Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Działalność charytatywna

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Działalność charytatywna"— Zapis prezentacji:

1 Działalność charytatywna
Człowiek jest wspaniałą istotą nie z powodu dóbr, które posiada, ale jego czynów. Nie ważne jest to co się ma, ale czym się dzieli z innymi." - Jan Paweł II

2 DZIAŁALNOŚĆ CHARYTATYWNA
Charytatywność – zbiór organizacji i działań mających na celu niesienie pomocy tym, którzy jej potrzebują, w sposób bezinteresowny, dobroczynny, filantropijny. W ścisłym ujęciu jest to nurt chrześcijańskiej filantropii religijnej. Nazwa wywodzi się od łacińskiego słowa charitas oznaczającego miłosierdzie lub miłość chrześcijańską wobec ubogich. W potocznym użyciu "charytatywność" i "filantropia" bywają traktowane zamiennie, oba terminy różnią się w istotny sposób. Źródłem charytatywności jest nakaz religijny, zaś filantropia czerpie inspirację ze świeckiej idei humanitaryzmu.

3 Jedną z rodzajów działalności charytatywnej jest:
POMOC OSOBOM I RODZINOM ZNAJDUJĄCYM SIĘ W TRUDNEJ SYTUACJI ŻYCIOWEJ, MATERIALNEJ , TAM GDZIE JEST BIEDA, A WIĘC POMOC OSOBOM BIEDNYM, UBOGIM . JAKO PRZYKŁAD MOŻEMY PODAĆ TU DZIAŁANIE PT. SZLACHETNA PACZKA.

4 „Do SZLACHETNEJ PACZKI włączane są rodziny, które znalazły się w trudnej sytuacji materialnej z niezależnych od siebie przyczyn. Docieramy do prawdziwej biedy – tej ukrytej, a nie tej, która krzyczy i żąda pomocy.”

5 „Edycja 2013 rok - projekt wspierała nasza trójka z Dortmundu - Kuba Błaszczykowski, Robert Lewandowski, Łukasz Piszczek. WSPANIALE! W Bytomiu też liczymy na ważne osobistości. Na kogo? Na was BYTOMIANIE! KAŻDY Z WAS JEST WAŻNY! Pomóżcie !!!! „

6 Paczki dla potrzebujących bytomskich rodzin.
Zarysowo działania szlachetnej paczki polegają na wytypowaniu potrzebujących rodzin – zajmują się tym Tzw. Liderzy oraz super wolontariusze w – jak wolontariusz (osoba, która pomaga innym bezinteresownie). Grupa wolontariuszy tworzy wtedy tzw. Drużynę Super W Wolontariusze wyszukują również darczyńców, czyli osób, które chcą wesprzeć potrzebujące rodziny materialnie – tworząc dla niej paczkę z potrzebnymi rzeczami. Finał akcji ma miejsce w grudniu w okresie przed świętami bożego narodzenia. Bytomianian zaangażowany w przedsięwzięcie Przemysław Siemieniec z ekipą Super Wolontariuszek. Paczki dla potrzebujących bytomskich rodzin.

7 Kolejną forma działalności charytatywnej to pomoc osobom niepełnosprawnym NP. RUCHOWO, UMYSŁOWO.
PRZYKŁADEM MOŻE TU BYĆ FUNDACJA AKTORKI ANNY DYMNIEJ POD NAZWĄ „MIMO WSZYSTKO”, KTÓRA POMAGA GŁÓWNIE OSOBOM NIEPEŁNOSPRAWNYM INTELEKTUALNIE.

