Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

w krajach anglosaskich

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "w krajach anglosaskich"— Zapis prezentacji:

1 w krajach anglosaskich
Święta Bożego Narodzenia w krajach anglosaskich

2 Święta w Anglii Anglicy już w połowie listopada zaczynają świąteczne przygotowania. Zaczynają od kupowania gwiazdkowych prezentów dla rodziny i znajomych. Główne ulice w Londynie - Oxford i Regent Street wyglądają w tym okresie najpiękniej, a na Trafalgar Square można spotkać większość mieszkańców miasta, gromadzących się wokół olbrzymiej choinki postawionej obok pomnika Nelsona, która jest tradycyjnym darem Norwegów od czasów II wojny światowej. Tam też, podczas świąt, wraz z występującymi chórami z różnych stron świata śpiewają kolędy. Anglicy nie obchodzą Wigilii. Świąteczny posiłek spożywają w pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia. Tradycyjnym daniem jest pieczony indyk nadziewany kasztanami, zupa żółwiowa oraz tzw. christmas pudding - rodzaj deseru. W drugi dzień świąt zwanym dniem pudełek - Boxing Day otwiera się otrzymane prezenty.

3 Tradycyjne potrawy w Anglii
Pieczony indyk nadziewany kasztanami Christmas pudding Zupa żółwiowa

4 Święta w USA Święta w USA trwają tylko jeden dzień - rozpoczynają się i kończą 25 grudnia. Wigilia i post nie są tam znane, a drugi dzień Bożego Narodzenia jest normalnym dniem pracy. Cały okres przedświąteczny, który zaczyna się w dzień po największym święcie Ameryki - Święcie Dziękczynienia (czwarty piątek listopada) jest właściwym okresem świąt - to tak jakby święta przed świętami. Najbardziej odczuwa się to na ulicach miast i w sklepach, gdzie pełno jest sztucznego śniegu, św. Mikołajów, sań zaprzężonych w renifery i rozbrzmiewających z głośników kolęd. Ludzi ogarnia szał kupowania gwiazdkowych prezentów - najpierw wykupują co się da, a po świętach oddają z powrotem. Tradycja nakazuje otwierać prezenty w wieczór Bożego Narodzenia, ale już po skromnym śniadaniu, zazwyczaj u dzieci zwycięża ciekawość i niespodzianki zostają rozpakowane. Oczywiście obowiązkowo jest choinka, stroiki na drzwiach i tradycyjny pieczony indyk.

5

6 Święta w Australii W Australii podczas świąt Bożego Narodzenia jest bardzo ciepło, ok. +30 stopni Celsjusza. Tam święta nie kojarzą się ze śniegiem :) Ludzie często obchodzą Boże Narodzenie na plaży. Spotykają się np. przy grillu. Wtedy wymieniają się prezentami i grają w różnego rodzaju plażowe zabawy. Św. Mikołaj odwiedza dzieci właśnie 25 grudnia. Wtedy też dzieciom rozpoczynają się letnie wakacje. Choinkę zastępuje roślina nazywana "australijskim krzaczkiem", która też jest przyozdabiana różnymi dekoracjami. Postać Świętego Mikołaja jest często przedstawiana w letnim ubraniu, w towarzystwie np. misi koala, kangurów. Na świątecznym stole znajdują się owoce morza, indyk, szynka na zimno. Na koniec przychodzi czas na deser, który się nazywa "Pavlova". Najczęściej podawany jest z truskawkami, granatem i bitą śmietaną. Bardzo charakterystyczną tradycją w Australii jest wspólne kolędowanie przy świecach, czyli "Carols by Candellight". Wieczorem, dzień przed świętami, Australijczycy wychodzą do pobliskich parków, na plaże i wspólnie z innymi rodzinami śpiewają kolędy.

7 „ Pavlova ” Wspólne kolędowanie przy świecach, czyli "Carols by Candellight".

