Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Kamil Malinowski IIIa. Bałtyk płytkie morze śródlądowe na szelfie kontynentalnym w północnej Europie. Połączone z Morzem Północnym przez Cieśniny Duńskie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Kamil Malinowski IIIa. Bałtyk płytkie morze śródlądowe na szelfie kontynentalnym w północnej Europie. Połączone z Morzem Północnym przez Cieśniny Duńskie."— Zapis prezentacji:

1 Kamil Malinowski IIIa

2 Bałtyk płytkie morze śródlądowe na szelfie kontynentalnym w północnej Europie. Połączone z Morzem Północnym przez Cieśniny Duńskie (Sund, Mały i Wielki Bełt) oraz Kattegat i Skagerrak. Za zachodnią granicę Bałtyku właściwego przyjmuje się cieśninę Sund i próg podwodny ciągnący się na głębokości 18–20 m od przylądka Gedser (wyspa Falster) do przylądka Darßer Ort (Darß).

3 Bałtyk

4 Informacje o Morzu Bałtyckim Bałtyk nazywany jest morzem śródziemnym północnej Europy, ponieważ ze wszystkich stron jest otoczony lądem, a z Morzem Północnym łączy go jedynie kilka płytkich cieśnin. Położone jest w północnej strefie klimatu umiarkowanego. Powierzchnia Bałtyku wraz z Kattegatem wynosi ok. 415 266 km². Linia brzegowa Bałtyku o długości ok. 8100 km2 jest mocno rozwinięta i urozmaicona.

5 Cieśniny Duńskie Skagerrak Kattegat Sund Wielki Bełt Mały Bełt

6 Państwa leżące nad Bałtykiem

7 Polska

8 Dania

9 Niemcy

10 Szwecja

11 Finlandia

12 Estonia

13 Litwa

14 Łotwa

15 Rosja

16 Fauna Bałtyku W Morzu Bałtyckim żyją m.in.: foka szara, foka obrączkowana, morświny oraz dorsze, śledzie, płastugi, szproty, makrele, łososie, węgorze, głowaczowate (m.in. kur rogacz, będący reliktem arktycznym), a także małże, skorupiaki (m.in. kiełż Pantoporeia femorata - relikt arktyczny) oraz wieloszczety i jamochłony (m.in. chełbia modra, bełtwa). Większość zwierząt zamieszkujących nasze morze to imigranci z innych mórz lub wód słodkich. Np niedawno bo w roku 1990 Stacja Morska UG doniosła, że pojawił się nowy przybysz który nazywa się "babka bycza". Ryba ta ma około 20 cm długości, dużą obłą głowę, ciemną plamę na pierwszej płetwie grzbietowej.

17 Niektóre zwierzęta w Bałtyku Babka Bycza Foka Szara Dorsz

18 Fauna Bałtyku Morskie rośliny osiadłe mogą zamieszkiwać tak głęboko, jak głęboko dochodzi minimalna ilość światła potrzebna im do procesu fotosyntezy. Świat roślinny (fitobentos) Morza Bałtyckiego jest ubogi jakościowo i ilościowo, wykazuje wyraźne zróżnicowanie geograficzne; tworzą go głównie: glony, zielenice, brunatnice, krasnorosty, rzadziej rośliny kwiatowe (trawa morska, rdestnica, wywłócznik). Najliczniejsze są okazałe zielenice (np. taśma, gałęzatka, ramienice), rzadsze brunatnice (występuje głównie morszczyn pęcherzykowaty).Brunatnice są charakterystyczne dla dna twardego, skalistego lub co najmniej kamienistego, cechującego osuwające się wysoczyzny klifowe.

19 Niektóre rośliny Bałtyku MorszczynGałęzatka Kulista Trawa Morska

20 Źródła http://pl.wikipedia.org/wiki/ http://ivloken.republika.pl/baltyk/flora.htm http://ivloken.republika.pl/baltyk/fauna.htm Grafiki Google Podręcznik „Puls Ziemi”

21 Dziękuję Za Uwagę


Pobierz ppt "Kamil Malinowski IIIa. Bałtyk płytkie morze śródlądowe na szelfie kontynentalnym w północnej Europie. Połączone z Morzem Północnym przez Cieśniny Duńskie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google