Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ZWIERZĘTA JEZIOR I STAWÓW

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ZWIERZĘTA JEZIOR I STAWÓW"— Zapis prezentacji:

1 ZWIERZĘTA JEZIOR I STAWÓW
Ola Hanka

2 NA TERENACH JEZIOR I STAWÓW ŻYJE WIELE GATUNKÓW ROŚLIN I ZWIERZĄT
NA TERENACH JEZIOR I STAWÓW ŻYJE WIELE GATUNKÓW ROŚLIN I ZWIERZĄT. NALEŻĄ DO NICH MIĘDZY INNYMI SKORUPIAKI –NA PRZYKŁAD RAK I OWADY – NA PRZYKŁAD NARTNIK.

3 RAK Rak jest przedstawicielem skorupiaków. Jego ciało zbudowane jest z głowotułowia, odwłoka i 19 par odnóży. Pierwsze dwie pary są to czułki (spełniają funkcję narządów zmysłów). Kleszcze służą do chwytania zdobyczy.

4 Raki żyją w dzikich rzekach, strumieniach i jeziorach o czystej i bogatej w tlen wodzie. Unikają wód z mulistym lub zabagnionym dnem.

5 POŻYWIENIE Głównie roślinność podwodna zawierająca duże ilości wapnia – moczarka, rogatek i glony. Drugie miejsce w jadłospisie zajmują drobne wodne larwy owadów, mięczaki, śnięte ryby. Raki nazywane są czyścicielami jezior i rzek.

6 NARTNIK Nartnik wodny to ciemny owad, o wydłużonym ciele o długości 10 – 15 mm z bardzo długimi odnóżami.

7 Żyją w środowisku wodnym, w wodzie stojącej, czasami w wolno płynącej, również na powierzchniach kałuż. Nartniki mkną po wodzie, „ślizgając się”, dzięki rozstawionym odnóżom. Nartniki dobrze latają dzięki czemu łatwo mogą się rozprzestrzeniać..

8 POŻYWIENIE Odżywiają się owadami znalezionymi lub upolowanymi na powierzchni wody. Odżywiają się owadami znalezionymi lub upolowanymi na powierzchni wody.

9 Można go zobaczyć od kwietnia do października.

10 Ciekawostka Rak żywi się mięczakami i larwami niektórych owadów wodnych, ale również sam może być pożywieniem.


Pobierz ppt "ZWIERZĘTA JEZIOR I STAWÓW"

Podobne prezentacje


Reklamy Google