Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Analiza i interpretacja dzieła sztuki

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Analiza i interpretacja dzieła sztuki"— Zapis prezentacji:

1 Analiza i interpretacja dzieła sztuki
1 Analiza i interpretacja dzieła sztuki Rembrandt Lekcja anatomii doktora Tulpa LEKCJA JĘZYKA POLSKIEGO DLA UCZNIÓW III klasy GIMNAZJUM ORAZ I KLASY LICEUM 1 1

2 W czasie lekcji przed komputerem zachowaj poniższe zasady:
Drogi Uczniu 2 W czasie lekcji przed komputerem zachowaj poniższe zasady: Ćwiczenia rozwiązuj w pamięci lub w brudnopisie. Po każdej serii ćwiczeń przechodź do rozwiązywania zadań w karcie pracy. Każde polecenie czytaj uważnie i ze zrozumieniem.

3 Twórca obrazu Rembrandt Harmenszoon van Rijn
3 Holenderski malarz, rysownik i grafik. Uważany powszechnie za jednego z największych artystów europejskich, najważniejszy malarz holenderskiego Złotego Wieku, okresu w którym kultura, nauka, gospodarka, potęga militarna i wpływy polityczne Holandii osiągnęły swoje apogeum. AUTOPORTRET, 1640 R.

4 4 KILKA SŁÓW O OBRAZIE W 1632 roku Rembrandt namalował słynną „Lekcję anatomii doktora Tulpa” – pełen napięcia i dramatyzmu portret grupowy amsterdamskich lekarzy, z sekcjonowanymi zwłokami w centrum. Jest to obraz wyjątkowy, dzięki wysunięciu na pierwszy plan zwłok, dramatycznemu oświetleniu oraz specyficznej atmosferze. Ciekawy jest fakt, iż malarz świadomie zmienił realia sekcji zwłok i na swym obrazie rozpoczął ją od dysekcji ramienia.

5 MALARSTWO BAROKOWE TO 5 teatralność, ekspresja i emocja,
gra świateł, silne efekty światłocieniowe, kompozycja otwarta, kompozycja przekątniowa, czyli układ diagonalny, dynamizm, żywioł, ruch, dysharmonia, asymetria, intensywne barwy, kontrast.

6 Lekcja anatomii doktora Tulpa
6

7 SILNE EFEKTY ŚWIATŁOCIENIOWE
7 Które fragmenty obrazu są oświetlone? Które giną w cieniu? Dlaczego? Uzasadnij swoją wypowiedź. W poprawnej odpowiedzi pomoże Ci negatyw obrazu.

8 TEATRALNOŚĆ 8 Uzasadnij tezę, że mino dużego realizmu w obrazie widać elementy teatralności.

9 DYSHARMONIA 8 Przeprowadź linie, które potwierdzają świadomie wprowadzoną dysharmonię. Czemu ona służy? Kliknij i porównaj.

10 PALETA BARW 10 Rembrand użył w obrazie ograniczoną liczbę braw. Mają one jednak różny stopień intensywności. Jakie to barwy?

11 Realizm psychologiczny
11 1 2 3 4 5 6 Co wyrażają twarze lekarzy? Nazwij emocje.

12 CZASY REMBRANDTA 12 Jakie informacje o epoce Rembrandta przekazuje obraz? Kilka wskazówek znajdziesz na prezentowanych fragmentach obrazu.

13 PRZEJRZYJ ZADANIA W KARCIE PRACY.
13 PRZEJRZYJ ZADANIA W KARCIE PRACY. Uzupełnioną kartę oddaj nauczycielowi języka polskiego. To już koniec Do spotkania na innej lekcji przed monitorem komputera.


Pobierz ppt "Analiza i interpretacja dzieła sztuki"

Podobne prezentacje


Reklamy Google