Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Co zrobić, aby młodzież brała udział w wyborach i życiu społecznym?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Co zrobić, aby młodzież brała udział w wyborach i życiu społecznym?"— Zapis prezentacji:

1 Co zrobić, aby młodzież brała udział w wyborach i życiu społecznym?

2  Każdy obywatel ma prawo do uczestniczenia w życiu demokratycznym swojego kraju.  Jest to możliwość udziału w wyborach co 4-5 lat.  Jednak Ci, którzy nie mają jeszcze 18 lat, także mogą wpływać na władzę. Jak? Tworzenie i udział w referendach, będący bezpośrednim sposobem sprawowania władzy przez obywateli. Pisanie petycji i listów otwartych do władzy, które są wyrażeniem niezadowolenia z podejmowanych decyzji.

3  Poprzez głosowanie na wyborach każdy głos się liczy, czasami jeden głos decyduje o wyniku wyborów. W ten sposób pokazujemy innym że bierzemy udział w rozwoju państwa, miasta i wsi, kto i w jaki sposób nas reprezentuje. Dajemy poparcie tym, którzy według nas mają najlepszy program odpowiadający naszym wymaganiom i przekonaniom. Żyjemy w państwie demokratycznym, więc wybory traktujemy w kategoriach moralnego i obywatelskiego obowiązku. Jeżeli chcemy tworzyć społeczeństwo obywatelskie, a więc brać odpowiedzialność za to, co się dzieje w naszym kraju i wokół nas, nie wolno nam uchylać się od udziału w wyborach.

4  Frekwencja wyborcza w grupie 18-25 lat jest najniższa w kraju i należy do najniższych w Europie.  Najmłodsza część elektoratu głosuje na ok. 20% niższym poziomie niż starsi wyborcy.  To problem nie tylko w Polsce- w poprzednich wyborach do Parlamentu Europejskiego zagłosowało tylko 29% Europejczyków poniżej 25 roku życia wobec 43% średniej dla całego elektoratu.

5  Brak wiary, że w Polsce może być lepiej.  Politycy nie zwracają się w swoich programach do młodzieży.  Polityka wydaje się temu elektoratowi niezrozumiała i nudna.  Przekonanie, że jeden głos nic nie zmieni.  Ogólne lenistwo.

6 Ulubioną formą wpływu młodzieży na władzę jest organizowanie protestów i branie udziału w manifestacjach- tak było w sprawie porozumienia ACTA, które miało ograniczyć swobodę wymiany plików i informacji w Internecie. Wtedy młodzi Polacy i ludzie z innych krajów europejskich wyszli na ulicę protestować i swoimi działaniami doprowadzili do odrzucenia tej ustawy przez Parlament Europejski.

7

8  Podczas dzisiejszej debaty postaramy się odpowiedzieć m.in. na pytania: *Czy młodzież interesuje się polityką? *Co można zrobić, aby zachęcić elektorat do głosowania? *Czy warto wpływać na władzę innymi metodami niż poprzez głosowanie w wyborach? *Czy obniżenie wieku wyborczego to dobry pomysł?

9

10 ZAPRASZAMY NA DEBATĘ!


Pobierz ppt "Co zrobić, aby młodzież brała udział w wyborach i życiu społecznym?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google