Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

RUCHY WODY MORSKIEJ.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "RUCHY WODY MORSKIEJ."— Zapis prezentacji:

1 RUCHY WODY MORSKIEJ

2 Strefy falowania strefę wzrostu fali, strefę łamania fali,
strefę przyboju, strefę zmywu

3 Falowanie polega na przemieszczaniu się odkształceń swobodnej powierzchni wody wynikających z oscylacyjnych ruchów cząsteczek wody. Fale mogą powstawać pod działaniem różnych czynników (zmian ciśnienia atmosferycznego, wstrząsów sejsmicznych, podwodnych wybuchów wulkanów), ale przede wszystkim tworzą się wskutek przekazywania energii wiatru do wody.

4 Pływy morskie (przypływy i odpływy) – regularnie powtarzające się podnoszenie i opadanie poziomu wody w oceanie. Wywołuje je zjawisko pływowe, którego przyczyną są siły grawitacyjne Księżyca i Słońca.

5 Największe pływy Największe pływy w Europie występują w Kanale Bristolskim w Anglii (14m). W zatoce Fundy na kanadyjskim wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego zmiany poziomu wód osiągają rekordową wysokość 21metrów.

6 Wykorzystywanie energii pływów
Największe zmiany poziomu wody występują na wybrzeżach oceanów, tam gdzie dochodzi do spiętrzenia fali przypływów. Wykorzystuje się energię wodną w elektrowniach pływowych.

7 Prądy morskie Wiatry wiejące w tym samym kierunku stale lub przez znaczną część roku powodują poziome ruchy wśród powierzchniowych.

8 Podział prądów morskich
Prądy ciepłe- płyną wzdłuż zachodnich wybrzeży oceanów, od równika ku biegunom. Prądy chłodne- płyną w przeciwnym kierunku, wzdłuż wschodnich wybrzeży oceanów.

9 Podział prądów morskich ze względów na genezę:
wiatrowe – związane z działalnością silnych wiatrów, gęstościowe – wynikające z różnic ciężaru objętościowego wód w różnych miejscach. Bardzo często tworzą się pod powierzchnią wody, rzadziej na jej powierzchni, spływowe – powstające wskutek wyrównywania poziomu wód w różnych miejscach. Pośrednią ich przyczyną jest dopływ wód słodkowodnych do mórz i oceanów, a także zwiększone parowanie, kompensacyjne – przywracające równowagę hydrostatyczną, naruszoną przez różne siły, np. przez wiatry stałe.

10 Prąd Zatokowy (także Golfsztrom, Golfstrom) – podpowierzchniowy prąd morski północnego Atlanty. Golfsztrom ma znaczący wpływ na klimat terenów lądowych w jego pobliżu. Golfsztrom transportuje ciepłe wody, które potem jako Prąd Północnoatlantycki dostają się w okolice Europy. Zimą powietrze nad oceanem położonym na zachód od wybrzeży Norwegii jest średnio o ponad 22 °C cieplejsze niż powietrze na podobnych szerokościach geograficznych, co jest jedną z największych anomalii tego typu na Ziemi.


Pobierz ppt "RUCHY WODY MORSKIEJ."

Podobne prezentacje


Reklamy Google