Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

23 kwietnia 1616 roku zmarli: Wiliam Shakespeare (1564-1616) jeden z najwybitniejszych pisarzy literatury angielskiej i reformator teatru Miguel de Cervantes.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "23 kwietnia 1616 roku zmarli: Wiliam Shakespeare (1564-1616) jeden z najwybitniejszych pisarzy literatury angielskiej i reformator teatru Miguel de Cervantes."— Zapis prezentacji:

1

2 23 kwietnia 1616 roku zmarli: Wiliam Shakespeare (1564-1616) jeden z najwybitniejszych pisarzy literatury angielskiej i reformator teatru Miguel de Cervantes (1547-1616) renesansowy pisarz hiszpański, autor powieści pt. Przemyślny szlachcic Don Kichote z La Manchy

3 Halldór Kiljan Laxness (1902-1998) pisarz islandzki, laureat literackiej Nagrody Nobla Vladimir Nabokov (1899-1977) pisarz rosyjski i amerykański

4 Pomysłodawcą święta książki był wydawca z Walencji Vicente Clavel Andrés. Inicjatywa obchodów tego święta zrodziła się w Katalonii w 1926 roku. Katalonia wspólnota autonomiczna Hiszpanii Barcelona stolica prowincji Herb Katalonii

5 Dzień 23. kwietnia jest świętem narodowym Cataluña jest świętem narodowym Cataluña /Katalonii/. Jak głosi legenda, dawno temu żył straszliwy smok, Català który co roku pożerał jednego Català…... Kiedy przyszła kolej na ukochaną córkę króla, niespodziewanie przybył z odsieczą święty Jerzy ratując ją od okrutnej śmierci. Krew zabitego smoka skropiła rosnące tam, dopiero co rozkwitłe róże.

6 W rocznicę śmierci świętego Jerzego Katalończycy tłumnie wychodzą na ulicę bawiąc się i świętując. W ów dzień organizowane są imprezy kulturalne związane z tradycją tego regionu.

7 La Diada deSant Jordi /Dzień świętego Jerzego/ w Cataluña jest również świętem zakochanych. Osoby darzące się miłością obdarowują swoich ukochanych czy przyjaciół tylko dwojakiego rodzaju prezentami: mężczyźni ofiarują kobietom czerwone róże /symbol smoczych kropel krwi/, książkami /czyli czymś, co zostaje na zawsze/ kobiety mężczyznom odwdzięczają się książkami /czyli czymś, co zostaje na zawsze/.

8 Tak zrodziła się tradycja święta książki. Od 1964 roku obchodzono je we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych, a w późniejszych latach święto to przyjęło się na całym świecie. W związku z sukcesem Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich UNESCO postanowiło stworzyć tytuł Światowej Stolicy Książki przyznawany co roku jako wyróżnienie dla miasta, które przygotuje najlepszy program promujący książkę i czytelnictwo. Pierwszym miastem wyróżnionym tym zaszczytnym tytułem był Madryt /2001 r. /, pierwszym polskim miastem Stolicą Książki - Wrocław a pierwszym polskim miastem Stolicą Książki - Wrocław /2016 r./

9 PRAWO AUTORSKIE PRAWO AUTORSKIE – zbiór norm prawnych, których przedmiotem jest zapewnienie ochrony twórczości naukowej, literackiej i artystycznej. W znaczeniu podmiotowym to uprawnienia majątkowe i osobiste do stworzonego przezeń dzieła. Prawa osobiste twórcy nigdy nie wygasają i nie mogą być przeniesione na inne osoby, natomiast prawa majątkowe są zbywalne i dziedziczne lecz wygasają z upływem określonego czasu. 23. kwietnia Dzień Praw Autorskich Znak copyright powstał w1909 roku w Stanach Zjednoczonych na potrzeby ustawy o prawach autorskich.

10  Pierwszymi aktami prawnymi chroniącymi autorskie prawa majątkowe /w dzisiejszym rozumieniu/ są angielskie Statute of Anne z 1710 r. oraz francuskie ustawy z 1771 r. i 1773 r.  Ochrona autorskich praw osobistych wykształciła się dopiero z końcem XIX w. we Francji.  Ochrona ta uregulowana została przez międzynarodową umowę podpisaną w Bernie w 1866 r. /konwencja berneńska/.  Ochrona praw autorskich ponownie została uregulowana umową podpisaną w Genewie w 1952 r. /konwencja genewska powszechna/, uaktualniona w 1971 r.  W Polsce po odzyskaniu niepodległości obowiązywały początkowo ustawy państw zaborczych.  Polska stała się stroną obu konwencji po 1919 r.  Najnowsze przepisy o prawie autorskim wprowadzono w Polsce w 1994 r.

11 W prezentacji wykorzystano materiały /info, foto/ z portali internetowych: crownhillwriters.wordpress.com dreamstime.com ethnomuseum.pl fotoplatforma.pl freepik.com konserwacjazabytkow.com.pl nationalgeographic.pl podroze.gazeta.pl portalwiedzy.onet.pl Pomysł i realizacja prezentacji nauczyciel bibliotekarz mgr Radosława Misiołek ZSGH Bytom, 2015


Pobierz ppt "23 kwietnia 1616 roku zmarli: Wiliam Shakespeare (1564-1616) jeden z najwybitniejszych pisarzy literatury angielskiej i reformator teatru Miguel de Cervantes."

Podobne prezentacje


Reklamy Google