8 FUNDACJA ORGANIZUJE M.IN.
– Ogólnopolskie Dni Integracji „Zwyciężać Mimo Wszystko” – Festiwal Zaczarowanej Piosenki im. Marka Grechuty – Festiwal  Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Albertiana” – koncerty „Zaczarowane Radio Kraków” – koncerty charytatywne na rzecz chorych artystów – wyprawy „Każdy ma swoje Kilimandżaro” wyprawy „Małe Kilimandżaro”

9 Alicja Grzybicka i Mietek Szcześniak,
FESTIWAL ZACZAROWANEJ PIOSENKI Projekt wspiera m.in. Telewizja polska, instytucje państwowe. Jest transmitowany przez telewizję polską, a więc możemy zobaczyć w telewizji utalentowane niepełnosprawne osoby. Czerwiec 2014 r., Rynek Główny w Krakowie: Agata Zakrzewska i Stanisław Soyka Alicja Grzybicka i Mietek Szcześniak,

10 Wyprawa na Kopiec Kościuszki Wyprawa – jeziora mazurskie
„Każdy ma swoje Kilimandżaro” - Dwa razy w roku organizujemy wyprawy na terenie Polski, w których uczestniczą osoby niepełnosprawne. Chcemy w ten sposób udowodnić, że niepełnosprawność nie powinna nikomu odebrać marzeń. Wyprawa na Kopiec Kościuszki Wyprawa – jeziora mazurskie

11 Nasza szkoła również podejmuje działania charytatywne
Między innymi za pieniążki zebrane na kiermaszu zorganizowana została dla wszystkich uczniów naszej szkoły żywa lekcja przyrody, gdzie mogli zobaczyć na żywo okazy gadów , płazów i owadów. https://www.facebook.com/media/se t/?set=a &type=1 Inicjatywa własna Zespołu Szkół Specjalnych nr 3 w Bytomiu w ramach Partnerskie Projekty szkół Comenius – organizacja kiermaszu bożonarodzeniowego i zbiórka pieniędzy na cele charytatywne.

12 Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Intelektualnie „FANTAZJA” to organizacja non-profit, która od 9 lat opiekuje się osobami z niepełnosprawnością intelektualną w naszym mieście, a jej siedziba znajduje się przy Zespole Szkół specjalnych nr 3 w Bytomiu, a więc w naszej szkole. Prezesem stowarzyszenia jest jedna z nauczycielek Pani Joanna Dylong. Na przykład w roku 2014 w ramach obchodów Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych, Stowarzyszenie „FANTAZJA” zorganizowało piknik. Jego nazwa: FANTAZJA PREZENTUJE: FABRYKA KULTURY No 760 ma było także nawiązaniem do trwających obchodów 760-lecia Bytomia.

13 Pomoc charytatywna ofiarom klęsk żywiołowych, katastrof - powodzi, pożarów. Na przykład organizacja Caritas polska organizowała w roku 2014 zbiórkę pieniędzy i sprzętu agd dla poszkodowanych powodzian nie tylko w naszym kraju, ale i za granicą np. w Serbii.

14 Blok po wybuchu gazu przy ulicy Energetyki
wybuch gazu w Bytomiu rzemysław Siemieniec i Żaneta Prowda, liderka Szlachetnej Paczki założyli wydarzenie o zbiórce dla osób poszkodowanych - mieszkańcami bloku przy ul. Energetyki. Żywność, środki czystości i pelęgnacji zbierane były w zespole szkół ogólnokształcących nr 5 naulicy Nickla. Zaś Caritas diecezji Glwickiej podał konto, na które można było wpłacać pieniądze dla poszkodowanych. Blok po wybuchu gazu przy ulicy Energetyki

15 Pomoc charytatywna dla starszych osób
Przykładem pomocy charytatywnej dla osób starszych może być „Fundacja TV PULS Pod Dębem”. Celem programu jest poprawa warunków życia osób starszych, przebywających w placówkach opiekuńczych poprzez zakup nowoczesnych urządzeń medycznych. 

16 Charytatywne esemesy Dlaczego SMS-y
Charytatywne esemesy Dlaczego SMS-y? Ze względu na to, że praktycznie każdy z nas ma telefon komórkowy i w każdej chwili może wysłać wiadomość. Jest to dobre rozwiązanie, bo wiedzmy, że nie każdy może przelać daną kwotę ze względów finansowych i choć chciałby pomóc nie będzie go na to stać. Dlatego też wysyłanie SMS-ów jest korzystniejszą opcją, gdyż ich koszt zazwyczaj nie jest duży i nie trzeba pobierać/przelewać pieniążków z konta bankowego, czy posiadać internetu, by móc wyklikać treść esemesa i pomagać potrzebującym. Ponizej adres do strony gdzie znajdziemy przykładowe organizacje, które możemy wesprzeć w ten sposób: Tu znajdziemy m.in. Fundację „Przylądek Nadziei”, która pomaga dzieciom chorym na nowotwory, czyli tzw. Chorym na raka, „Fundację Polsat” pomagającą chorym dzieciom i ich rodzinom, fundacja TVN „Nie jesteŚ sam”.

