Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pitagoras urodził się na wyspie Samos 572 r.p.n.e. a zmarł najprawdopodobniej w Metaponcie w 497r.p.n.e. Był to grecki matematyk, filozof, mistyk. W około.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Pitagoras urodził się na wyspie Samos 572 r.p.n.e. a zmarł najprawdopodobniej w Metaponcie w 497r.p.n.e. Był to grecki matematyk, filozof, mistyk. W około."— Zapis prezentacji:

1

2 Pitagoras urodził się na wyspie Samos 572 r.p.n.e. a zmarł najprawdopodobniej w Metaponcie w 497r.p.n.e. Był to grecki matematyk, filozof, mistyk. W około 532 r.p.n.e. wyemigrował do kolonii jońskich w Italii, i osiedlił się w Krotonie. Właśnie w Krotonie założył Związek Pitagorejski, który dał podwaliny słynnej Szkole Pitagorejskiej. Tam też rozwinął działalność naukową, filozoficzną i polityczną. Filozofią Pitagorasa była LICZBA ZASADĄ SWIATA. Przypisywał liczbom znaczenie mistyczne. Matematyka i mistyka liczb w pitagoreizmie tworzyły dziwną całość na niej zbudowano ścisłą matematykę, którą można było udowodnić na drodze rozumu.

3 Pitagoras wprowadził pojęcie podobieństwa figur, dowiódł znanego (najprawdopodobniej) już twierdzenia dla trójkątów. Twierdzenie Pitagorasa Jeżeli trójkąt jest prostokątny, to kwadrat długości jego rzeciwprostokątnej jest równy, sumie kwadratów jego przyprostokątnych. wzór : a 2 + b 2 = c 2

4 Podał również konstrukcję pewnych wielokątów i wielościanów jak np. OKTAEDRU, HEKSAEDRU. Wraz ze swoimi uczniami odkrył pięciokąt foremny oraz wykazał, że płaszczyznę można pokryć tylko trójkątami równobocznymi, kwadratami albo sześciokątami. Pitagorejczycy interesowali się także teorią liczb. Spośród wszystkich liczb naturalnych, wyróżniali pewne nieskończone ciągi liczb, zwane ogólnie liczbami wielokątnymi, a więc trójkątne czworokątne, pięciokątne. Zajmowali się także liczbami doskonałymi. Liczba doskonała, to taka liczba, której suma dzielników od niej mniejszych jest równa tej liczbie. Takimi liczbami są np. 6, 28, 496, 8128. Szukali także par liczb zaprzyjaźnionych, czyli takich której suma dzielników jednej z nich jest równa drugiej np. 220 i 228

5 Zajmowali się proporcjami, lecz szczególnie istotne dla dalszego rozwoju matematyki okazało się stwierdzenie dotyczące istnienia odcinków niewspółmiernych. Ciekawostki: * trójkąt prostokątny, którego boki mają długość 3,4,5 to trójkąt pitagorejski *pole każdego trójkąta pitagorejskiego jest zawsze liczbą całkowitą, kończącą się na 0,4 lub 6 *w trójkątach prostokątnych równoramiennych, przeciwprostokątna jest zawsze liczbą niewymierną *Pitagoras wprowadził pojęcie ‘ filozofia ‘ i ‘ matematyka’. To co dziś nazywamy matematyką, kiedyś było geometrią *Zalecał swoim uczniom zadawanie codziennie wieczorem pytań : Jaki błąd popełniłem? Co zdziałałem? Jakiego obowiązku zaniedbałem?

6 Można zauważyć, że ów uczony był nie tylko wielkim matematykiem, ale przede wszystkim bardzo mądrym człowiekiem, który pozostawił po sobie oprócz wzorów matematycznych, także ponadczasowe maksymy. Oto kilka przykładówę: * Niełatwo iść przez życie kilkoma drogami jednocześnie *Kto mówi ten sieje, kto słucha ten zbiera *Tak postępuj z przyjaciółmi aby nie stali się nieprzyjaciółmi, a z nieprzyjaciółmi tak aby stali się tobie przyjaźni * Wychwalanie siebie pozostaw innym przygotował Maciej Lip klasa 5b

7 źródło www.wikipedia.pl www.wikiqote.pl www.serwis.matematyczny.pl www.ściąga.pl


Pobierz ppt "Pitagoras urodził się na wyspie Samos 572 r.p.n.e. a zmarł najprawdopodobniej w Metaponcie w 497r.p.n.e. Był to grecki matematyk, filozof, mistyk. W około."

Podobne prezentacje


Reklamy Google