Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

RODZAJE I CHARAKTERYSTYKA PALIW SILNIKOWYCH RODZAJE I CHARAKTERYSTYKA PALIW SILNIKOWYCH.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "RODZAJE I CHARAKTERYSTYKA PALIW SILNIKOWYCH RODZAJE I CHARAKTERYSTYKA PALIW SILNIKOWYCH."— Zapis prezentacji:

1 RODZAJE I CHARAKTERYSTYKA PALIW SILNIKOWYCH RODZAJE I CHARAKTERYSTYKA PALIW SILNIKOWYCH

2 Główny produkt paliw silnikowych. Węgiel; 80-88% Wodór; 11-14,5% Tlen ; 0,005-0,7% Siarka; 0,02-6% Inne pierwiastki np. wanad, nikiel, chlor Podstawowy skład chemiczny ropy naftowej :

3 1.Platforma wydobywcza 2.Warstwy skalne 3.Szyby 4.Ropa naftowa uwięziona w skale

4 o Zagłębie pomorskie: Kamień Pomorski, Wolin o Na północ od przylądka Rozewie na szelfie, platforma wiertnicza spod dna Bałtyku o Karpackie zagłębie roponośne: Jasło, Krosna, Gorlice o Baranówek koło Dębna o Okolice Gorzowa Wielkopolskiego

5  Benzyna  Olej napędowy  Gaz ziemny  Płynny gaz LPG

6 Benzyna to frakcje ropy naftowej wrzące do temperatury 220 o C. Jest to jeden z głównych rodzajów paliwa stosowanego do napędu samochodów, samolotów i innych urządzeń posiadających silnik spalinowy. Głównymi składnikami benzyn są węglowodory alifatyczne o liczbie atomów węgla od 6-7 do 10-12. Występują również śladowe ilości węglowodorów nienasyconych, oraz aromatycznych.

7 oCoCzystą benzynę z ropy naftowej lub benzyny z procesów wtórnych i syntezy o Benzynę zmieszaną z pochodzącymi z procesów wtórnych bądź z syntezy enzynę oddestylowaną z ropy naftowej bądź jej mieszaniny z innych procesów enzyny wtórne albo syntetyczne z dodatkiem płynu etylowego w ilości nie przekraczającej 2cm 3 /kg enzynę zmieszaną ze spirytusem etylowym lub metylowym i ponadto często z benzolem

8 W skład oleju napędowego wchodzą związki siarki, wpływające niekorzystnie na środowisko naturalne i ludzi. Jest mieszaniną ciekłych węglowodorów o temperaturze wrzenia 180-380 Olej napędowy – to podstawowe paliwo do silników z zapłonem samoczynnym.

9 a)Naturalne-otrzymywane jako jeden z produktów destylacji ropy naftowej b)Syntetyczne – otrzymywane z węgla brunatnego lub gazu ziemnego lub jako produkt uboczny procesów chemicznych

10 o nafta, lekki olej napędowy (LON) o średni olej napędowy (SON) o ciężki olej napędowy (CON) o hydro-rafinowany olej napędowy (HON) o olej napędowy z hydrokrakingu (HCON) o olej napędowy z krakingu katalitycznego (LCO)

11 Zalety paliw gazowych: o zmniejszenie mocy efektywnej silnika (w porównaniu do paliw ciekłych) o potrzebna zmiana konstrukcyjna w układzie silnika Wady paliw gazowych: o d uża odporność na spalanie stukowe o ł atwy rozruch silnika o c ałkowicie się spalają o i ch spaliny nie zawierają toksycznych substancji

12 Gaz ziemny – gaz zbierający się w skorupie ziemskiej. o metan powyżej 90% o etan, propan, butan o inne związki organiczne i mineralne Zawartość składników gazu ziemnego:

13 Metan( CH 4 ) to najprostszy węglowodór nasycony(alkan). W temperaturze pokojowej jest bezwonnym i bezbarwnym gazem. o t emperatura topnienia -182,6°C emperatura wrzenia -161,7°C emperatura krytyczna -82,5°C o c iśnienie krytyczne 46,3 bar o g ęstość 0,717 kg/m 3 n o w artość opałowa 50049 kJ/kg = 35897 kJ/m 3 n Właściwości metanu:

14 LPG (Liquified Petroleum Gas) to skroplony gaz, mieszanina propanu i butanu. Uzyskiwany jako produkt uboczny przy ratyfikacji ropy naftowej. W temperaturze pokojowej ulega skropleniu przy ciśnieniu od 2,2 do 4 atmosfer. Przy zmianie temperatury zwiększa objętość.

15 E95: 4,70 PLN/litr E98: 4,83 PLN/litr LPG:2,45 PLN/litr ON: 4,51 PLN/litr

16


Pobierz ppt "RODZAJE I CHARAKTERYSTYKA PALIW SILNIKOWYCH RODZAJE I CHARAKTERYSTYKA PALIW SILNIKOWYCH."

Podobne prezentacje


Reklamy Google