8 Święta w Nowej Zelandii
Nowozelandczycy nie są tak silnie związani z tradycją, praktycznie nie obchodzą Wigilii, jest to normalny dzień pracy, nie obowiązuje żaden post. Kiwi świętują pierwszy dzień świąt , 25 grudnia, wtedy to spotykają się z rodziną i przyjaciółmi na świątecznym obiedzie  ,na którym można znaleźć gotowaną szynkę, pieczonego indyka z warzywami , sałatki ,mięso z grilla. Do popicia jest nowozelandzkie wino, bądź browar. Na deser jest owocowy pudding  i deser bezowy z owocami. Świąteczny obiad ma miejsce przeważnie w ogrodzie, bądź na plaży. Nowozelandczycy preferują przebywanie na świeżym powietrzu, nie ma tu zwyczaju przesiadywania, podczas świąt ,przed telewizorem. Po obiedzie jest czas na wręczenie sobie prezentów, później Kiwi wybierają się na spacer wzdłuż morza, bądź zapuszczają się w paprociowy las. W czasie świąt domy przyozdobione są mnóstwem świecidełek, lampeczek i ozdób . Ulice wyglądają bardzo barwnie. Tak jak na całym świecie, jest zwyczaj ubierania choinki (przeważnie jest to sosna) . Jednym ze świątecznych symboli jest drzewko Pohutukawa , które kwitnie tuż przed świętami ,pięknymi dużymi,  czerwonymi kwiatami. Od strony religijnej w kościołach, pierwszego i drugiego dnia świąt, odbywają się msze, śpiewane są kolędy.  W ten sposób w Nowej Zelandii świętowane są Narodziny Chrystusa.

9 Pohutukawa

10 Święta w Irlandii W Irlandii zarówno same święta, jak i przygotowania do nich, mają wyjątkowo religijny charakter. Chyba jeszcze bardziej niż w Polsce. Religijny, a jednocześnie bardzo rodzinny. W Wigilię zazwyczaj wraca się wcześniej z pracy i zgodnie z powszechnym zwyczajem przygotowuje prezenty dla bliskich, które w nocy zostawi Święty Mikołaj. Koniecznie też w Wigilię trzeba zostawić marchewkę dla jego reniferów. Po zapadnięciu zmroku zapala się wigilijne świece, a podczas postnej kolacji spożywa się głównie dania rybne. Pierwszy dzień Świąt spędza się w domu, w ciszy i skupieniu. Od rana wszyscy zbierają się przy choince i otwierają prezenty zostawione przez "Świętego Mikołaja". Pierwszego dnia nie chodzi się z wizytami. Bardzo wcześnie za to odwiedzane są kościoły. Drugiego dnia Świąt rozdaje się podarunki ludziom, z których usług korzysta się przez cały rok: mleczarzom, listonoszom, ludziom wywożącym śmieci, itp. Zwykle są to pieniądze, które dawniej nazywano prezentami na "boxing day" (od pudełek, w których je ofiarowywano). Głównym, bardzo tradycyjnym daniem jest indyk, szynka, sos borowinowy, chleb, parówki, ziemniaki i warzywa. Na deser je się świąteczny pudding z brandy lub rumem i inne smakołyki, w tym "mince pie", czyli mięso zapiekane w cieście.

11 Mince pie Sos borowinowy

12 Znane kolędy Najbardziej popularną mszą z kolędami jest „The Festival of Nine Lessons and Carol”. Odbywa się w każdą wigilię Bożego Narodzenia w Cambridge w Anglii „Once in Royal David's City”, Angielska wersja "Cichej nocy”, „ Silent Night ”, „The Twelve Days of Christmas”, „Jingle Bells”.

13 Lyrics to Jingle Bells : Dashing through the snow In a one horse open sleigh O'er the fields we go Laughing all the way Bells on bob tails ring Making spirits bright What fun it is to laugh and sing A sleighing song tonight Oh, jingle bells, jingle bells Jingle all the way Oh, what fun it is to ride In a one horse open sleigh Jingle bells, jingle bells Jingle all the way Oh, what fun it is to ride In a one horse open sleigh A day or two ago I thought I'd take a ride And soon Miss Fanny Bright Was seated by my side The horse was lean and lank Misfortune seemed his lot We got into a drifted bank And then we got upsot Oh, jingle bells ...

14 Dziękuję za obejrzenie
mojej prezentacji Przygotowała: Monika Lula

15 Wykorzystane witryny internetowe:


Pobierz ppt "w krajach anglosaskich"

Podobne prezentacje


Reklamy Google