Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Jak dbać o Ziemię ?.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Jak dbać o Ziemię ?."— Zapis prezentacji:

1 Jak dbać o Ziemię ?

2 Śmietnik - i co dalej ? Każdego dnia człowiek wytwarza duże ilości odpadów. Zalicza się do nich zużyte produkty oraz resztki surowców niemające dalszego zastosowania. Odpady, które nie nadają się do powtórnego użytku, są spalane lub składowane na wysypisku. Z czasem ulegają tam rozkładowi. Pozostałe poddaje się recyklingowi, czyli przetwarza się w celu ponownego wykorzystywania. Z odpadów organicznych otrzymuje się nawozy. Natomiast surowce wtórne stosowane są do wyrobu nowych produktów. Przykładowo, zużyte metalowe przedmioty – złom – po przetopieniu stają się materiałem gotowym do ponownego użycia. Natomiast makulatura wykorzystywana jest między innymi do produkcji papieru gazetowego bądź pakowego.

3 To ciekawe : EKO WIADOMOŚĆ :
Trzyosobowa rodzina produkuje w ciągu roku ponad 1000 kilogramów odpadów. EKO WIADOMOŚĆ : Chusteczka higieniczna ulega rozkładowi w ciągu trzech miesięcy, a ogryzek jabłka – przez pół roku. Większość odpadów może jednak przetrwać znacznie dłużej: guma do żucia – pięć lat, puszka po napoju – sto lat, a plastikowa torebka – nawet trzysta lat.

4 Dlaczego warto segregować śmieci ?
Aby można było wykorzystywać odpady jako surowce wtórne, trzeba je wcześniej segregować. W ten sposób znacznie ogranicza się ilość śmieci składowanych na wysypiskach. Dodatkową korzyścią jest oszczędność energii i surowców potrzebnych do wyprodukowanych nowych artykułów.

5 Eko wiadomość : Istnieją odpady, które nie ulegają rozkładowi. Należy do nich między innymi szkło. Wyrzucone do zwykłego kontenera trafi na wysypisko. Tylko dzięki oddzieleniu szklanych odpadów od innych i umieszczeniu ich w specjalnym pojemniku możliwy jest recykling szkła.

6 Co i gdzie wyrzucać ? Śmieci określonego rodzaju wrzuca się do odpowiednich pojemników. Dzięki temu możliwa jest selektywna zbiórka odpadów. Papier i karton należy wrzucać do kontenerów w kolorze niebieskim. Na zgniecione butelki po napojach, folię i torby plastikowe przeznaczone są żółte pojemniki. Butelki i słoiki z kolorowego szkła bez zakrętek powinny znaleźć się pojemnikach w kolorze zielonym. Bezbarwne butelki i słoiki bez zakrętek trzeba umieszczać w białych kontenerach. Puszki po napojach i żywności, pojemniki i folie aluminiowe oraz kapsle należy wrzucać do czerwonych pojemników.

7

8 Odpady- wszystkie nieprzydatne substancje i przedmioty, których posiadacz pozbywa się, zamierza pozbyć się lub do ich pozbycia jest obowiązany. Recykling – jedna z metod ochrony środowiska naturalnego. Jej celem jest ograniczenie zużycia surowców naturalnych oraz zmniejszenie ilości odpadów.

9

10 Segregujcie śmieci dorośli i dzieci !

11

12 Linki : Slajd 1 : Slajd 2 : Slajd 4 : Slajd 7 : Slajd 8 : Slajd 9 : Slajd 10 : Slajd 11 : Slajd 13 :

13 Dziękuję za uwagę ! Wykonała : Kamila Workowska
Źródła : (informacje) Podręcznik do zajęć technicznych. - (obrazki) Internet.


Pobierz ppt "Jak dbać o Ziemię ?."

Podobne prezentacje


Reklamy Google