Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Bezpieczne wakacje!!!.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Bezpieczne wakacje!!!."— Zapis prezentacji:

1 Bezpieczne wakacje!!!

2 BEZPIECZNIE NAD WODĄ Najczęstszymi przyczynami utonięć są: 1
BEZPIECZNIE NAD WODĄ Najczęstszymi przyczynami utonięć są: 1. Brak umiejętności pływania. 2. Brawura, przecenianie swoich sił i umiejętności pływackich. 3. Pływanie w stanie nietrzeźwym. Alkohol powoduje zaburzenia zmysłu, równowagi i orientacji. 4. Niedocenianie niebezpieczeństwa w wodzie. 5. Pływanie w miejscach zabronionych. 6. Skoki "na główkę" do wody w nieznanym miejscu. 7. Pływanie obok statków, barek i łodzi motorowych, w pobliżu śluz i zapór wodnych. 8. Siadanie na rufie kajaku lub na burcie łodzi. 9. Nieumiejętność postępowania w przypadku wywrócenia się kajaku lub łodzi. 10. Lekkomyślna zabawa polegająca na wrzucaniu innych do wody oraz zanurzaniu osób pływających. 11. Pływanie w miejscach zarośniętych wodorostami.

3 Zasady bezpiecznej kąpieli: 1
Zasady bezpiecznej kąpieli: 1. Pływaj tylko w miejscach strzeżonych czyli tam gdzie jest ratownik WOPR. Bardzo lekkomyślne jest pływanie w miejscach gdzie kąpiel jest zakazana. Informują o tym znaki i tablice. Nie wolno też pływać na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych. W przyapdku wejścia do niestrzeżonych zbiorników każdorazowo należy sprawdzić głębokość i strukturę dna. 2. Przestrzegaj regulamin kąpieliska na którym przebywasz. Stosuj się do uwag i zaleceń ratownika. 3. Nie pływaj w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura stopni). 4. Nie pływaj w czasie burzy, mgły (kiedy widoczność jest poniżej 50m), gdy wieje porywisty wiatr. 5. Nie skacz rozgrzany do wody. Przed wejściem do wody ochlap nią klatkę piersiową, szyję, krocze i nogi - unikniesz wstrząsu termicznego, którego nasz organizm bardzo nie lubi. 6. Nie skacz do wody w miejscach nieznanych. Może się to skończyć śmiercią lub kalectwem. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki "na główkę". 7. Pamiętaj, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak i nadmuchiwane koło. 8. Nie przystępuj do pływania na czczo - wzmożona przemiana materii osłabia Twój organizm. 9. Nie pływaj również bezpośrednio po posiłku - zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka, co może ponieść za sobą bardzo poważne konsekwencje. 10. Po kąpieli nie jest wskazany duży wsiłek fizyczny. Lepiej udać się na spacer a po godzinie można organizować sobie zajęcia bardziej intensywne. Nie przebywaj w wodzie zbyt długo ani też nie wchodź do niej po zbyt krótkiej przerwie. 11. Intensywny wysiłek wzmaga łaknienie i dlatego po ukończeniu pływania należy zjeść posiłek. Dzieci powinny coś zjeść obowiązkowo. 12. Nie wypływaj za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku. Pływanie po zachodzie słońca jest niebezpieczne. 13. Jeśli nie chcesz się przeziębić to po skończonej kąpieli przebierz się w suche ubranie, nie przebywaj w mokrych rzeczach na wietrze - możesz doprowadzić do znacznego oziębienia organizmu. 14. Dbaj o czystość wody w której pływamy. Nie załatwiaj do wody potrzeb fizjologicznych Jeżeli są do tego warunki do, wody wchodź po uprzednim umyciu się pod prysznicem (znajdują się one prawie zawsze na kąpieliskach zorganizowanych i na pływalniach).

4 BEZPIECZNIE NA SŁOŃCU Zasady bezpiecznego przebywania na słońcu 1
BEZPIECZNIE NA SŁOŃCU Zasady bezpiecznego przebywania na słońcu 1. Zachowaj umiar w przebywaniu na słońcu. 2. Noś nakrycia głowy i okulary słoneczne (UWAGA! Noszenie ciemnych okularów bez filtra jest szkodliwe. Źrenica, do której dochodzi mniej światła, rozszerza się, dzięki czemu do wnętrza oka wnika więcej promieni UV). 3. Unikaj wysiłku w pełnym słońcu. 4. Chroń się w cieniu w godzinach południowych. 5. Jeśli musisz przebywać na słońcu, stosuj filtry ochronne.

