Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Choroby układu pokarmowego

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Choroby układu pokarmowego"— Zapis prezentacji:

1 Choroby układu pokarmowego
Ewa Medyńska 2L

2 Wstęp – ogólnie o chorobach układu pokarmowego
Choroby układu pokarmowego mają niezwykle szeroki zakres i wymieniać można ich setki. Dzieje się tak głównie dlatego, że na każdy odcinek układu przypada takich chorób wiele. Choć najczęściej mamy do czynienia z wszelakimi chorobami jelit czy wątroby, nie ustępują im żołądek czy przełyk. Choroby mogą być wywołane przez pasożyty, jak i bakterie czy z winy tzw. ‘brudnych rąk’

3 Choroby wywoływane przez pasożyty - owsiki
Owsik jest najbardziej rozpowszechnionym pasożytem wśród ludzi w Polsce, zwłaszcza wśród dzieci, a szczególnie częsty w żłobkach, przedszkolach i domach dziecka. Pasożytuje głównie w jelicie grubym, wyrostku robaczkowym oraz końcowym odcinku jelita cienkiego, tj. w odcinku bezpośrednio przed przejściem jelita cienkiego w jelito grube. Dość często dorosłe osobniki wydostają się z kałem na zewnątrz żywiciela. Są wtedy widoczne jako niewielkie, zazwyczaj ruszające się, obłe twory, barwy szarobiaławej. Żywi się wyssaną treścią oraz substancjami zawartymi w treści jelitowej.

4 Choroby wywoływane przez pasożyty – glista ludzka
Glista ludzka jest znacznie większym od owsika szeroko rozpowszechnionym pasożytem z grupy nicieni. Ma ciało walcowate o zwężonych końcach, zaopatrzone na jednym końcu w otwór gębowy otoczony trzema wargami. Pasożyt bytuje zazwyczaj w jelicie cienkim człowieka, przeważnie przyczepiony do błony śluzowej. Żywi się nabłonkiem niszczonej ściany jelita i substancjami zawartymi w treści jelitowej.

5 Choroby wywoływane przez pasożyty - tasiemiec
Rzadziej występującym pasożytem jest tasiemiec. Tasiemce to robaki o spłaszczonym ciele, których długość może osiągnąć nawet 10 metrów. Robaki te nie mają zmysłów ani nie posiadają też układu pokarmowego – pokarm wchłaniają całą powierzchnią ciała. Bytują w jelicie cienkim do którego przyczepiają się przyssawkami (tasiemiec nieuzbrojony) lub przyssawkami i haczykami (tasiemiec uzbrojony). Tasiemce to obojnaki, mogą więc łatwo się rozmnażać. Co jakiś czas człony tasiemca zawierające po kilka tysięcy jaj odrywają się i wydalane są z kałem – mogą zostać zjedzone przez zwierzęta gospodarcza (tak rozwijają się larwy). Następnie larwa może trafić do człowieka gdy ten zje niedogotowane mięso.

6 Choroba trzewna - celiakia
Celiakia to, zwana także chorobą glutenową, choroba związana z nietolerancją glutenu, czyli białka zawartego w ziarnach pszenicy, owsa, żyta i jęczmienia. Wstępne dolegliwości to wzdęcie brzucha, burczenie, przelewania w jamie brzusznej, utrata łaknienia, biegunka. Z reguły dochodzi do znacznego i postępującego spadku masy ciała oraz zaników mięśniowych. W wieku dojrzałym pojawia się zwykle między rokiem 35 a 55.

7 Ostry brzuch Ostry brzuch – zespół dynamicznie narastających objawów klinicznych: bólu brzucha, wymiotów, nudności oraz zatrzymania gazów i stolca. Jest to stan mogący wymagać doraźnej interwencji chirurgicznej. Do przyczyn ostrego brzucha należą min niedrożność jelit czy krwawienia z przewodu pokarmowego.

8 Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy
Choroba wrzodowa – to po prostu obecność wrzodów trawiennych czyli ubytków tkanki których powstanie przypisuje się nadtrawieniu ściany narządu. Często występującym i głównym objawem jest ból w nadbrzuszu, jednak czasem przebieg może być skąpo- lub bezobjawowy. Przyczyn choroby wrzodowej nie znamy, jest to jednak najczęstsza choroba przewodu pokarmowego.

9 Martwicze zapalenie jelit
Martwicze zapalenie jelit najczęstsza choroba przewodu pokarmowego wymagająca interwencji chirurgicznej u noworodków, występuje przede wszystkim u wcześniaków. Jest to zwykle powikłanie niedotlenienia płodu, niedokrwienia albo czynników zakaźnych, nakładających się na niedojrzałość mechanizmów obronnych dziecka.

10 Jelito drażliwe Jelito drażliwe (Colon irritabile)- pod tym mianem rozumiemy czynnościowe schorzenie okrężnicy, długotrwałe, o zmiennym nasileniu. Zarówno nadmierne wydzielanie śluzu, jak i nadmierne; stany kurczowe lub wzmożona perystaltyka należą do zmian czynnościowych. Występuje częściej u kobiet. Obserwuje się ścisły związek z sytuacjami stresowymi, konfliktowymi i z emocjonalnością chorych - efektorem w tych okolicznościach staje się jelito.

11 Dziękuję za uwagę : )


Pobierz ppt "Choroby układu pokarmowego"

Podobne prezentacje


Reklamy Google