Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pozornie zwykły, a w rzeczywistości wyjątkowy! Wystarczy tylko spojrzeć na niego pod innym kątem. Spróbuj, a zobaczysz go w innym świetle. Każde miasto.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Pozornie zwykły, a w rzeczywistości wyjątkowy! Wystarczy tylko spojrzeć na niego pod innym kątem. Spróbuj, a zobaczysz go w innym świetle. Każde miasto."— Zapis prezentacji:

1

2 Pozornie zwykły, a w rzeczywistości wyjątkowy! Wystarczy tylko spojrzeć na niego pod innym kątem. Spróbuj, a zobaczysz go w innym świetle. Każde miasto ma swoją historię. WŁOCŁAWEK TEŻ- poznaj ją! ( A. Zwolińska)

3 Początki Włocławka sięgają połowy IX w. Powstała wówczas w widłach Wisły i Zgłowiączki, otwarta osada. W połowie X w. w jej sąsiedztwie wzniesiono gród, który we wczesnopiastowskim państwie polskim pełnił ważną rolę administracyjną (kasztelania). Z woli Macieja z Gołańczy w połowie XIII w. Włocławek otrzymał prawa miejskie. www.wuja.republika.pl

4 www.skyscrapercity.com

5

6 Nazwy ulic podczas II wojny światowej Leslau, Rudolf-Heß-Straße Leslau, Rudolf-Hess-Straße

7

8 * Zapraszamy was na wirtualną wycieczkę po naszym mieście.

9 * Budowa gotycka wznoszona od 1340r, konsekrowana w 1411r po ukończeniu korpusu nawowego. Budowa kontynuowana jeszcze w ciągu XV i na początku XVI w. do 1526. W latach 1883-1901 poważnie regotyzowana, z wymianą detali i podwyższeniem wież zachodnich. Jest to świątynia trzynanowa z węższym i znacznie niższym prezbiterium, z dwiema wieżami od zachodu. * W XII w włocławska katedra była budynkiem drewnianym. Prawdopodobnie już w XIII.w. zostaje zastąpiona budynkiem murowanym.

10 Klaudiusz, Ania i Wiktoria zapraszają na Stary Rynek

11 Zwiedzamy Bulwary

12 * Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku - powstała w 1908 placówka muzealna obejmująca swym zainteresowaniem tereny ziemi kujawskiej i ziemi dobrzyńskiej na Kujawach wschodnich, w szczególności ich spuściznę kulturową, historię i sztukę regionu. Siedzibą muzeum jest gmach przy ulicy Słowackiego, wzniesiony w 1930.

13 Przystań nad Zgłowiączką

14 Park im. Henryka Sienkiewicza

15 Teatr Impresaryjny

16 * Kościół został wybudowany w latach 1639-1644 z fundacji Wojciecha i Doroty Romantowskich. W 1650 roku dobudowana została do kościoła klasztornego przy ścianie północnej kaplica Najświętszej Maryi Panny, a w 1653 roku kaplica Marii Magdaleny. W latach 1764-1775 wzniesione zostały dwie nowe wieże, w XIX wieku klasztor i kościół przebudowano, powiększono kaplicę Najświętszej Maryi Panny. Godne uwagi są cyborium w wielkim ołtarzu oraz drzwi prowadzące z kościoła do zakrystii, inkrustowane przez nieznanego zakonnika. Świątynia stanowi Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Niezawodnej Nadziei. Przedmiotem kultu jest obraz Matki Bożej Łaskawej, koronowany w 2010[1].

17 Ania obserwuje jak zmienia się Włocławek.

18 Spacer po 3-go Maja

19 Fabian- uczeń naszej szkoły wędruje na trening

20 * A jednak Włocławek jest cudownym miastem. Jest jeszcze dużo takich miejsc gdzie znajdują się interesujące rzeczy. Wystarczy poszukać.

21 Projekt przygotowała klasa VIa. Adresy stron wykorzystane do projektu : www.wuja.republika.pl, www.wuja.republika.pl www.skyscrapercity.com,www.skyscrapercity.com www.historiawloclawka.plwww.historiawloclawka.pl, www.zydzi.wloclawek.pl Zdjęcia wykonali uczniowie: Bagrowska A, Wyborska W, Zwolińska A, Grudziński I, Muraski K


Pobierz ppt "Pozornie zwykły, a w rzeczywistości wyjątkowy! Wystarczy tylko spojrzeć na niego pod innym kątem. Spróbuj, a zobaczysz go w innym świetle. Każde miasto."

Podobne prezentacje


Reklamy Google