17 Bezpłatne pomaganie „za klikanie”
W sieci znajdziemy wiele innych stron charytatywnych, takich gdzie możemy pomagać klikając w odpowiednie miejsce. Jest to pomoc zupełnie darmowa, wystarczy wejść na odpowiednią stronę. Przykłady takich stron znajdziecie na portalu pomoc.kz1.pl

18 Unicef - Głównym celem UNICEF jest pomoc dzieciom w zakresie wyżywienia, ochrony zdrowia, ochrony przed przemocą i wykorzystywaniem oraz edukacji. Zasięg działania organizacji jest globalny a więc obejmuje cały świat. W naszej szkole działaniami związanymi z UNICEF zajmuje się Pani Sabina Ostrycharczyk, i na stronie naszej szkoły założona jest specjalna zakładka na temat tej organizacji. Np. Co roku na Boże Narodzenie UNICEF wydaje specjalne kartki pocztowe, z których dochód przeznacza na swoją działalność.

19 Instytucje pomagające potrzebującym zwierzętom
My jako szkoła również włączyliśmy się w pomoc charytatywną zwierzętom pod hasłem „Psiaki i kocięta to nasze zwierzęta”. Współpracujemy z Panią Aleksandrą Babecką, która jest wolontariuszką Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami i Inspektorem Ochrony Zwierząt. To dla zwierzaków, którymi ona się opiekuje organizujemy zbiórki karmy dla zwierząt w naszej szkole. https://www.facebook.com/media/set/?set=a &type=3 Np. Fundacja Pomocy Zwierzętom Bezdomnym "Szara Przystań„ skupia się przede wszystkim na ochronie zwierząt i ich praw.   Stara się ograniczać populację bezdomnych zwierząt poprzez realizację programu sterylizacji i kastracji, oraz przekazywanie zwierząt do adopcji.

20 Podsumowanie: - pomagać możemy każdemu kto tego potrzebuje, mogą to być osoby biedne, samotne, chore, uzależnione, niepełnosprawne, ofiary wypadków, katastrof, wojen, - pomagać możemy dzieciom, nastolatkom, dorosłym, osobom starszym – po porostu każdemu kto tego potrzebuje, - pomagać możemy potrzebującym zwierzętom, one również czują tak jak ludzie, - pomagać możemy w różny sposób – wpłacając pieniądze na konto bankowe jakiejś fundacji, wrzucając pieniążki do puszki, koszyczka, wysyłając esemesy, zbierając i przekazując potrzebne rzeczy np. jedzenie, ubranie, ale również pomagając zrobić zakupy samotnej, chorej sąsiadce, wystawiając miseczkę mleczka dla bezdomnego kotka, zaproponować wspólne spędzenie czasu koledze na wózku inwalidzkim, poświęcając złotówkę przeznaczoną na chipsy na zbiórkę datków np. w kościele na biedne dzieci w Afryce, przekazując pluszowego misia lub zadbane ubranie osobie, która z tego się ucieszy i wiele, wiele innych wspaniałych rzeczy możemy zrobić dla innych, - nie dajmy się naciągać osobom, które chcą nas tylko oszukać i wykorzystać, bo na naciągaczy też możemy trafić.

21 źródła informacji i zdjęć:
C5%9B%C4%87 https://pl- pl.facebook.com/SzlachetnaPaczkaBytom fundacji/640,O-Fundacji.html piknik-na-bobrku-ze-stowarzyszeniem- fastazja

22 źródła informacji i zdjęć:
ytatywne-SMS-y.html https://www.google.pl/search?q=ruchome+gi fy+-+serce

23 Projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Projekt lub publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną.”


Pobierz ppt "Działalność charytatywna"

Podobne prezentacje


Reklamy Google