5 BEZPIECZNIE NA ROWERZE Przyczyny wypadków Dzieci nie posiadają wyuczonej oceny odległości. Większość nie zdaje sobie sprawy, że samochód jadący z dozwoloną w terenie zabudowanym prędkością 50 km/h w ciągu sekundy zbliża się do nich o ponad 16,5 metra, czyli więcej niż mierzy solidny, pięciopiętrowy blok mieszkalny. Dziecko widząc samochód w pewnej, jak mu się zdaje, bezpiecznej odległości, przecenia swoje siły potrzebne do wprawienia w ruch stojącego przy jezdni roweru. Nim zdąży przejechać na drugą stronę jezdni lub skrzyżowania może znaleźć się na drodze pędzącego samochodu.

6 Zasady bezpiecznej jazdy na rowerze: 1
Zasady bezpiecznej jazdy na rowerze: 1. Używaj sprawnego i w pełni wyposażonego roweru. 2. W czasie jazdy używaj kasku. 3. Dokładnie rozejrzyj się zanim ruszysz. 4. W miarę możliwości korzystaj z drogi dla rowerów. 5. Przestrzegaj przepisów drogowych, obowiązują one także rowerzystów. 6. Przed skrzyżowaniami, wyjazdami z podwórek i bocznych ulic trzymaj zawsze dłoń na hamulcu. 7. Nie wymuszaj pierwszeństwa przejazdu. 8. Sygnalizuj odpowiednio wcześnie wszystkie skręty. 9. Nigdy nie ścinaj zakrętów. 10. W czasie jazdy zawsze uważaj!

7 BEZPIECZNIE W DOMU I NA PODWÓRKU Zabawa Mieszkanie jest wspaniałym miejscem do organizowania ciekawych, bezpiecznych zabaw. Pamiętaj jednak, że są rzeczy, których musisz się bezwzględnie wystrzegać w swoich zabawach. Są to: 1. gaz - możesz jsię nim zatruć lub spowodować wybuch 2. prąd elektryczny - może Cię porazić 3. ogień - możesz spowodować pożar 4. woda - możesz zalać mieszkanie 5. ostre przedmioty - grożą zranieniem 6. lekarstwa - możesz się nimi zatruć

8 Obcy puka do Twoich drzwi Zawsze, gdy usłyszysz dzwonek lub pukanie do drzwi sprawdź: kto to? Wyjrzyj przez okno lub spójrz przez wizjer w drzwiach. Jeżeli jest to osoba, której nie znasz: Nie Otwieraj Drzwi!!! Nie wierz obcemu, że jest urzędnikiem, panem z gazowni, listonoszem, hydraulikiem, kolegą rodziców. Jeżeli masz w domu telefon - wykorzystaj go - zadzwoń do rodziców lub na Policję. Przygotuj kartkę z najważniejszymi numerami telefonów, pod które możesz zadzwonić w razie potrzeby. Jeżeli nie masz w domu telefonu, a coś Ci zagraża - zaalarmuj sąsiadów!

9 Na podwórku Podwórko to znakomite miejsce na zorganizowanie zabawy, powinno być położone z daleka od jezdni, ruin, wykopów. Bawiąc się na podwórku nie rozmawiaj z obcymi i nie pozwól aby wypytywali się o mieszkanie i Twoich rodziców. Zwracaj uwagę na nieznajomych kręcących się w pobliżu mieszkania. Może to być włamywacz. Spróbuj zapamiętać wygląd obcego. W razie potrzeby zaalarmuj dorosłych.

10 WAŻNE TELEFONY telefon alarmowy służb ratowniczych telefon alarmowy Policji telefon alarmowy Straży Pożarnej telefon alarmowy Pogotowia Ratunkowego telefon alarmowy WOPR

11 Na podstawie strony www
opracowała mgr Magdalena Lacek


Pobierz ppt "Bezpieczne wakacje!!!."

Podobne prezentacje


Reklamy Google