Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„Kto jest przyjacielem lasu”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„Kto jest przyjacielem lasu”"— Zapis prezentacji:

1 „Kto jest przyjacielem lasu”
Daniel Segeth kl. V

2 Dla mnie słowo las to drzewa, krzewy, zwierzęta, które w nim mieszkają czyli sarny, jelenie, dziki, wilki, ptaki ale też grzyby, jagody, borówki i piękny zapach świeżego powietrza oraz szum drzew kołysanych na wietrze. Inaczej las widzą leśnicy. Dla nich słowo las to wielki ekosystem przyrodniczy z kompleksem roślinności swoistym dla danego obszaru geograficznego, gdzie życie wszystkich roślin, organizmów i zwierząt jest ściśle ze sobą powiązane i tworzy specyficzny mikroklimat. Aby nasze lasy mogły spełniać swoje funkcje należy o nie dbać. Dla mnie oznacza to wszystko to, czego nauczył nas nauczyciel na lekcjach przyrody czyli: nie zaśmiecać lasu, nie płoszyć w lesie zwierząt i ptaków, nie hałasować w lesie, nie łamać gałęzi, nie rozpalać ognisk w lesie aby chronić las przed pożarem. Czy stosując się do tych wszystkich wskazówek mogę nazwać się przyjacielem lasu? Pewnie tak, ale jest grupa ludzi, którzy w mojej ocenie robią coś więcej i to oni bardziej zasługują na miano największego przyjaciela lasu – to leśnicy.

3 To oni są gospodarzami naszych lasów, dbają o drzewa, żeby zdrowo rosły, walczą ze szkodnikami, wycinają martwe i chore drzewa a w ich miejsce sadzą młode sadzonki, które hodują w szkółkach leśnych. Na zdjęciu leśniczy pokazuje dzieciom uprawę młodych sadzonek drzew w szkółce leśnej.

4 Dzieci oglądające paśnik dla zwierząt.
Leśnicy dbają też o zwierzęta żyjące w lesie, zwalczają kłusownictwo, kontrolują liczebność zwierząt, stan zdrowia a co najważniejsze , dokarmiają głodne zwierzęta co pomaga im przetrwać długie, zimowe miesiące. Dzieci oglądające paśnik dla zwierząt.

5 Dzieci słuchające opowieści o pracy leśniczego.
Leśniczy z zamiłowaniem obserwuje las przemierzając go w czasie pieszych wędrówek i pilnuje w nim porządku. Swoją pracę traktuje jak największą misję do spełnienia w swoim życiu, którą stara się przekazać młodszemu pokoleniu aby zaszczepić w nas miłość do przyrody. Taką wartość zaszczepił w nas leśniczy w zaprzyjaźnionej leśniczówce podczas wycieczki przyrodniczej mojej klasy przedstawionej na zdjęciach, podczas której z zaciekawieniem słuchaliśmy jak z wielką pasją leśniczy opowiada o swojej pracy, drzewach , zwierzętach leśnych i różnych innych ciekawostkach oraz o ty co w lesie piszczy. Dzieci słuchające opowieści o pracy leśniczego.


Pobierz ppt "„Kto jest przyjacielem lasu”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google