierzchniach kałuż. Nartniki mkną po wodzie, „ślizgając się”, dzięki rozstawionym odnóżom. Nartniki dobrze latają dzięki czemu łatwo mogą się rozprzestrzeniać..

9 POŻYWIENIE Odżywiają się owadami znalezionymi lub upolowanymi na powierzchni wody.

10 Można go zobaczyć od kwietnia do października.

11 Ciekawostka Rak żywi się mięczakami i larwami niektórych owadów wodnych, ale również sam może być pożywieniem.


Pobierz ppt "Ola Hanka ZWIERZĘTA JEZIOR I STAWÓW NA TERENACH JEZIOR I STAWÓW ŻYJE WIELE GATUNKÓW ROŚLIN I ZWIERZĄT. NALEŻĄ DO NICH MIĘDZY INNYMI SKORUPIAKI –NA PRZYKŁAD."

Podobne prezentacje


Reklamy Google