Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ALBUM KLASY I b. WIOSNĄ 2013r. PRZYSTĄPILIŚMY DO PROJEKTU O ZDROWYM ODŻYWIANIU. POMYSŁ BYŁ NASZEJ PANI, LECZ MIMO TO, SPODOBAŁ SIĘ WSZYSTKIM !!!!!!

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ALBUM KLASY I b. WIOSNĄ 2013r. PRZYSTĄPILIŚMY DO PROJEKTU O ZDROWYM ODŻYWIANIU. POMYSŁ BYŁ NASZEJ PANI, LECZ MIMO TO, SPODOBAŁ SIĘ WSZYSTKIM !!!!!!"— Zapis prezentacji:

1 ALBUM KLASY I b

2 WIOSNĄ 2013r. PRZYSTĄPILIŚMY DO PROJEKTU O ZDROWYM ODŻYWIANIU. POMYSŁ BYŁ NASZEJ PANI, LECZ MIMO TO, SPODOBAŁ SIĘ WSZYSTKIM !!!!!!

3 BARDZO LUBIMY LODY, JEDNAK……………………… ZDROWE ODŻYWIANIE TO COŚ WIĘCEJ. PRZEDSTAWIAMY ZATEM EFEKTY NASZEJ PRACY!!!!

4 ODWIEDZIŁA NAS PANI PIELĘGNIARKA. TO SPECJALISTKA !!!! DOWIEDZIELIŚMY SIĘ WIELU MĄDRYCH RZECZY:  że należy jeść 5 posiłków dziennie!!!!!!  że najważniejsze jest ŚNIADANIE  że RUCH TO ZDROWIE !11  i ……że trzeba się MYĆ! CC CCIEKA

5 DUŻO ROZMAWIALIŚMY O TYM, CO JEST ZDROWE, A CO NIE.

6 PRACOWALIŚMY W GRUPACH TWORZYLIŚMY PIRAMIDY ZDROWEGO ŻYWIENIA GRUPA CZERWONA GRUPA ZIELONA

7 NASZE PIRAMIDKI !!!

8 PIRAMIDY ZDROWEGO ŻYWIENIA

9 NASZA KLASA ZAMIENIŁA SIĘ RAZ W KUCHNIĘ…… ALE S ALE SOBIE POJADŁEM OBIE POJADŁ EM…..

10 ZESPÓŁ AUTORSKI: WERONIKA NOWAK, KACPER STOLAREK, MICHAŁ WOLNIEWICZ, ROBERT SZAJERSKI, WIKTORIA BUKOWIAK, EMILIA MAŁYSZKA, KAMIL MAŁYSZKA, JAKUB STACHOWIAK

11 NABIAŁ Do nabiału zaliczamy wszystkie produkty mleczne,pochodzenia mlecznego i jajka. Powinniśmy jeść nabiał ponieważ zawiera on dużo wapnia i białka które budują nasz organizm.Ma także dużo witamin np. B2

12 Pieczywo stanowi podstawowy składnik codziennej diety człowieka, Spożywany najczęściej dwa razy dziennie.

13 Kasze stanowią jeden z głównych posiłków dzieci w wieku niemowlęcym, takie jak : kasza manna, owsiana, kukurydziana i ryżowa. Mąka jest produktem niezbędnym do produkcji makaronu, chleba, bułek i różnego rodzaju pieczywa i ciast.

14 Mięso zwierząt od zawsze było jednym z podstawowych składników diety człowieka. Ze względu na pochodzenie, możemy je podzielić na dwie grupy: mięso czerwone mięso białe.

15 Mięso zawiera dużo niezdrowego tłuszczu, ale jednocześnie jest świetnym źródłem cennego białka i żelaza. Warto je jadać, ale nie każde - lepiej wybierać kurczaka, indyka albo cielęcinę, a z wieprzowiny i wołowiny zrezygnować. W nadmiarze czerwone mięso może doprowadzić wielu groźnych chorób.

16 Owoce Wszystkie owoce i warzywa są dla człowieka bogatym źródłem witamin i innych substancji bioaktywnych, które niezbędne są do prawidłowego działania twego organizmu.

17 Żeby być,, zdrowym jak ryba” trzeba jeść RYBY! Wystarczy 2-3 razy w tygodniu przygotować danie rybne, najlepiej z gatunków morskich takich jak dorsz, łosoś, morszczuk czy flądra.

18 PAMIĘTAJ!!! ODŻYWIAJ SIĘ RÓŻNORODNIE !!! Witaminy i inne składniki odżywcze kryją się w różnorodnym pożywieniu !!!

19 UNIKAJ JEDZENIA TYPU FAST FOOD !!! WYBÓR NALEŻY DO CIEBIE !!!

20 DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ!!! Klasa I B z wychowawczynią.


Pobierz ppt "ALBUM KLASY I b. WIOSNĄ 2013r. PRZYSTĄPILIŚMY DO PROJEKTU O ZDROWYM ODŻYWIANIU. POMYSŁ BYŁ NASZEJ PANI, LECZ MIMO TO, SPODOBAŁ SIĘ WSZYSTKIM !!!!!!"

Podobne prezentacje


Reklamy Google