Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Szkodliwe wirusy i oprogramowania

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Szkodliwe wirusy i oprogramowania"— Zapis prezentacji:

1 Szkodliwe wirusy i oprogramowania

2 wirusy Wirusy to wszelkie aplikacje, skrypty itp. mające szkodliwe, przestępcze lub złośliwe działanie w stosunku do użytkownika komputera.

3 Złośliwe oprogramowania
Złośliwe oprogramowania to: Wirusy Robaki Wabbit Trojan Backdoor

4 Programy szpiegujące Programy szpiegujące (ang. spyware) – oprogramowanie zbierające informacje o osobie fizycznej lub prawnej bez jej zgody

5 Mniej szkodliwe złośliwe oprogramowanie to:
fałszywe alarmy dotyczące rzekomo nowych i groźnych wirusów (ang. false positives); fałszywy alarm to także rzekome wykrycie zainfekowanego pliku, które powodują programy antywirusowe z najwyższym poziomem analizy heurystycznej. żarty komputerowe, robione najczęściej nieświadomym początkującym użytkownikom komputerów.

6 Profilaktyka i zapobieganie złośliwym programom

7 obrona instalacja oprogramowania antywirusowego,
włączona zapora sieciowa (firewall) z modułem HIPS (np. DefenseWall HIPS), która zapobiega włączeniu zagrożeń typu zero day, aktualizacja wszelkiego oprogramowania, nieotwieranie załączników poczty elektronicznej niewiadomego pochodzenia itd..

8 Zabezpieczenia w przeglądarkach internetowych
Programiści Firefox, Chrome, Safari, Opera oraz Internet Explorera wprowadzili zabezpieczenie, które bezpośrednio na poziomie samej przeglądarki sprawdza, czy dana witryna nie została przypadkiem zgłoszona jako potencjalne zagrożenie. W przypadku zagrożenia dostęp do strony jest blokowany i wyświetlany jest stosowny komunikat .

9 Jak przenosi się wirus Wirus komputerowy przenosi się poprzez pliki, co wymaga obecności systemu plików, lub przez bezpośredni zapis w wybranym sektorze bądź jednostce alokacji zewnętrznego nośnika danych np. dysku twardego, dyskietki lub pendrive'a.

10 Profilaktyka antywirusowa
Najlepszą metodą ustrzeżenia się przed wirusami jest ochrona prewencyjna, która opiera się na domyślnym odrzucaniu wszystkich plików, które docierają do naszego komputera.

11 Wykonali : Maciej Rużalski Maciej Pernak, Marcin Walesic, Jacek Książkiewicz, Dawid Kastelik.


Pobierz ppt "Szkodliwe wirusy i oprogramowania"

Podobne prezentacje


Reklamy Google