Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Autorzy: Klaudia Cisek Angelika krukar

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Autorzy: Klaudia Cisek Angelika krukar"— Zapis prezentacji:

1 Autorzy: Klaudia Cisek Angelika krukar
Tajemnice układu krążenia Autorzy: Klaudia Cisek Angelika krukar

2 Układ krwionośny składa się:
serca – pompa zalewowo tłocząca. Naczynia krwionośne Tętnice Żyły Sieć naczyń włosowatych

3 Duży i mały obieg krwi Układ krążenia (krwionośny) zbudowany jest z zamkniętego systemu naczyń krwionośnych, które pod wpływem rytmicznych impulsów serca transportują nieustannie przez organizm krew. Bez przerwy krąży od narządów odżywiających (układ oddechowy, pokarmowy) do tkanek ustroju i narządów wydalniczych (nerki, skóra). Układ krwionośny zbudowany jest z serca i naczyń krwionośnych - tętnic, żył i naczyń włosowatych.

4 Budowa Serce Serce: 1. Prawy przedsionek 2. Lewy przedsionek 3. Żyła główna górna 4. Łuk aorty 5. Lewa tętnica płucna 6. Żyła płucna dolna 7. Zastawka mitralna 8. Zastawka aortalna 9. Komora lewa 10. Komora prawa 11. Żyła główna dolna 12. Zastawka trójdzielna 13. Zastawka pnia płucnego 

5 Serce Serce, pompa tłocząca krew, narząd zbudowany z dwu przedsionków (prawego i lewego), oddzielonych od siebie przegrodą międzyprzedsionkową, i dwu komór (prawej i lewej), łączących się z przedsionkami przez zastawki przedsionkowo-komorowe, które nie pozwalają na cofanie się krwi z komór do przedsionków, natomiast umożliwiają jej przepływ z przedsionków do komór.

6 Od lewej: erytrocyt, trombocyt, leukocyt.
W osoczu znajdują się różnego rodzaju ciałka, spośród których każda spełnia określoną funkcję: krwinki czerwone - erytrocyty - transportują tlen z płuc do komórek i dwutlenek węgla, pochodzący z metabolizmu komórek, w odwrotnym kierunku; krwinki białe - leukocyty - mają zdolności żerne i poruszania się. Różne rodzaje tworzą część układu odpornościowego i chronią organizm przed infekcjami; płytki krwi - trombocyty - są to kuleczki tłuszczów, lipidów lub cząsteczki barwnika, poruszające się biernie wraz z krążącą krwią. Uczestniczą w procesie krzepnięcia krwi, zapobiegając krwotokom. Od lewej: erytrocyt, trombocyt, leukocyt.

7 Tętnice Aorta - tętnica główna, poprzez liczne odgałęzienia zaopatruje cały ustrój w bogatą w tlen krew. Biegnie ona z lewej komory serca ku górze, następnie zagina się (łuk aorty) i schodzi w dół. Od łuku aorty odchodzą trzy tętnice: - tętnica bezimienna (podobojczykową prawą i szyjną wspólną prawą ) - tętnica szyjna wspólna lewa - tętnica podobojczykowa lewa Tętnica szyjna wspólna dzieli się na tętnicę szyjną zewnętrzną i wewnętrzną Tętnica podobojczykowa - jej przedłużeniem jest tętnica ramienna, ta z kolei w okolicy łokcia dzieli się na tętnicą promieniową ( tu zazwyczaj badamy puls) i na tętnicę łokciową. Zaopatrująca w krew narządy jamy brzusznej aorta brzuszna, dzieli się ostatecznie na tętnice biodrową prawą i lewą. Natomiast każda z nich rozgałęzia się na tętnice biodrową wewnętrzną i zewnętrzną

8 Żyły Naczynia żylne mają kształt owalny, mogą posiadać zastawki zapobiegające cofaniu się krwi. Prowadzą krew z obwodu do serca. Z obwodu do serca, do przedsionka prawego prawej komory - krew jest ciemnowiśniowa. Wynika to z tego, że jest ona pozbawiona tlenu oraz bogata w produkty przemiany materii. W żyłach idących od płuc ku przedsionkowi lewemu – krew jest jasnoczerwona, mocno natlenowana. Budowa ściany żyły: błona zewnętrzna warstwa mięśniowa śródbłonek Żyły krążenia wielkiego dzielimy na 2 grupy: żyły głębokie (towarzyszące tętnicom) żyły powierzchowne (niezależne od tętnic)


Pobierz ppt "Autorzy: Klaudia Cisek Angelika krukar"

Podobne prezentacje


Reklamy Google