Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ELEKTRONIKA W MEDYCYNIE

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ELEKTRONIKA W MEDYCYNIE"— Zapis prezentacji:

1 ELEKTRONIKA W MEDYCYNIE
Pierwsze urządzenia Opracował : Marcin Sobotka

2 Elektronika to dziedzina nauki i techniki zajmująca priorytetowe miejsce we współczesnym świecie. Jest powiązana z niemal wszystkimi sferami naukowymi. Jedną z nich jest medycyna która nie rozwijałaby się bez niej tak szybko i nie ratowała ludzkiego istnienia bez jej wpływu. W prezentacji przedstawię niektóre urządzenia, które pomagają nam w życiu dzisiejszym i bez pomocy których,trudno byłoby nam wyobrazić sobie współczesną medycynę .

3 Pierwszy rozrusznik serca
8 października 1958 roku w Karolinska University Hospital w Sztokholmie dokonano pierwszego na świecie wszczepienia rozrusznika serca. Dokonał tego kardiochirurg Ake Senning. Rozrusznik skonstruował wraz z inżynierem Rune Elmeqvist.

4 Budowa rozrusznika Urządzenie to zostało skonstruowane w pośpiechu chcąc uratować życie 44 letniemu elektrykowi, u którego po operacji wady serca doszło do zaburzeń rytmu i który od 10 do 20 razy dziennie tracił przytomność z powodu przerw w pracy serca. Pierwsze prototypy rozruszników znane były już wcześniej. Już od połowy XIX wieku za pomocą impulsów elektrycznych lekarze próbowali kierować akcją serca. Pierwszy wszczepiony rozrusznik był zbudowany z nowego krzemowego tranzystora (wydajniejszy niż starsze germanowe). Źródłem elektrycznym były dwie niklowo kadmowe baterie. Cała jednostka została umieszczona w żywicy epoksydowej. Średnica rozrusznika miała około. 55 mm, a grubość urządzenia wynosiła 16 mm.

5 Zasada działania Pierwsze jednostki miały dwie pokryte polietylenem skręcone nierdzewne elektrody których końce doprowadzano do uszkodzonego mięśnia. Jednak elektrody te były niewystarczająco trwałe. Serce bije ok. 100 tys. Razy dziennie i napina prowadzenie wraz z każdym pojedynczym uderzeniem serca. Kolejnym problemem były baterie które starczały na około 15 minut i musiały być doładowywane- pacjent musiał mieć stałe podłączenie do ładowania akumulatorów. Jednak nie było to najważniejszym problemem pierwszego rozrusznika. Kolejny problem tkwił w generowanych impulsach. Rozrusznik wysyłał impulsy ze stałą częstotliwością , nie reagując na aktywność własną serca. Pierwszy wszczepione urządzenie zawiodło niespełna po 3 godzinach.

6 Kolejne generacje W 1960 roku ulepszono rozruszniki poprzez wydłużenie pracy akumulatorów – baterie niklowo-kadmowe zastąpiono ogniwami rtęciowymi. Pozwoliło to na umieszczenie rozrusznika w całości pod skórą pacjenta. W Polsce po raz pierwszy rozrusznik wszczepiono w 1963 roku w Gdańsku. Obecnie rozruszniki są o wiele mniejsze i ważą w granicach 30 gram.

7 RESPIRATOR Respirator (zwany żelaznymi płucami) został wynaleziony przez Philipa Drinkera z Uniwersytetu Harvarda w Cambridge koło Bostonu. Urządzenie przypominało wielką metalową skrzynie. Pacjent który korzystał z respiratora był w nim zamykany. Tylko głowa wystawała na zewnątrz. Urządzenie musiało być szczelne toteż zastosowano gumowe uszczelki które ściśle przylegając do szyi zapewniały szczelność komorze. Budowa i zasada działania była dość prosta. Co ciekawe ciśnienie wewnątrz urządzenia zmieniały dwa domowe odkurzacze ,które miały za zadanie podnoszenie lub ściskanie klatki piersiowej, co u pacjentów sparaliżowanych było jedyną szansą na podtrzymanie oddechu. Po raz pierwszy użyty w 1928 roku na oddziale dziecięcym bostońskiego szpitala.

8 Nowoczesny respirator
Obecnie respirator nie przypomina tego z lat 20. Ma o wiele mniejsze kształty, również jego sterowanie jest zupełnie inne . Nowoczesne respiratory pozwalają wtłaczać gazy oddechowe do płuc przez rurkę intubacyjną a wszystkie funkcje urządzenia kontroluje szereg mikroprocesorów.

9 Aparat Słuchowy Pierwszy, elektryczny aparat słuchowy opatentował 5 listopada 1901 r. Miller Reese Hutchinson z Nowego Jorku, który niedługo potem zaczął produkcje tych urządzeń. Aparat składał się z dużej obudowy do baterii i ze słuchawki podobnej do telefonicznej, którą trzymało się przy uchu. Konstruktor za stworzenie aparatu słuchowego dostał medal od królowej Aleksandry która była jedną z użytkowniczek sprzętu.. Reese Hutchinson opatentował też klakson na co jego przyjaciel Mark Twain napisał : „Wymyśliłeś klakson, żeby ludzie głuchli; jak ogłuchną, będą używać twego aparatu słuchowego, żeby słyszeć! „ 

10 Tranzystorowe aparaty słuchowe
Aparaty słuchowe ulepszano ,ale tylko w małym stopniu - baterie stały się mniejsze, wydajność podwyższyła się, został skonstruowany układ dopasowujący impedancję mikrofonu i słuchawki. Dopiero po wynalezieniu tranzystora w 1947r. aparaty słuchowe zaczęto ulepszać w znaczący sposób. Tranzystory umożliwiły stworzenie nowych modeli aparatów dzięki czemu w 1954 r. pojawiły się pierwsze aparaty zauszne, a w 1955 wewnątrz uszne które przypominały już obecne.

11 Podsumowanie Medycyna to jedna z dziedzin nauki która rozwija się głównie dzięki elektronice. Nie tylko ten dział badań wykorzystuje postęp techniczny. Elektronika zyskuje coraz szersze zastosowania we wszystkich obecnych sferach badań.

12 Źródła http://en.wikipedia.org/wiki/Pacemaker
powiatstrzelecki.pl/cms/php/pobierz.php3?cms=cms_powst&id_zal=1749&id_dok=281 - Dodatek Cywilizacja cz.2 do tygodnika „Polityka”


Pobierz ppt "ELEKTRONIKA W MEDYCYNIE"

Podobne prezentacje


Reklamy Google